1v koirani (valkoinenpaimenkoira) pääsi eilen hoidossa ollessaan karkuun pihalta ja hyvin todennäköisesti pääsi käymään vahinko naapurin alaskanmalamuutti uroksen kanssa. Olen soittanut kolme eri eläinlääkäriä läpi ja kaikki neuvovat toimimaan eri tavalla, yksi olisi antanut keskeytyspiikin heti huomenna, toinen taas haluaisi odottaa 28pv ja ottaa ultran ja kolmas kehotti tuomaan keskeytyspiikille 14-16 päivän kuluttua. Loppujenlopuksi varasin ajan tälle kolmannelle lääkärille koska tiedän kokemuksesta että kyseinen eläinlääkäri on todella pätevä. Haluaisinkin kuulla kokemuksia kyseisestä toimenpiteestä kun lääkärit eivät puhelimessa kertoneet riskeistä. Tämä kolmas lääkäri vain sanoi että jos odottaa sen 14-16 pv niin hedelmällisyyden menettämisen riski pienenee.
alizine-raskaudenkeskeytys
10
290
Vastaukset
- 1319
Meillä toimittiin vahinkoastumisen jälkeen kuten eläinlääkäri 2 neuvoi. Sanoi, että ei ole mitään järkeä antaa piikkiä (piikkejä) jos ei ole varma, että pentuja on tulossa. Piikit annettiin peräkkäisinä päivinä eikä mitään ongelmia tullut.
- Vahinkopennut
Kertoiko eläinlääkäri mitään haittavaikutuksia? Meillä kun olisi tarkoitus pennuttaa tätä valkkaria vielä joskus kunhan on tarpeeksi vanha, tottakai samanrotuisen kanssa. Luin vain jostain kauhulla että tuo kyseinen lääke saattaa aiheuttaa kohdun tulehdusta yms...
- 1620
Uusi lääke on turvallisempi kuin se edellinen, joka annettiin heti vahinkoastumisen jälkeen.
- asdasdasddd
Lääke on aika myrkkyä, joten jos emo/isä ei ole mitenkään sairas (tai kumpikaan vanhemmista kilipäitä), niin pitäisin pennut. Vaatii vaan osaamista hoitaa kantavaa emoa ja pentuja, joten jos päätätte pitää ne, niin eikun lukemaan ja kyselemään paljon aiheesta kokeneemmilta!
- Vahinkopennut
Tuo 1v tuntuu vaan liian nuorelta saamaan pentuja... eikä ole ketään kuka pysyisi hoitamaan pentuja kotona... vaikka molemmat koirista ovatkin puhdasrotuisia ja terveitä, en usko että voimme pitää pentuja.
- asdasdasddd
Sitä en kyllä kiellä, että hyvin nuori vielä tytsy. Jutelkaa eläinlääkärin kanssa ja mahdollisesti kasvattajan kanssa, jotta löydätte ratkaisun =)
- vainmunmielipide
Mä kannattaisin ensin ultraa, että tietää varmasti onko edes tiinenä. Tuosta keskeytyksestä olen kuullut olevan haittaa.
- 1820
Ehdottomasti kannattaa ultrata ensin. Itse en ole kuullut, että tuosta uudesta lääkkeestä niinkään olisi haittaa kuin sen edeltäjästä.
- osaavaaapua
Eläinlääkäri sen varmaan parhaiten tietää,kysy siis hältä.
- 4014
Kysyi siis jo kolmelta eläinlääkäriltä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847