Voiko purjeveneellä purjehtia jos tulee oikein kovasti? T: Karl-Johan
Voiko purjehtia
9
2467
Vastaukset
- Veli-Veikko
Kyllä voi, välineistä sitten riippuu mikä on oikein kovasti - ettei enää voi.
- Kalle
Kyllä voi, mutta ei tarvitse. Nykyaikaisissa purjeveneissä on niin hyvät moottorit, että purjeiden käyttöä ei tarvitse edes opetella.
- jos on
siipiprofiilinen masto. ei laiteta purjeita myrskylle alttiiksi. Kun tuulee oikein kovasti, ei voi liikkua turvallisesti millään keinolla.
- provokaatio
Onkohan asiallista kysellä täällä tyhmiä?
Jos noin tyhmiä kysyy niin antakaa yhtä tyhmiä vastauksia.
- moottoriveneellä
Siinä missä moottoriveneet on syytä jättää laituriin, voi purjeveneellä lähteä liikkeelle. Riippuen tietysti purjehtijan taidoista ja veneen ominaisuuksista.
- Karl-Johan
Mutta entäpä jos tuulee ihan kovasti-kovasti, niin voiko sitten purjehtija? Jos ottaa purjeet myrskyssä pois, niin voisko sitten purjehtia paremmin. Silloin ei menisi kovin kallis purje rikki. Eikä se ola paha jos menee purje rikki?
T: Karl-Johan- ilmankin.....
Raumalla ainakin on niin hyviä purjehtijoita, etteivät tarvii purjeita koskaan... pelkällä mastolla täälläpäin pääsee hyvin jo liikkeelle.
Pärjäävät huonolle moottoriveneellekkin helposti - purjehtija
Tarpeen mukaan aletaan reivata, eli vähentämään purjeita! Riippuu tietysti veneestä ja ihmisestä mihin keliin voi lähteä! Kyllä noilla avomerikelpoisilla veneillä pystyy mennä kelissä kuin kelissä, kunhan purjeita on oikea määrä!
purjehtiminen on tasaista kyytiä kovassakin kelissä, kun taas moottoriveneiljät nauttivat keinutuksesta ja ryskeestä
Kyllä voi mutta vaatii kokemusta. Hellitä kerran skuutista ja trysaili on entinen.
Tuuli kuitenkin ei ole se suurin ongelma vaan aallot. 4 tonnia vettä istumakaukaloon kerralla ei ole hauskaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604926Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362239Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti582069- 2022013
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1771619Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.3031560Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2121314- 881239
- 2071192
- 651184