Eri nappuloita sekaisin?

Onko OK syöttää pennulle eri nappuloita sekaisin pysyvästi? Jos nappuloissa on kutakuinkin samat ravintoarvot? Voiko tällä olla jotain vaikutusta pennun kasvuun hyvässä tai pahassa? Meillä on nyt jahtivahtia mutta haluaisin jotain "laadukkaampaa" nappulaa joukkoon, en vaihtaa kokonaan. Ajattelin sam's fieldiä.
4212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On ihan o.k.

Äänestä

On ok, mutta turhaa, koska kaikki nappulat sisältää tarvittavia vitamiineja jo valmiiksi ja ainoa ero niissä ruuissa melkeen on se hiilihydraatin lähde ja hinta. Lihamäärät on about samat kalliimmissa merkeissä, mutta niiden määrien ilmoittamisien kanssa kikkaillaan, jotta vaikuttaisi lihamäärä isommalta.
Halutessasi (ja riippuen mitä koira sietää) se voi olla joko bataatti, peruna, riisi, vehnä, maissi tai kaura. Niitä nappuloissa usein on.
Joissain halvemmissa toki myös turhia lisäaineita ja jopa sokeria - niitä vältä.
Suosittelen itse Zooplussasta tilaamaan vaikkapa Taste of the Wildia (viljaton), ja/tai sitten ihan raakaa lihaa, joka siis on parasta mahdollista ravintoa koiralle. Halpaa ruokaa jos haluat, niin Hauhau Champion on markettiruuista yksi parhaista.
Voit hakea sitä lihaa muuten ihan eläinkaupasta, tai ostaa esim. Vauhtiraksun autosta, tai Kennelrehun autosta. Kiertää ympäri suomea molemmat. Halpaa lihaa! Pakasteita siis, joten pakastin tulis olla.
Jos tosi pieni koira, niin ei vie vararikkoon ihmisille suunnattukkaan liha.

Anna nappulan lisäksi sinkkiä, D-vitamiinia ja lohiöljyä. Halpoja vitamiineja saat mm. hevospuolelta, kunhan katsot annostuksen oikein. Sinkkikelaattia suosittelen ja Biomedin D-vitamiinia. Pennulla myös kalsium paljon tärkeämmässä roolissa kuin aikuisella. Sitä on myös vaikea syöttää vaarallisen paljon, koska ylimääräinen poistuu ulosteen mukana kehosta. Älä silti lutraa sen kanssa.

Jos aloitat raakaruokinnan niin vitamiineja pitää antaa enemmän ja monipuolisemmin (mm. A, D, E, kalsium, D, sinkki, jodi...).
Jos raakaruokinta kiinnostaa yhtään, niin tsekkaile tuota linkkaamaani sivua enemmänkin raakaruokinnan kohdalta. Siellä on ihan rautalankamallit aloittamiselle ja määrille, että jokainen osaa jos laskinta osaa käyttää. Tärkeintä olisi kuitenkin totuttaa pentu raakaan lihaan myöskin, vaikka nappulat olisikin ikuisesti rinnalla. Koira on kuitenkin hyvin lihansyöjäpainotteinen.

Muista ruokinnassa myös raa'at aidot luut, jotta koira saa tekemistä, puremisen tarvetta tyydytettyä, sekä hampaiden mekaanista putsaamista. Raaka liha ja nappulat pelkästään liian pehmeää ruokaa koiralle ja näille ilmestyy enemmän hammaskiveä. Luista saa myös sitä kalsiumia.

Lisätietoa:

http://www.katiska.info/ruokinta/yleista/vitamiinit-ja-hivenaineet-pahkinankuoressa/

PS. kiinnostaisi rotu kovasti! =)

Äänestä
  • Oho, virheenpoikanen tuli tuonne tekstiin, oli tarkoitus tässä järkässä teksti olla:

    *"...ainoa ero niissä ruuissa melkeen on se hiilihydraatin lähde ja hinta.
    Halutessasi (ja riippuen mitä koira sietää) se voi olla joko bataatti, peruna, riisi, vehnä, maissi tai kaura. Niitä nappuloissa usein on".

    =)

    Äänestä

Voi laittaa sekaisin, mutta ei tuo Sam's ole mitenkään laadulasta sekään. Bulkkitavaraa sekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkook kirjoitti:

Onko OK syöttää pennulle eri nappuloita sekaisin pysyvästi? Jos nappuloissa on kutakuinkin samat ravintoarvot? Voiko tällä olla jotain vaikutusta pennun kasvuun hyvässä tai pahassa? Meillä on nyt jahtivahtia mutta haluaisin jotain "laadukkaampaa" nappulaa joukkoon, en vaihtaa kokonaan. Ajattelin sam's fieldiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu