Kävimme Reijon kennelissä pyytämässä apua koiramme vetämisongelmaan. Neuvoksi saimme että kannattaa käyttää piikkipantaa. Tuntuu koirasta kuin emo purisi kaulasta. Menin ihan hämmilleni miten joku voi vielä 2000 luvulla tällaisia neuvoja jakaa. Me emme siellä enää koskaan käy.
Reijon kennel koulutus
12
625
Vastaukset
- hekohekooo
Uskokoon ken tahtoo...
- poltsu
Piikkipanta on kielletty tässä maassa. Eikä sitä todellakaan tarvitse edes mihinkään vetämisongelmaan. Jos ihminen pystyy isoa hevostakin ohjailemaan "naruilla" niin luulisi, että koirankin saisi kulkemaan nätisti ilman väkivallan pelkoa.
- halloota
Piikkipanta on sallittu, jos tapit eivät ylitä 8mm pituutta. Nyt vähän tarkkuutta noihin lausuntoihin. Itse en kyllä käyttäisi tai sallisi koirillani käytettävän.
- Tuulitukkanen
Ette vaan ois reijon kennelin jutut kuultu veijon essolla ;)
- Ihmettelijä2
Mikä on Reijon kennel? Koskaan kuullutkaan
- pulipulis
Se on se Ilun pulinakennel.
- riojatintto
Se on muuttanut nimensä. Nyt se tunnetaan nimellä: Sepon Peppu ja Pamppu-kennel. Porin poika Uotinen teki ekan varauksen.
- pirkonkenneli
ihminen joka omistaa saksanpaimenkoiran tapaisen palveluskoiran,ei kuulu käydä kyselemässä ei veijolta reijolta tai edes keijolta ohjeita....?? ne opetellaan ennen pennun hankintaa. sinä koulutat koirasi asiallisella koulutustavalla kulkemaan vierellä. ei piikkiä ei raippaa ei huutoa. palkkio kun toimii,ei palkkaa kun tekee väärin. helppoa kun heinänteko maailman helpoimmalla koirarodulla..
- kasvattaja13
Voi helvetti !! PIIKKIPANTAA! Vetämiseen on ihan helpot ja yksinkertaset POSITIIVET konstit OIKEASSA koirakoulussa. Esim. fleksi pois, kun koira saa löysiä, oppii että kun vetää niin löysiä tulee ja voi tepastella omine aikoineen. Palkkaat koiraa näin.
Kun alkaa vetää, tee u-käännös, älä palkitse koiraa vetämisestä, KUN koira kävelee vetämättä vaikka metrin palkitse OIKEA-AIKAISESTI heti, kun vetää, et palkitse jatkamalla matkaa. Koira kyllä oppii, kun tekee oikein, saa palkan matka jatkuu ja nami ja kun vetää, ei tuu mitään palkkaa. Älä edes huomio. Seisatut vaan, ja matka jatkuu kun EI VEDÄ. - Nöffit
Moi. Itse opetin koirani aikoinaan näin: Ainakun koira veti pysähdyin ja liikkeelle uudestaan vasta kun koirani otti katsekontaktin. Oppi jo neljännen kerran jälkeen, ettei kannata vetää :)
- MakkaraRolle
Reijon Kennelissä koulutus tapahtuu makkaroilla. Idea on se, että koirat katsovat kun Reijo paistaa ja syö makkarat itse.
- karjalassakoli
Kauniisti kajahtavi Reijon kannel kun esiin kaivaa immenkalvon....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773018- 1372396
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412376Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4011689Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "21361