Käyttis ubuntu mate 14.04. Saisinko tarkat ohjeet miten Silverlight asennetaan? En ymmärrä englannin kielistä sivua. Jotkit video sivut eivät avaudu ilman Silverlight asennusta!
Silverlight
videoidentoisto
26313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Askel askeleelta suomeksi
https://www.google.fi/chrome/browser/desktop/
juurikin noin se onnistuu....
Myös!
Silverlight kuolee pois, ei kannata asentaa.
Asenna Chrome-selain. Siinä sen salaisuus.
Silverlight ei ole Ubuntulle tehty ohjelma eikä sitä käytännössä tarvitse yhtään missään. Ei ainakaan suomessa.
Entäs kun haluat katsoa viimeisen jakson Wallanderia?
Eikös Katsomo toimi nykyään html5 tekniikalla?
Ei minulla ainakaan pyöri Ubuntun Firefoxissa. Ohjelma pyytää asentamaan Silverlightin.
Katsomo on keskeneräinen eikä toimi muualla kuin Chromessa. Tuo lukee Katsomon teknisissä tiedoissa.
No sitten katsoo. Ei siihen mitään Silverlightia tarvitse.
Linux käyttää Silverlightiä vastaavaa Pipelightiä.
Päätteeseen pari komentoa, ja se on siinä:
sudo add-apt-repository ppa:pipelight/stable
sudo apt-get update && sudo apt-get install pipelight-multi
http://www.makeuseof.com/tag/easily-enable-silverlight-watch-netflix-linux/
Ihmeellisiä loitsuja suoraan Harry Pottereista. Asentaa vaan sen Chromen, niin ei tarvi loitsuja, eikä turhia lisäpalikoita.
Aloitussivuksi katsomo ja asetuksista pois päältä päälle jäävät taustasovellukset, myös historia pois kun selain suljetaan. Ja selainta ei kannata käyttää mihinkään muuhun.
Mikä helvetti siinä on, että kun on pari äärimmäisen helposti copy- pastella (kopioi- liitä- toiminnolla, tämä suomennos kielipuoli potilaille) käytettävää komentoa, niin pitää alkaa vinkumaan "ihmeellisistä loitsuista" naama punaisena? Idiootteja ja vajaamielisiä kehitysvammaisiako te olette, te Windows- fanaatikot?
Minä hakkeroin katsomon toimimaan Chromiumilla ilman Chromen asentamista :)
http://aijaa.com/Uts4n6
Tuota tusinapaskaako ihmiset sieltä katsomosta halajaa?
Itse vain testasin salkkareilla, että saanko katsomon näkymään ja sain :)
Alkeellisia ja jälkeenjääneitä sellaiset selaimet, jotka tarvitsevat vielä herran vuonna 2016 jotain erikseenasennettavia lisäpalikoita edes pystyäkseen näyttämään videoita. Ei jatkoon sellaiset muinaisselaimet.
Ei sellaisia ole enää. Kaikkihan ne on videoita näyttäneet viimeiset 3,5v.
Kummasti vaan Firefoxiin pitää vielä erikseen asentaa Flashit, silverkurat yms, että toimii. Paremmat selaimet näyttävät videot suoraan.
Parempi kun ei ole oletuksena flashit ja silverit, niin pysyy selain turvallisena. Nuo johon on valmiiksi tungettu tietoturvaa vaarantava flash tai silverlight, niin ei kannata käyttää mihinkään tärkeään.
Joudut kyllä pyytämään jonkun lontoonkielisen apua ei jaksa ruveta kääntämään
Tuossa riittä että menee suoraan kohtaan "ubuntu" (siellä debian kohdassa on enemmän asetuksia tehtävänä ei välttämättä sopivia ubuntuun)
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14371975/katsomo-toimimaan-bunsenlabs-linuxissa-)
.
Sait ihan saman vastauksen kun jo aiemmin esitetty. Google.inc:in Chrome näyttää sivut ilman turhien lisäpalikoiden virittelyä. En kuitenkaan suosittele Googlen Chromen käyttöä muilla sivuilla kuin katsomo.fi ja niiden vastineet.
Toki muutkin selaimet saa toimimaan missä tahansa Linux-jakelussa, mutta vaativat pientä virittelyä, joita en erityisemmin suosittele.
Miksi Ubuntu pitää tärvellä Silverlightillä? Jos tuo "hopeahärpäke" on niin tärkeää niin miksi et käytä Windowsia.
Kone on tärvelty jo siinä vaiheessa kun siihen on laitettu Ubuntu.
Muitakin linuxdistroja on. Ei tuo Ubuntu ole tärvelty, sinä et vain ole välittänyt edes oppia sitä käyttämään.
Unixin ja linuxin käyttö edellyttää käyttäjältä jonkin verran oppimistahtoa.
Siksi onkin kysyttävä: miten onnistuit tärvelemään oman oppimistahdon?
Onhan tuokin jonkinlainen saavutus.