Märkä läiskä rossipohjan sepelissä

Kyselijä_

Mistähän voisi johtua märkä läiskä 20cmx20cm rossipohjan muuten kuivassa sepelissä. Talokaupat suunnitteilla ja kävin tarkastamassa ryömintätilan. Muuten kaikki täysin kuivaa, mutta yksi pieni läikkä, suunnilleen keittiön alapuolella. Yläpuolella ei mene putkia ryömintätilassa, en huomannut myöskään märän kohdan yläpuolella valumajälkiä tai kosteutta tuulensuojalevyssä - eikö siitä pitäisi näkyä, jos vesi on tippunut putkivuodosta eristeiden läpi? Voisiko kosteus nousta maaperästä noin pistemäisesti? Kyseessä noin 8 vuoden ikäinen talo. Huippuimuri kierrättää ryömintätilan ilmaa koko ajan. Muuten ilmassa ei tuntunut mitään hajuja tai ilma ei tuntunut kovin kostealta.

5

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikeasanoanäkemättä

      Voihan olla että sepeli oli kuivumassa vasta edellisyön kosteuden jäljiltä ja se oli viimeinen märkä paikka.

      Kosteus nousee kapillaarisesti ylöspäin, mutta vesiseulottu sepeli toimii katkona. Mutta et kaapaissut kädellä hieman sepeliä pois siltä kohtaa ja katsonut oliko alla jotain muuta kuin paksu sepelikerros?

      Pystyykö tilan tuuletusta lisäämään tarvittaessa jos se ei tuuletu riittävästi?

      • Kyselijä_

        Kiitos vastauksesta! Niin epätasainen kuivuminen tuntuisi omituiselta, lisäksi kohta oli keskellä, ei mitenkään huonosti tuulettuvassa nurkassa ja pistemäinen. En tajunnut tonkia paremmin, olisiko sepelissä ollut jotain asiaa selittävää. Huippuimuria varmaan voi säätää kovemmalle, mutta muuten tila oli täysin kuiva. Voisiko putkivuoto eristeiden sisällä kastella yhtä paikkaa näin? Varmaankaan ei olisi kovin iso homma purkaa alapohjaa altapäin, korjata putki ja eristeet pieneltä alueelta, jos putkivuoto paljastuisi syyksi? Lasku ennemmin tuhansia kuin kymmeniä tuhansia?


      • Kesä_kuivaa_jos_kuivaa

        Jollet mitään tee vaan ihmettelet, niin, arpapeliä. Onnenkauppaa. Tuuli tuo, tuuli vie. Koitahan kestää.


    • kdlskdfjskl

      Maistamalla selviää onko kissan kusta

    • ostakaamopo

      Koneelisesti tuulettuva rossipohja on kyllä sellainen keksintö, että se pitäisi kieltää lailla.

      Jätä suosiolla kaupat tekemättä ja anna muiden tapella tällaisten viritysten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      58
      5555
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      96
      4531
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      377
      2688
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      79
      1222
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      334
      1072
    6. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      62
      891
    7. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      28
      863
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      846
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      106
      817
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      799
    Aihe