Reijon kennel koulutus

Miumiumiumiu

Kävimme Reijon kennelissä pyytämässä apua koiramme vetämisongelmaan. Neuvoksi saimme että kannattaa käyttää piikkipantaa. Tuntuu koirasta kuin emo purisi kaulasta. Menin ihan hämmilleni miten joku voi vielä 2000 luvulla tällaisia neuvoja jakaa. Me emme siellä enää koskaan käy.

12

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hekohekooo

      Uskokoon ken tahtoo...

    • poltsu

      Piikkipanta on kielletty tässä maassa. Eikä sitä todellakaan tarvitse edes mihinkään vetämisongelmaan. Jos ihminen pystyy isoa hevostakin ohjailemaan "naruilla" niin luulisi, että koirankin saisi kulkemaan nätisti ilman väkivallan pelkoa.

      • halloota

        Piikkipanta on sallittu, jos tapit eivät ylitä 8mm pituutta. Nyt vähän tarkkuutta noihin lausuntoihin. Itse en kyllä käyttäisi tai sallisi koirillani käytettävän.


    • Tuulitukkanen

      Ette vaan ois reijon kennelin jutut kuultu veijon essolla ;)

    • Ihmettelijä2

      Mikä on Reijon kennel? Koskaan kuullutkaan

      • pulipulis

        Se on se Ilun pulinakennel.


      • riojatintto

        Se on muuttanut nimensä. Nyt se tunnetaan nimellä: Sepon Peppu ja Pamppu-kennel. Porin poika Uotinen teki ekan varauksen.


    • pirkonkenneli

      ihminen joka omistaa saksanpaimenkoiran tapaisen palveluskoiran,ei kuulu käydä kyselemässä ei veijolta reijolta tai edes keijolta ohjeita....?? ne opetellaan ennen pennun hankintaa. sinä koulutat koirasi asiallisella koulutustavalla kulkemaan vierellä. ei piikkiä ei raippaa ei huutoa. palkkio kun toimii,ei palkkaa kun tekee väärin. helppoa kun heinänteko maailman helpoimmalla koirarodulla..

    • kasvattaja13

      Voi helvetti !! PIIKKIPANTAA! Vetämiseen on ihan helpot ja yksinkertaset POSITIIVET konstit OIKEASSA koirakoulussa. Esim. fleksi pois, kun koira saa löysiä, oppii että kun vetää niin löysiä tulee ja voi tepastella omine aikoineen. Palkkaat koiraa näin.

      Kun alkaa vetää, tee u-käännös, älä palkitse koiraa vetämisestä, KUN koira kävelee vetämättä vaikka metrin palkitse OIKEA-AIKAISESTI heti, kun vetää, et palkitse jatkamalla matkaa. Koira kyllä oppii, kun tekee oikein, saa palkan matka jatkuu ja nami ja kun vetää, ei tuu mitään palkkaa. Älä edes huomio. Seisatut vaan, ja matka jatkuu kun EI VEDÄ.

    • Nöffit

      Moi. Itse opetin koirani aikoinaan näin: Ainakun koira veti pysähdyin ja liikkeelle uudestaan vasta kun koirani otti katsekontaktin. Oppi jo neljännen kerran jälkeen, ettei kannata vetää :)

    • MakkaraRolle

      Reijon Kennelissä koulutus tapahtuu makkaroilla. Idea on se, että koirat katsovat kun Reijo paistaa ja syö makkarat itse.

    • karjalassakoli

      Kauniisti kajahtavi Reijon kannel kun esiin kaivaa immenkalvon....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe