Palo turvallisuus

Pelottaa

Meillä kävi vuokra-asunnossa palomies ja käski pitämään poliisilukon aina auki, siksi, koska sen lukitseminen on kuulemma vaarallista. Se hidastaa ulos pääsyä. Kuitenkin aina käsketään luktsemaan kaikki ovet ja lukot.
Kuinkahan tuonkin kanssa oikein on? Miten te muut toimitte?

10

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Letku.letkeä

      Minä pidän ovet lukittuina ja yhdys sanat kunnossa.

    • kyssäripyssäri

      mikä on poliisilukko?

      • soonia

        Taitaa olla turvalukko.


    • kdenn

      Lukot on vain rehellisiä varten;)
      Oletko varma että kävijä oli palomies eikä keikkaa suunnitteleva konna ??
      Palomiehet tulevat asunnon ovesta sisään alle 10sek. oli mitä lukkoja tahansa.

    • Ei_aina_tartte_pelätä

      Kun ollaan kotona, niin turvalukko EI saa olla päällä, sillä hätäpoistumisessa pitää ensin löytää avainnippu ja lukkokin on vielä saatava kiireessä auki. Olen nähnyt joissakin taloyhtiöissä käyttölukkoja, jotka saa sisältäpäin auki vain avaimella. Olisi syytä uusia nuo wanhat lukot nykyaikaisiksi.. Jos pelottaa olla yksin kotona, niin turvaketjun voi laittaa päälle. Sen saa pois päältä suhteellisen nopeasti. Itse laitan aina turvalukon päälle, kun poistun kotoa. Olikohan se oikea palomies vai tehtiinkö asunnossasi inventaariokäynti?
      http://www.abloy.fi/fi/abloy/abloyfi/asunnot/tietoa-lukituksesta/turvallinen-koti/ kertoo paloturvallisuudesta seuraavaa: "Tulipalon sattuessa kodista on päästävä nopeasti ulos. Turvallisen poistumisen takaamiseksi käytä ulko-ovissasi lukkoja, joiden avaamiseen sisäpuolelta ei tarvita avaimia. Älä myöskään lukitse varmuuslukkoa kotona ollessasi. Vaaratilanteessa ei ole aikaa ryhtyä etsimään avaimia."

      • ei_aina_tyritä

        "Olen nähnyt joissakin taloyhtiöissä käyttölukkoja, jotka saa sisältäpäin auki vain avaimella."
        Lähes kaikkia lukkoja voidaan käyttää näin ja silloin ovi on lukittava avaimella ulkopuolelta. Asukas ja avaimet ovat aina samalla puolella ovea;)
        Mikä lukko on avattava sisältäkin avaimella,avain kannattaa jättää lukkoon.


      • uutta_oppimaan

        Lähes kaikkia lukkoja.... sinä olet nähnyt vain jotain 30 vuotta sitten rakennettuja lääviä. Lukot, joiden avaamiseen tarvitaan sisäpuolellakin avain, ovat olleet jo aika pitkään kiellettyjä.


    • 4e5rgt4e5rww

      Älä avaa ovea ja päästä tuntemattomia asuntoon, sääntö nro 1.

    • K_reisi

      Jos ovessasi on tuvalukko tai toisin sanoen "poliisilukko" niin jos käytät silloin kun olet itse lukitulla puolella, käännä kerran ja avain jää lukkoon, hädän sattuesassa avain löytyy lukosta, paniikki, ovi on kumminkin vähän paremmassa lukossa kuin pelkästään käyttölukolla. Minun mielestäni kenenkään ei pitäisi lukita itseään sisään, sitä varten on vankilat ja muut huolehtii, vankilan ulkopuolella muut huolehtii, mutta ne on ulkopuolella. Paniikki ja sairaus ei välttämättä varoita.

      • järkevää_toimintaa

        Vuorkaloisilla on monta hyvää syytä piileskellä lukkojen takana
        - huumevelkojen perijät
        - huoltomiehet, jotka saattaisivat äkätä "viljelmät"
        - maksamattomien vuokrien perään kyselevä vuokraisäntä
        - jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      55
      3228
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      3045
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      51
      2909
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2191
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2081
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      116
      982
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      964
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      944
    Aihe