Työkyvyttömyyseläkkeelle alle 50 vuotiaana, kuka oikeasti tällaista haluaa ?
Ei mene jakeluun kyselyt, pääsitkö helpolla / millä pääsit / miten pääsisi yms...
Oikeasti sairaan kun ei tarvitse edes miettiä , miten PÄÄSISI .
Päätös on masentava eikä oman tilanteen hyväksyminen ole ollenkaan helppoa !
Työkyvyttömyyseläkkeelle
23
549
Vastaukset
- Maailmannapa
Jossain vaiheessa elämääsi ehkä opit että hei maailma ei pyörikkään sinun ympärilläsi ja on ihmisiä jotka ajattelee asioista eri tavalla. On toki ihmisiä jotka menee hautaan asti ettei tätä valaistumista tule.
Kuinkahan mahtaa sinun käydä?- valaistumista.sinullekin
Toivottavasti sinäkin joskus vielä opit, että muilla on oikeus ajatella eri tavalla kuin sinä.
- Vihaaneläkelaitosta
No minä en 46 vuotiaana päässyt, vaikka oli ainut vaihtoehto. Työkkärissä ilman yhtäkään työ tai kurssitarjousta. Vakuutusoikeuden päätöksellä vasta eläkkeelle kahdenkymmenen b lausunnon kanssa.
Kyllä eläkesäätiö jaksaa kiusata, eikä mikään muu kuin oikeuslaitos voi sille mitään. - Pääsinkö
Kykenemällä menemään työkkäriin tai ylipäätänsä jonnekkin kertonee ,ettet ole aivan toivoton tapaus !
Ja tämä ensimmäinen kommentoija, maailmannapa, lienee ajatuksenjuksultaan vähä-älyistä tasoa ?- Voijeesus
Voi sinua kun et ymmärrä. Kävin saattajan kanssa yhdenkerran työvoimatoimistossa ja sen jälkeen kaksi kertaa minun aloitteestani puhelimitse yhteydessä. Ole hyvä äläkä ota kantaa kun asiasta et yhtäänmitään ymmärrä.
- kakakk
Siksipä itse en aio mennäkkään työkkäriin ikinä. Vaihtoehdot suht vähissä.
- voivitsi
Onko tää paikka jonne keräännytään porukalla mollaan lähes jokainen keskustelun aloittaja,näkemättä hänen kantaansa asioihin. Tietämättä mitä sairautta kukin sairastaa.
Paraneeko oma olo muille vittuillessa ?- köyhäilyä
Sano muuta. Ihan kuin olisi oma valinta jos ei ole työkykyinen.
- näinsemenee
Osalle tulee järkytyksenä se kun todetaan työkyvyttömäksi-osa taas pyrkii saamaan eläkkeen jo nuorena..Kaikkia ei vaan huvita työnteko pikku palkalla ja toiset tahtoo jatkaa eläkeiän ohitettuaankin.Meitä on moneen junaan kuten sairauksiakin.
- VäiskiVemmel
Onnettomuuden seurauksena minulla on osa sepelvaltimoista melko pahastikin (90%) tukossa ja siitä johtuva infarktivaara. Kaksi vuotta työttömänä ollen kesti saada diagnoosi jatkuvien kipujen syyhyn ja sen ansiosta saan lääkkeistä viimeinkin 65% alennusta Kelalta. Siinä kaikki.
Vähitellen olen liikunnan ja uusien lääkkeiden ansiosta päässyt eroon kovista kivuista, mutta pienikin mäki ottaa lujille, enkä kävelyä kovempaa urheilua pysty millään muotoa harrastamaan. En siis pysty luultavasti koskaan enää ruumiilliseen työhön.
Ei ole kuitenkaan tullut kuin ajoittain mieleen, että pitäisiköhän anoa pääsyä työkyvyttömyyseläkkeelle, kun eläkeikäänkin on vain vähän päälle viisi vuotta ja varsinkin, koska pitkäaikaistyöttömyyskorvaus on liian pieni elämiseen: Saan käteen 500 plus rippeet kuussa.
Kyllä ottaa välillä aivoon, kun näkee mitä pakolaisten kustannukset Suomessa ovat. Kuulemma vähintään 20 000 euroa vuodessa! Olen sentään itse tehnyt 30 vuotta kokopäivätyötä Suomessa. Jotenkin (mitenköhän?) on tullut kostomielialaa valtiota kohtaan omien kansalaisten epätasa-arvoisesta kohtelusta verrattuna maahanmuuttajiin.
Onko täällä muita vastaavassa tilanteessa olevia? Mitä olette tehneet tai mitä meinaatte?- noniinew
Väiski Vempeleelle suositus että keskittyy omien asioidensa pohtimiseen ja eteenpäin viemiseen eikä mieti niinkään mitä "kuulemma" joku muu asia maksaa mikä ei liity itselle mitenkään.
Kertomuksen perusteella kannattais harkita sitä työkyvyttömyyseläkettä tai ainakin kysellä mitä hoitava lääkäri on siitä mieltä. 60 v on sellainen ikärajapyykki että silloin työkyvyttömyyseläkehakemuksia käsitellään lievemmin kriteerein.
Ensin kuitenkin siis tuolla polulla vuoden sairasloma ja sitten vasta eläkehakemus.
- VäiskiVemmel
Kiitos hyvistä neuvoista. En kuitenkaan ole Suomessa ajamassa vain omia asioitani, vaan olen vaikuttanut myös paljon muuhunkin. Siksi epäoikeudenmukaisuutta en hyväksy varsinkaan, kun on kysymys meitä kaikkia koskettavista asioista.
- vakyhtiöyleensävoittaa
Oletko tyhmä, mieti sitä?
- eläkkeelle
Minä olen 57-vuotias työkyvytön oudossa tilanteessa. TE-keskus katsoo heitä konsultoineen työterveyshuollon erikoislääkärin kanssa minut täysin työkyvyttömäksi. Kaikenlainen työvalmennus on myös pois suljettu. TE-keskus on sanonut, että se ei tule tarjoamaan mitään työtä eikä tee omalta puolelta mitään työllistämistoimia.
Ongelma on KELA, joka sen TE-keskusta konsultoineentyöterveyslääkärin suureksi yllätykseksi (hän laati sairauseläkehakemuksen) totesi minut niin terveeksi, että en ollut edes sairausloman tarpeessa. Näkemysero oli 100%, mutta sillä erotuksella. että 3 spesialistia on tutkinut minut perusteellisesti lääketieteellisesti ja yksi KELA:n vakuutuslääkäri papereiden takaa vakuutuslääketieteellisesti pitäen lääkäreiden tutkimuksia ja kirjoituksia outona höpötyksenä. KELA:lla on eniten haraa olemassaolonsa aikana tänä päivänä. Näinkö se raha hankitaan?- Raskaatmullat
Minä kannoin 18 erikoislääkärin b-lausuntoa, joisa todettiin täysin työkyvyttömäksi. Joka kerta eläkevakuutuslaitoksen nimetön hevoslääkäri totesi, että ihan kunnossahan minä olen.
Onneksi vakuutusoikeus näki asian toisin ja eläke myönnettiin heti.
Jos on vajaakuntoinen eikä saa apua, niin ei kukaan niiden saatanan persereikälaitosten kanssa tapella jaksa.
Kaikkea mahdollista huonoa ja vastoinkäymistä vaan teille arvoisat mulkut, jotka niitä bumerangeja tehtailette. - perslävekset
samaa rataa täälläkin mutta n30 b lausuntoa ja 5 vuotta sairaslomaa/kuntoutusta ja tulos edelleen työkyvytön. sanoin jo kun olin vuoden liikuntakyvytön että laittakaa ne eläkepaperit tulemaan niin ei tarvii hukata rahaa minuun niin eivät uskoneet. 5 vuotta lopulta olin siinä bumerangitouhussa ja sitten vasta tajusivat. olipa kallis kokeilu.
- fgr34g
Vanha ja huippukokenut lääkäri totesi minulla olevan astman, mutta Kela ei hyväksy sitä, koska olen isokokoinen ja pystyn puhaltamaan mittariin kovempaa kuin keskivertomummo. Et silleen.
- sdfjtgk
Astma ei ole eläkeperuste , tiedoksi vaan. Onneksi pääsin muilla meriiteillä työkyvyttömyyseläkkeelle .
Prosessi kesti vain neljä vuotta , mutta uskoivat lopulta.
- suojatyötäkaikkityöt
Omien töiden/harrastusten kanssa puuhaava.
- putkiduunari
Tämän päivän työelämä on mennyt niin sairaaksi että en ihmettele miksi monet haluaa sairaseläkkeelle.
Se vaatii vaan paljon sairaslomaa, viimein työnantaja katsoo ja hyväksyy tilanteen, työntekijä tulee halvemmaksi sairaseläkkeellä kuin työllisten kirjoissa. Rahassa kaikki tänään mitataan. Sairaseläkkettä ehdottava työterveyslääkäri tietty on työnantajan palkkalistoilla, vakuutusyhtiön lääkärit myöskin. Tosin iso firma voi säädellä näitä asioita, pikkufirmalle se on mahdotonta. samoin kunnille.
Eli isosta firmasta pääsee lintsaamalla sairaseläkkeelle, pienestä ja kunnan- ja valtionhommista kuolemalla. Siitäkin on näyttö! Mielenkiintoista on koko ns. ketju, joka käsittelee tuollaisia asioita. Siis ensiksi pitää sairauspäivärahaa saada määrätty aika. Sen käsittelee Kela, joka luultavastikin ohjaa sellaiseen naurettavaan laitokseen kuin kuntoutustutkimuskeskus. Niitä levällään pitkin Suomea, eikä kai oikein kenekään hallussa ja hallinnassa, siis Kelan lisäksi.
Siellä kuntoutustutkimuslaitoksessa sitten tehdään työkykykartoitus, jonka tarkoituksena on kumota lääkärisi antamat lausunnot.
Siellä tehdään taivutuksia useampia, eteen taakse ja sivulle, lykätään kottikärryjä autotallissa, sinne rakennettulla radalla, jossa on töyssyjä, kapeikkoja ja sen sellaista (10 m). Tehdään hyppelyjä, kirjallisia testejä ja muuta, täysijärkisen mielestä vähintäänkin lapsellisia asioita, ja tosiaan, kyse on työkyvyn määrittelystä.
Viikon jälkeen saa sitten lausunnon. Tuohon viikkoon on sisältynty useita keskusteluja psykologin, sosiaalityöntekijän ja lääkarin kanssa. Siis noiden älyttömien testien lisäksi.
Lopputulos on, että lausunto, jolla sairauspäivärahasi, siis eläkkeelle hakeutumisesi katkaistaan - kuuluu seuraavasti, siis oikein lääketieteen lääkärin laatima lausunto (kuntoutustutkimuskeskuksen), työkyvystäsi.
"työkykyä riittää joihonkin työtehtäviin, jossakin ja joskus vaihtelevasti", esimerkiksi myyntityöhön".
Kuitenkin on useita lausuntoja, mm. erikoislääkäriltä siitä, että pitkä puhe rasittaa kurkunpäätä, ja aiheuttaa äänenkäheytymisen ja muutamassa päivässä puhumisen jatkuessa, äänen häviänimisen.
Oikeastaan kaikki työt, sellaiset järjelliset ja mahdolliset, on eri erikoislääkärien lausunnoilla, lääketieteellisin perustein todettu pois suoljetuiksi, joista vain kuntoutustutkimuslaitoksen lääkäri on lausunnossaan eri mieltä.
Asiasta valitetaan vakuutusoikeuteen, kahden vuoden jälkeen tulee päätös, jossa yhtä älykkäästi todetaan, hakijan voivaan työllistyä joskus johonkin työhön.
Siis tämä on nykypäivää Suomessa, ja näitä tapauksia on kymmeniä tyhnsia TE-keskusten kortistoissa, jotka eivät koskaan tule oikeata, tai työpaikkaa yleensäkään enää saamaan, mutta syyllistetään ja roikotetaan kortistossa tekemässä täysin turhauttivia päivähoitopaikkojen laatimia "mukatöitä" päivärahalla.- KakkaSystem
Systeemi on todella säälittävä, ei voi muuta sanoa.
Miten lääkäri kehtaa olla tuollaisessa toiminnassa mukana, ihmetellä täytyy? - OmituinenSetti
KakkaSystem kirjoitti:
Systeemi on todella säälittävä, ei voi muuta sanoa.
Miten lääkäri kehtaa olla tuollaisessa toiminnassa mukana, ihmetellä täytyy?Koomistahan se on, lääketieteessä luulisi sairauden olevan sama, lääkäristä riippumatta. Kelalla ihan omat sairaudet ja lääkärit, tai oikeammin, Kelan lääkäreille ei ole sairauksia. Heille kaikki ovat terveitä ja työkykyisiä, vaikka ei ketään koskaan palkkaisi sairauden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3103248Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun182151Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151850Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141595Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4111489Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361374Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2221263- 171224
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631056Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201000