Hääkutsu, hups, avec ei saakaan tulla mukaan?

Riiataanko

Nyt on ihan pakko avautua! Sain hääkutsun jo alkuvuodesta ja ilmoittauduin siihen avecin keran. Morsian on siis tuttu lapsuudesta. Päivä häihin ilmoittautumisen päättymisen jälkeen morsian lähetti tekstiviestillä vieraille että ovat karsimassa ylimääräisiä "kuokkavieraita" häistä eli avecit lähteevät monelta pois..Häihin on kuukausi enää aikaa. (Rahat lopussa vai mitä?) Huvittaa ihan hirveästi lähteä juhlimaan heitä kun avecit on haukuttu kuokkavieraiksi tekstiviestillä!. Ei käynyt mielessä jo alkuvaiheessa ilmoittaa ettei aveceja kiitos..Rahaa toivotaan mielellään lahjaksi..Lähtisitkö sinä näihin häihin?

3

2253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkättollaisillehäille

      Peruisin koko jutun omalta osaltani, en menisi moisiin häihin, ellei kutsussa ole erikseen mainittu, että VAIN kutsuttu henkilö saa tulla juhliin ilman seuralaista/puolisoa. http://www.amoriini.com/fi/JUHLAOPAS/Kutsuetiketti & kutsutekstit/
      Yleensä etikettiin kuuluu, että kutsu kattaa puolison/avecin. Tämähän on monelle juhliin tulijalle ihan käytännön kysymyskin monessa mielessä, mm. juttuseuraa, tanssipari, pukeutumisen yhtenäistäminen, matkustaminen juhlapaikalle. Avec viestii myös muille juhlijoille, ettei kutsuttu joudu kiusallisiin tilanteisiin, mm. ikisinkulle voi olla kiusallinen tilanne jo suvun "tätien" ainaiset kyselyt puolisoista tai ehdokkaista.

    • näinsennäen

      Jos olet saanut kutsun vain omalla nimelläsi eikä kutsussa ole mainintaa avec, niin silloin olet väärin perustein ilmoittanut tulevasi avecin kera, mutta jos on kutsu avecin kera, niin silloin voi loukkaantua, jos peruutus avecista tehdään. Syy voi olla, että juhlapaikkaan vaan ei mahdu niin paljon väkeä ja on jostain pakko karsia.

    • Etiketti7

      Entä jos hääkutsu on kohdistettu avioparista toiselle esim. "Mikko Mallikas"ja siinä sitten avec.... kutsujat tietäneet, että "Mikko" ollut naimisissa "Marinsa"kanssa yli 20 v. "Mikolle" mahdollistako etsiä itselleen sopiva avec häihin ja jättää vaikka rouva kotiin....tapakirjoja luettu..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      178
      3045
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      299
      2709
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1326
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1198
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      390
      1182
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe