Näkiö

samaa sukua

Tietääkseni Näkiö nimisiä on ollut ainakin Tammelassa. Suvun jäsenistä osa on muuttanut sukunimensä ja tietysti avioliittojen myötä on tullut nimenmuutoksia. Löytäisinköhän tätä kautta kaukaisempia sukulaisia?

14

1378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jälkipolvea

      Sukunimenä Näkiö on hävinnyt, mutta suku elää
      edelleen voimallisesti Tammelassa, Forssassa
      ja vähän muuallakin.

    • saloinen

      Näkiöt on nykyään Mäenhovia.Muuttivat sukunimensä 1900 luvun alussa.
      Tammelan Mustialassa suvun päähaara.

      • Sama suku(aloittaja)

        Juuri edesmennyt isoäitini oli omaa sukua Näkiö.
        Edelleen kaipaisin sukulaisilta yhteydenottoa, vaikka alkuun tätä kautta. Olisi kiva tutustua tuntemattomiin sukulaisiin.


      • Pikkuserkku Salosta
        Sama suku(aloittaja) kirjoitti:

        Juuri edesmennyt isoäitini oli omaa sukua Näkiö.
        Edelleen kaipaisin sukulaisilta yhteydenottoa, vaikka alkuun tätä kautta. Olisi kiva tutustua tuntemattomiin sukulaisiin.

        Näkiö-nimi hävisi, kun 1930-luvulla syntynyt polvi vaihtoi sukunimen. Suku jatkuu kuitenkin elinvoimaisena, Juhon lapset ja lastenlapset pääasiassa Tammelassa, mutta muuallakin.


      • sama suku(aloittaja)
        Pikkuserkku Salosta kirjoitti:

        Näkiö-nimi hävisi, kun 1930-luvulla syntynyt polvi vaihtoi sukunimen. Suku jatkuu kuitenkin elinvoimaisena, Juhon lapset ja lastenlapset pääasiassa Tammelassa, mutta muuallakin.

        Isoäitini eli mammani oli Matin tytär. Mamma muutti perheineen 1930-luvulla Hämeenlinnaan ja sieltä 1950-luvulla Sääksmäelle(Valkeakoskelle).
        Ja minä nyt sitten asun vuorostani Hämeenlinnassa :)


    • mustialainen

      Kyllähän meitä täällä on.. Nimi juu vaihtunut, mutta jokunen viel jäljellä tätä (tuota) sukua. Ei montaa...

    • Näkiön torpan väkeä

      Tammelan murrekirjassa on heitä useita esillä. Mieluisaa luettavaa. Tyttäriä taisivat vallan olla viimeiset Näkiö-nimellä syntyneet näkiöläiset? Jonka myötä varsin me runsaslukuinen jälkipolvi kannamme moniaita muita sukunimiä.

    • Anonyymi

      Äitini oli omaa sukua Näkiö.

    • Anonyymi

      En osaa sanoa, onko minun sukuni sukua Näkiöille (jos on niin kaukasempaa), mutta varsinkin Mäenhovin Eero on tuttu minulle ja äidilleni Kirstille (os Haapala Tammelasta) ja äitini veljelle Ristolle, muut sisaret ovat jo kuolleet. Ei kovin monta vuotta, kun tapasin Eeron Tammelassa. Eerohan taitaa asua nykyisin Mustialan suunnalla siellä Mäenhovin maatilan alueella, asui vielä joku vuosi sitten kirkolla kerrostalossa. Olin kaikki lapsuuteni ja vielä nuoruuteni kun kesät Tammelassa ja useamman kerran Eeron olen nähnyt Haarankorvessa äitini kotipuolessa tai muuten Tammelassa. Mäkin ihmisistä löytyy vanhoja valokuvia olikohan se Finnan verkkosivuilta, Näkiön naisista sekä Emmanuelista, renutuolin tekijästä. Äitini tuntee kyllä Eeron ja muistelee aika ajoin Eerola vanhemmilta ajoilta

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Näkiön torpan tytär Sylvi (Anna Sylvia), kuvassa oikealla, oli isoäitini. Hänen kolme tytärtään asuivat Tammelassa, Forssassa ja Hämeenlinnassa. Jälkipolvea on parikymmentä, josta suurin osa on jäänyt Hämeeseen. Olisi upeaa kuulla jotain Näkiön historiasta; nuorempana en ymmärtänyt kysellä ja nyt on liian myöhäistä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En usko että tuollaista sukunimeä on edes olemassa

    • Anonyymi

      Jos on mykiö niin näkiö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      42
      2798
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      62
      2147
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      1996
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      92
      1831
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1644
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      64
      1275
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      125
      1205
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      166
      1195
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      1135
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      1123
    Aihe