laihdutus helpompaa kuin arvasinkaan

koiralaihdutuskuuri

Meillä on sellainen pienehkö seurakoira, oli pääsyt lihomaan, kun sai kaikkea pastista banaaniin.

No, laihdutettava oli kilo. Pienelle koiralle paljon. Arvelin, että 2,5-3kk menee, mutta nyt näyttää, että ei mene sitäkään

Salaisuus on nappulat, parasta otettiin, mitä kaupasta löytyi, koska ei hän ole niitä ennenkään huolinut. Ei siis vähäkalorisia.Nytkin syö vain kun on tosi nälkä. Vajaa 2vkk kuuria takana ja 400g laihtunut jo. Ei olla lenkkejä lisätty, liikkuu ihan tarpeeksi muutenkin. Minusta gepardit juoskoon, meidän koiralle riittää parin kolmen km reipas lenkki illalla ja aamulla pieni pyrähdys. Pienihän tuo on.

Pätee siis ihan sama kuin ihmiselle,. Sitä laihtuu vaikka sairaalapedillä maaten ilman askeleen askelta, jos saatu energiamäärä vain on pienempi kuin ennen.

Laitoin tämän tänne vinkiksi. Ennen kuuria en kokenut löytäväni yhtää ainoaa vaivatonta ja samalla toimivaa keinoa. Toivon, että sama metodi auttaa nyt myös jotain toista hännän heiluttajaa.

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinhän se on! Useimmiten koiralle ostetaan jotakin hyvin vähärasvaista ja kallista nappulaa, kun voidaan syöttää normaaliaktiivisten ruokaa ja vähentää vain annoskokoa. Monet koirat laihtuvat myös sillä, että ruoasta puolet korvataan vähärasvaisella, laadukkaalla lihalla.

    • Nimenomaan kunnon ruokaa, mutta vähemmän. Kevytruuassa ravintoa koiralle niukasti, perustuu monet hiilihydraattiin, vaikka rasvalla koira käy parhaiten. Eli rasvaa ( proteiinia) energiaksi, muttei liikaa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe