Latviaan on julistettu energiakriisitilanne, koska jo 60% talouksista ovat ilman sähköä. Mm. GSM-verkot eivät toimi kunnolla, samoin bensa-asemat. 70% maataloudesta kärsii myrskyn vahingoista. Huomenna koulut ovat peruttu. Pahin myrsky Latviassa 40 vuoteen.
---Kuvia---
Jurmalan kaupunki: http://fotki.lv/2/gallery/VURRRlUJVkRXQg==.html
Krasta-alue: http://www.scooters.lv/misc/krasta
Venstpils: http://fotki.lv/2/gallery/VURRTFkJU0ZTQlA=.html
Paljon kuvia eri paikoista: http://snaka.times.lv/2005-01-09/
Toivottavasti tämä piina loppuu pian ja Latvia selviää mysrkyn tuhoista.
---Kuvia---
Jurmalan kaupunki: http://fotki.lv/2/gallery/VURRRlUJVkRXQg==.html
Krasta-alue: http://www.scooters.lv/misc/krasta
Venstpils: http://fotki.lv/2/gallery/VURRTFkJU0ZTQlA=.html
Paljon kuvia eri paikoista: http://snaka.times.lv/2005-01-09/
Toivottavasti tämä piina loppuu pian ja Latvia selviää mysrkyn tuhoista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Latviaan on julistettu energiakriisitilanne, koska jo 60% talouksista ovat ilman sähköä."
- kyseessä oli 60% maasta, ei talouksista. Riiassa ei mitään hätää, sähköt ovat pysyneet koko ajan. Ja muistathan, että pelkästään Riiassa asuu liki 50% maan asukkaista.
"Mm. GSM-verkot eivät toimi kunnolla, samoin bensa-asemat."
- Ai? Enpä ole huomannut minkäänlaista eroa LMT:n (paikallinen matkapuhelinoperaattori) toiminnassa tyyliin ennen myrskyä ja jälkeen myrskyn.
- Latvian uutisissa näyttivät, että länsirannikolla yksi (1) Lukoilin huoltoaseman ei toimi. Latviassa on enemmän kuin yksi huoltoasema.
"Huomenna koulut ovat peruttu"
Jep. Positiivista, kerrankin maanantaiaamuna pääsi ajamaan töihin ilman käsittämättömässä ruuhkassa seisoskelua.
Myrsky koetteli pahiten länsirannikon kaupunkeja Ventspils ja Liepaja lähialueineen. Riiassa Daugavan vesi nousi ennätyskorkealle ja yksi päätie oli eilen jonkinaikaa suljettuna, muuten eilisessä päivässä ei ainakaan täällä pääkaupungissa huomannut mitään erityistä.
Liioittelu? Enpä usko.
10 ihmistä pelkästään viime yönä on joutunut sairaalaan. Nimenomaan 60% talouksista, koska luen uutisia Latviasta joka päivä ja olen muuten sieltä kotoisin. Riika ei tavallisen turistin mielestä tietenkään ole kärsinyt, jos pysyttelee Vecrigassa eikä lähde käymään vaikka Krastassa tai Ventspilsissä. Tämä oli todellakin Myrskyn oppitunti (http://www.nra.lv/zinas/viedokli/article.php?id=88844), johon Latvia oli tosi huonosti varautunut. LMT on tosiaan toiminut ihan hyvin Riiassa, mutta esim. LMT ei edelleenkaan toimi Aluksnessa ja Tele2 on pätkinyt jatkuvasti.
Bensa-asemista lähinnä Statoilin asemat eivät toimi vieläkään Jekabpilsissä, Talsissa ja Ventspilsissä..mutta eihän sinua kiinnosta, koska olet Riiassa ilmeisesti.
Itse palasin Riiasta eilen illalla ja tosiaan ei Riian keskustassa todellakaan huomannut paljon myrskyn tuhoja, paitsi että Daugava oli tulvinut Krastan alueelle.
Paldies par uzmanibu.
"Riika ei tavallisen turistin mielestä tietenkään ole kärsinyt, jos pysyttelee Vecrigassa eikä lähde käymään vaikka Krastassa tai Ventspilsissä."
Turistiksi en enää itseäni laske, olen nimittäin asunut täällä Riiassa jo reilut 6 vuotta.
Kommenttiisi liittyen, mitenkäs se vaikuttaa Riian kärsimiseen jos ei käy Ventspilsissä?
Se nyt ei ole mikään yllätys, että Latvia on huonosti varautunut johonkin. Itse asiassa, käsi sydämellä, oletko koskaan nähnyt/kokenut että Latvian korruptoituneet viranomaiset olisivat varautuneet johonkin hyvin? Minä en. Ja tuskimpa tästäkään mitään oppivat.
Suoritin työpaikallani kyselykierroksen ja tulin siihen tulokseen, että kaikki kyselyyn osallistuneet (20 hlöä) työntekijääni kuuluvat mainitsemaasi 40% vähemmistöön, nimittäin sähköt eivät olleet katkenneet. Tosin yhden työntekijäni uudesta kerrostalosta oli katto lähtenyt (ja murskannut alastullessaan yhden auton), mutta sähköt eivät olleet katkenneet. Pääasia kuitenkin että kys. onnettomuudessa oli vältytty henkilövahingoilta, materiaa kun saa korjattua/ostettua uutta.
Viemärit olivat tukkeutuneet toimistomme kadulla ja vesi oli valunut kellariin. Onneksi toimistomme ei ole kellarissa, tosin lämmöt ovat talosta poikki, mutta ulkona on +7 C, joten paleltumisen vaaraa ei ole.
Norjalaisilla olisi ilmeisesti jotain opittavaa huoltoasemien rakentamisesta?
Expat, pahoittelen. En tiennyt miksi sinua voi laskea ja oletin turistiksi. Oikeastaan olen jopa positiivisesti yllättynyt, että olet viettänyt näinkin pitkän ajan Latviassa, joten saatat tietääkin jotain paikallisesta meinigistä :) Minä haen tietoni nyt ainoastaan netistä ja lähteinä maan suurimmat lehdet kuten Diena, NRA, Delfi-portaali jne.
Viimeisimmat uutiset:
- Latvenergo johtajan Aigars Melkon mukaan edelleen 60% kärsii sähkön puutteesta. Kurzemessa pahin tilanne.
- Liepajan ja Ventspilsin satamat palasivat työrutiiniin.
- Varkaita on pidätetty Latviassa, jotka yrittävät käyttää tilanteen hyväksi. Sähköt poikki -> hälytysjärjestelmät eivät toimi kaupoissa ja pankeissa.
- Illalla tuuli kiihtyy taas Latviassa ja Daugavan vesi odotetaan nousevan.
- Paha tilanne on maidon tuotannon laitoksilla. Sähkön saanti pätkii, eikä lehmiä voi lypsiä mekaanisesti vaan nyt tarvitaan ihmiskäsiä eikä niitä riitä. Ainakin 15 farmilla tilanne on kriittinen ja lehmiä saattaa menehtyä. Tilannetta ei auta se, että puhelinlinjat ovat myös poikki..
Tarkoitus oli lähteä Riikaan viikonloppuna. Näin täällä Virossa jotain uutiskuvaa tulvista, mutta mikähän on tositilanne paikanpäällä? Kannattaako siirtää reissua toiseen viikonloppuun?
Ainakin allekirjoittanut on hienosti päässyt liikkumaan pikkukengillä jalkojen kastumatta. Ulkona 9 C ja kuivaa. Naiset kauniita kuten ennenkin.