Restonomi turhimpia tutkintoja?

peränomi

Onko restonomi niitä turhia amk-tutkintoja joilla ei kunnon töitä saa? Pääsee hotellisiivoojaksi ja tarjoilijaksi mutta ei sen enempää?

6

256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • such-lolz

      No nimeä kunnon amk-tutkinto jolla pääsee kunnon töihin. :D LMAO ROFL amikset saatana. :D

      • PLÄÄPLÄÄPLÄÄlolz

        Rakennusinsinööri.


      • imonedart

        Tradenomi


      • työtönRIAMK
        PLÄÄPLÄÄPLÄÄlolz kirjoitti:

        Rakennusinsinööri.

        HAHHAHAHAHAHAH! xD Onnee ja menestystä, jos on suhteita, mutta jos ei niin nähdään s-marketin kahviautomaatilla ja muista ottaa s-etukortti ni saadaan molemmat päivän ilmaset kahvit. Mietitään sitten yhdessä, että mistä firmasta ei olla vielä kysytty töitä.


    • V.Eson

      Voi aloittaja hyvä. Hotellisiivoojan ja tarjoilijan työt ovat kunnon töitä! Se on eri asia, että koulut lupailevat väriesitteissään tai saiteillaan restonomeille muuta.

    • 88_88

      Työllistymisprosentti alan töihin on noin 72% (1998 - 2014).
      Verkostoituminen, kiinnostus alaa kohtaan myös vapaa-ajalla = työpaikka alalta. Itse olen esimiehenä hotellivirkailijoille ja syksyllä johtoportaassa. Toki myös omasta vuosikurssista osa oli näitä surullisia tapauksia, jotka opiskeluaikana vain bilettivät torstaista maanantaihin ja eivät keskittyneet opiskeluun.

      En tiedä oliko tämä provo, mutta voihan esim epäonnistunut AMK-insinöörikin tehdä vaikka yksinkertaisia lähitukitehtäviä datanomien kanssa tai olla vaikka siivoojana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      198
      11773
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5549
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2857
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2484
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2023
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1727
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1670
    Aihe