Kasvisruokaa Siljalla

Onko kokemuksia löytyykö siljan buffasta kuinka paljon kasvisruoka vaihtoehtoja. Asiakaspalvelussa osasivat kertoa että salaattipöytä löytyy... Joo ainakin palvelun taso ei kovin paljoa lupaa.

Taitaa mennä nestemäiseksi tuo ateria... :)
5400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos teet matkavarauksen suoraan Siljalta, ilmoita asiasta, tekevät sinulle lämminruoka-annoksen valmiiksi. Alkuruokapöydässä salaatteja, lämpöisissä ei muuta taida olla kuin jotain nuudelijuttua.

Äänestä

Siellähän on kasvisruokia vaikka millä mitalla. Kaikkien ruokalajien vieressä on lisäksi lappu, jossa kerrotaan, mitä se sisältää. Salaattipöydän lisäksi kasvisruokia löytyy ihan mukavasti myös lämpimien ruokien joukosta. (näin ainakin Europalla)Mausta ja laadusta tinkimättä kaikenlisäksi!
Sitten on vielä uhtenä vaihtoehtona a´la carte ravintolat, joita löytyy jokaiselta Siljan laivalta. Niistä saat taatusti haluamasi annoksen kasviruokaa.

Äänestä
  • Juu, soitin uudemman kerran Siljalle ja tinkasin tiukasti buffan sisältöä, kyllä kuulema löytyy ja järjestävät "tiskin alta" lisää jos tarpeen. Jos olisin ensimmäisellä kerralla saanut asiantuntevan myyjän kiinni niin olisi helpottanut asiaa huomattavasti. Buffan katsoimme parhaaksi vaihtoehdoksi kun suurella porukalla lähdemme (tulee kiinteä hinta aterialle), itse jätän yleensä väliin koko touhun... :)

    Äänestä

  • Ninna kirjoitti:

    Juu, soitin uudemman kerran Siljalle ja tinkasin tiukasti buffan sisältöä, kyllä kuulema löytyy ja järjestävät "tiskin alta" lisää jos tarpeen. Jos olisin ensimmäisellä kerralla saanut asiantuntevan myyjän kiinni niin olisi helpottanut asiaa huomattavasti. Buffan katsoimme parhaaksi vaihtoehdoksi kun suurella porukalla lähdemme (tulee kiinteä hinta aterialle), itse jätän yleensä väliin koko touhun... :)

    Suosittelen Siljan ala cartea, voit valita esim alkuruokapöydän 9eur ja pääruoaksi listalta kasvisruoan, hinnat alkaen 10eur. ja juomaksi vaikka laivan kuohuviiniä 20eur/pullo. lopputulos on lähes sama kuin buffan hinta n. 30eur.

    jos mielestäsi siljan palvelu on huonoa, älä edes vaivaudu kokeilemaan vikingin palvelua, tulet pettymään.

    Äänestä

Viime viikonloppuna tuli tehtyä Europan reissu ja buffetissa katsottua kasvisruokien määrää. Alkuruokapöydässä melkoisesti kasvisvaihtoehtoja, lämpimissä pari, nuudelijuttu ja kasviswokki. Juttelin henkilökunnan kanssa ja sanoivat, että mikäli matkaa varatessa (Siljalta) tekee pöytävarauksen ja ilmoittaa kasvisruokavaliosta, niin melkoisesti voi jopa toivoa mitä annos sisältää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ninna kirjoitti:

Onko kokemuksia löytyykö siljan buffasta kuinka paljon kasvisruoka vaihtoehtoja. Asiakaspalvelussa osasivat kertoa että salaattipöytä löytyy... Joo ainakin palvelun taso ei kovin paljoa lupaa.

Taitaa mennä nestemäiseksi tuo ateria... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu