Tietääkseni Näkiö nimisiä on ollut ainakin Tammelassa. Suvun jäsenistä osa on muuttanut sukunimensä ja tietysti avioliittojen myötä on tullut nimenmuutoksia. Löytäisinköhän tätä kautta kaukaisempia sukulaisia?
Näkiö
14
1378
Vastaukset
- jälkipolvea
Sukunimenä Näkiö on hävinnyt, mutta suku elää
edelleen voimallisesti Tammelassa, Forssassa
ja vähän muuallakin. - saloinen
Näkiöt on nykyään Mäenhovia.Muuttivat sukunimensä 1900 luvun alussa.
Tammelan Mustialassa suvun päähaara.- Sama suku(aloittaja)
Juuri edesmennyt isoäitini oli omaa sukua Näkiö.
Edelleen kaipaisin sukulaisilta yhteydenottoa, vaikka alkuun tätä kautta. Olisi kiva tutustua tuntemattomiin sukulaisiin. - Pikkuserkku Salosta
Sama suku(aloittaja) kirjoitti:
Juuri edesmennyt isoäitini oli omaa sukua Näkiö.
Edelleen kaipaisin sukulaisilta yhteydenottoa, vaikka alkuun tätä kautta. Olisi kiva tutustua tuntemattomiin sukulaisiin.Näkiö-nimi hävisi, kun 1930-luvulla syntynyt polvi vaihtoi sukunimen. Suku jatkuu kuitenkin elinvoimaisena, Juhon lapset ja lastenlapset pääasiassa Tammelassa, mutta muuallakin.
- sama suku(aloittaja)
Pikkuserkku Salosta kirjoitti:
Näkiö-nimi hävisi, kun 1930-luvulla syntynyt polvi vaihtoi sukunimen. Suku jatkuu kuitenkin elinvoimaisena, Juhon lapset ja lastenlapset pääasiassa Tammelassa, mutta muuallakin.
Isoäitini eli mammani oli Matin tytär. Mamma muutti perheineen 1930-luvulla Hämeenlinnaan ja sieltä 1950-luvulla Sääksmäelle(Valkeakoskelle).
Ja minä nyt sitten asun vuorostani Hämeenlinnassa :)
- mustialainen
Kyllähän meitä täällä on.. Nimi juu vaihtunut, mutta jokunen viel jäljellä tätä (tuota) sukua. Ei montaa...
- Näkiön torpan väkeä
Tammelan murrekirjassa on heitä useita esillä. Mieluisaa luettavaa. Tyttäriä taisivat vallan olla viimeiset Näkiö-nimellä syntyneet näkiöläiset? Jonka myötä varsin me runsaslukuinen jälkipolvi kannamme moniaita muita sukunimiä.
- Anonyymi
Äitini oli omaa sukua Näkiö.
- Anonyymi
En osaa sanoa, onko minun sukuni sukua Näkiöille (jos on niin kaukasempaa), mutta varsinkin Mäenhovin Eero on tuttu minulle ja äidilleni Kirstille (os Haapala Tammelasta) ja äitini veljelle Ristolle, muut sisaret ovat jo kuolleet. Ei kovin monta vuotta, kun tapasin Eeron Tammelassa. Eerohan taitaa asua nykyisin Mustialan suunnalla siellä Mäenhovin maatilan alueella, asui vielä joku vuosi sitten kirkolla kerrostalossa. Olin kaikki lapsuuteni ja vielä nuoruuteni kun kesät Tammelassa ja useamman kerran Eeron olen nähnyt Haarankorvessa äitini kotipuolessa tai muuten Tammelassa. Mäkin ihmisistä löytyy vanhoja valokuvia olikohan se Finnan verkkosivuilta, Näkiön naisista sekä Emmanuelista, renutuolin tekijästä. Äitini tuntee kyllä Eeron ja muistelee aika ajoin Eerola vanhemmilta ajoilta
- Anonyymi
https://www.finna.fi/Record/museovirasto.7DD923ADC9172678B888AAF72A644E9A
Vihdan tekijöitä Näkiössä Finnassa kuva- Anonyymi
Näkiön torpan tytär Sylvi (Anna Sylvia), kuvassa oikealla, oli isoäitini. Hänen kolme tytärtään asuivat Tammelassa, Forssassa ja Hämeenlinnassa. Jälkipolvea on parikymmentä, josta suurin osa on jäänyt Hämeeseen. Olisi upeaa kuulla jotain Näkiön historiasta; nuorempana en ymmärtänyt kysellä ja nyt on liian myöhäistä.
- Anonyymi
https://www.finna.fi/Record/forssanmuseo.pju-14687
Emmanuel Näkiö, kuuluisa renutuolin tekijä Finnasta kuva. - Anonyymi
En usko että tuollaista sukunimeä on edes olemassa
- Anonyymi
Jos on mykiö niin näkiö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh422798Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli622147Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit521996- 921831
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411644Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö641275Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1251205Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1661195Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781135Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.641123