yhteydenpitorajoitus avovankilassa

Pystyykö yhteydenpitorajoitusta kumoamaan mitenkään?vanki ei saa pitää yhteyttä siis samalla paikkakunnalla asuvaan koska se vaarantaa vankilan turvallisuuden.
11477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

No mitäpä luulisit, että jos turvallisuusperusteisesti on rajoitettu vangin yhteydenpitoa, niin minkä verran arvelet sinulla olevan siihen sananvaltaa?

Äänestä

Menee takaisin vasikoiden ja narkkien seuraksi kivitaloon..
Ei laiteta mitään yhteydenpito kieltoja, kun ei voi pitää yhteyttä.

Äänestä

Sinänsä hölmöä koska tää paikkakuntalainen ei PITÄIS olla turvallisuusriski.Toki sen tiedän että jos tyyppi yrittää ottaa yhteyttä niin sit lentää kivitaloon loppuajaks.Mut eiks tossa voi kysyä jotain perustetta sille että miks turvallisuusriski?

Äänestä
  • No kuule otapa ja kysy.

    Mutta tämä Suoli24 on väärä paikka kysyä. Me kun emme tiedä sinun kirjoituksesi perusteella edes mistä paikkakunnasta tai rangaistuslaitoksesta on kyse, saati kenestä rangaistukseen tuomitusta, tai muutenkaan tilanteen arviointiin vaikuttavista tekijöistä.

    Tämä paikka on siis aivan väärä suunta kysellä miksi asia on niin, ja mitä sille voi tehdä. Oikea taho lienee kyseisen rangaistuslaitoksen virkamies, joka päätöksen on tehnyt.

    Mitä siihen tulee, että pitäisikö vai ei, niin jostain kumman syystä täällä esitetyn valossa en usko, että sinä olet tarkalleen ottaen pätevin henkilö asiaa arvioimaan, ja luotan vähän enemmän niihin ihmisiin, jotka noita päätöksiä virkansa puolesta tekevät. Voin tietysti olla väärässä, mutta ehkä siinä tapauksessa korjaat minua.

    Äänestä

Sanotaanko vaikka niin että lomilla tutustuttu ja selvis että avovankila on samalla paikkakunnalla kuin missä tämä tyyppi asuu ja työskentelee.Puheluita tietenkin kuunnelleet ja riselle selvinnyt tämä sama asia.Siitä siis yhteydenpitokielto.Mutta että tämä tyyppi halusi vaan tietää kannattaako kysyä perusteita sille,muuta kun että turvallisuustekijä.Kyseessä en siis ole minä itse.

Äänestä

Homostelijat? :D kyllä tässä on kyse naisesta sekä miehestä.

Äänestä

Yhteydenpitorajoituksista päättää AINA tutkinnanjohtaja,ei vankila. Rajoituksilla estetään, jutun tutkintaan mahdollisesti vaikuttavat yhteydenpidot. Avovankilan vangilla ei voi olla yhteydenpitokieltoja.

1Äänestä
  • Miksi avovankilan vangilla ei voi olla yhteydenpitorajoitusta?Jos on selkeä riski että vaarantaa vankilan turvallisuutta.

    Äänestä

  • Päivää! En ole itse ikinä kuullut, että kellään avolaitoksessa olevalla rangaistustaan suorittavalla henkilöllä olisi ollut yhteydenpitorajoituksia. Yhteydenpitorajoitukset asettaa poliisi tutkinnanjohtajan päätöksellä ( kuten joku jo tiesikin kertoa aiemmin ), mutta mitä ne enää auttavat avolaitoksessa? Avolaitoksessa kun on jo liikkumavapautta, niin kuinka tätä yhteydenpitorajoitusta valvottaisiin? En ihan ymmärrä. Enkä ymmärrä myöskään sitä, miksi joku henkilö olisi jossain avolaitoksessa, mikäli hänen olemassaolonsa/ yhteydenotto henkilö X:ään vaarantaisi kyseisen laitoksen turvallisuuden.

    Äänestä

  • Sonya89 kirjoitti:

    Miksi avovankilan vangilla ei voi olla yhteydenpitorajoitusta?Jos on selkeä riski että vaarantaa vankilan turvallisuutta.

    Siksi, että jos sellainen riski on olemassa niin sijoitetaan suljettuun vankilaan.

    Äänestä

  • Yhteydenpidon rajoituksia voi olla vain tutkintavangilla ja tutkintavankia ei vankeuslain mukaan voida sijoittaa avolaitokseen. Yhteydenpidon rajoituksista päättää käräjäoikeus. Käräjäoikeuden lisäksi tutkinnasta vastaava viranomainen (poliisi) voi myös omasta aloitteestaan päättää rajoitusten poistamisesta.

    Tuossa kuvatussa tapauksessa kyse voisi olla oikeuden määräämästä lähestymiskiellosta, jolloin lähestymiskieltoon määrätty henkilö ei saa pitää yhteyttä lähestymiskiellolla suojattuun henkilöön.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hemasira kirjoitti:

Pystyykö yhteydenpitorajoitusta kumoamaan mitenkään?vanki ei saa pitää yhteyttä siis samalla paikkakunnalla asuvaan koska se vaarantaa vankilan turvallisuuden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu