Nuoria metsästäjiä opastettava

Metsästyksessä on se helmasynti, että nuoria ei koulita kunnolla ja heistä ei siksi kasva kunnollisia jahtiveikkoja. Jos nuori otetaan seuraan hänellä pitäisi olla esimerkiksi viiden vuoden koeaika tai voidaan lyhentää jonkin verran, jos tekee mukisematta mitä käsketään.

Koeaikana nuorelle on nimetty vanhempi kokenut metsästäjä joka katsoo hänen peräänsä. Ensimmäisenä vuotena nuori otetaan porukkaan, mutta asetta ei vielä silloin anneta. Ensin on opittava ryhmässä toimiminen jonka ei tarvitse aluksi sen kummempaa kuin kahvinkeitto ja polttopuiden hakkuu. Kun kokemusta karttuu, niin voi vastata siitä että hirvapassista tulevalla porukalla on makkaratulet valmiina.
16166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei oo nykyään enää niin että pojat kulki isiensä mukana metsällä ja oppivat siinä kaikki mahdolliset seikat oma turvallisuus etusijalla. Pojalle hankittiin perus kaksipiippuinen haulikko ja isän lintukiväärin sai rinnakkaisluvan. Nykyään pojat itse suorittavat metsästyskortin, jonka saaminen menee puoliksi veikkaamalla ja puoliksi tietämällä läpi. Sitten heille myönnetään lupia lippaallisiin sota-aseen näköisiin puoliautomaattikivääreihin jne. Laittavat sitten saaliskuvia ja aseen kanssa poseerauskuvia nettiin ja vouhottavat miten sitä ollaan sankareita kun on ammuttu enemmän kuin tarvitsee.

Äänestä

60 vuotias metsästäjä esimerkkinä nuoremmalle?
Suurin osa tämän ikäluokan metsästäjistä puristelee toisiaan
kurkuista ja käyvät sovittelua nimismiehen kanssliassa.Esson
Baareissa tehdään metsästys suunnitelmat ja loput suoritukset tutkitaan käräjillä.Helmasynti on ottaa vanhemmilta,metsästäjiltä
mallia.Metsästystutkinnosta saatuja tietoja kun noudattaa niin
voi sanoa itseään metsästäjäksi.

Äänestä

Jaa että kahvipannusta ja makkaratikusta alkaa metsästäjän ura...Älkää nyt viittikö. Tuo on just sitä ajattelua, mikä karkoittaa seuroista kiinnostuneet pyörimään omissa kaveripiireissään. Jos aiotaan nuoria saada mukaan, pitää sen toiminnan olla tasa-arvoista. Kaveri kun astuu remmiin, niin ensten perehdytetään siihen mikä seuran perusidea on ja miksi metsästetään, miksi seura on hyvä ratkaisu? Sitten opetetaan perusasia, riista ei ole itsestäänselvyys. Riistaa ei vain veroteta. Eli riistanhoidon perusteet. Miksi ruokitaan? Miksi tarhataan fasaaneja, tai miksi tehdään loukkuja jne. Välillä mennään radalle je ammutaan kiekkoja. Opitaan ase tutuksi ja se mikä ase sopii millekin riistalle parhaimmin. Ja varsinkin, mikä on hyvä riistalaukaus?
Tämän jälkeen opetetaan lukemaan sitä luontoa ja jälkiä jne.
Ei todellakaan mitään makkaranpaistoja ja klapiurakkaa. Jos nuori sälli laittaa satoja euroja varusteisiin, tonnin aseeseen lupineen ym. niin makkaranpaistoonko se ne hankkii?
Voi hyvät jahtimiehet.....

Äänestä
  • "mikä karkoittaa seuroista kiinnostuneet pyörimään omissa kaveripiireissään"

    Mikähän se mahtaa olla se joka karkoitaa nuoret seuroista?

    Nuoret jotka asuvat maalla ja tai isä omistaa metsää joka on vuokrattu seuralle, isäkin metsästää, seuraaan pääseminen on lähes itsestään selvyys.

    Nuoret, jotka asuvat kaupungeissa, niin kuin moni nuori nykyään asuu, isä ei kuulu seuraan tai ei edes metsästä, ei ole maata eikä edes tuttuja seuroissa, moniin metsästysseuroihin pääsy lähes mahdotonta.

    Yhä useammat nuoret alkavat metsästämään omin päin, suorittavat kortin, hommaavat aseita ja metsästävät valtion mailla, eikä ketään kokeneempaa ole mukana neuvomassa, metsästyskortin suorittaminen kun ei ole kuin pieni ripaus siitä mitä metsästys on kokonaisuudessaan.

    Äänestä

Kyllä vaikeeta on jos asustaa kaupunkissa tai taajamassa yleensäkin eikä ole maatiluksellisia sukulaisia lähipiirissä . Pelkkiä kieltoja ja sääntöjä/sivuuttamista ettei voi tuntea kuuluvansa joukkoon . Kyllä tänä päivänä jos nuori osoittaa kiinnostusta metsästys harrastukseen pitäisi päästä noista vanhanajan tavoista jo eroon , ei kukaan suostu simputettavaksi nykypäivänä .

Metsästys/Ampumiset ovat parhainta extreme-harrastusta , saa ulkoilmaa ,kuntoa ,joutuu keskittymään tosissaan , yms. Että pitäisi ottaa seuroihin näitä kavereita ja sieltä nimetä joku kisälli-oppipoika periaatteella joka neuvoo tarvittessa mitenkä kannattaisi menetellä , tämä olisi paras tapa .

Sen sijaa jos syyllistetään jo alkuunsa (aselupa-metsästyskortti-metsästysrikos) vouhotuksella että tuntuu kuin olisi jo valmiiksi rikollinen , niin eihän kovin moni rumbaan lähde .

Äänestä

Nykyajan kakarat on heti vaatimassa kaikkea. Parempi on karsia tulokkaista kärsimättömät ja valita seuraan nöyremmät 5-8 alkuvuoden aikana. Nuoret joutavat paistamaan makkaraa ja lämmittämään saunaa vanhemmille metsästäjille.

Äänestä
  • Puhuu taas joku katkera kuudenkympin ja kuoleman välillä oleva joka tuntee olevansa vain itse seuran parhaimmistoa ja muut ovat ei mitään. Itse kuulun kahteen metsästysseuraan jossa toisessa on puheenjohtajana kaltaisesi kusipää joka puheissaan ulos kyllä puhuu nuorien puolesta mutta sisäpiirissä on itse natsi. Kaikilta muilta paitsi maanomistajien pennuilta on pääsy kielletty. Huomioitavaa on sekin että pj itse ei omista aariakaan maata mutta puhuu kuin parempikin porvari. Toinen seuramme taas on erona kuin yö ja päivä. Kaikki vähänkin jahti touhuista kiinnostuneet otetaan avosylin vastaan ja jos porukkaan pääsee ei rajoiteta mitään jahtitouhuissa. Pari syksyä sitten tuli reilu kolmekymppinen seuraan joka suoritti metsästyskortin, hankki aseluvat ja ampui hirvimerkin. Syksyllä kaatoi ensimmäisen riistaeläimensä hirven. Siitä alkoi hänen metsästäjän uransa ja on nyt erittäin aktiivinen touhuamaan joka asiassa ruokinnoista, seuran ammuntoihin yms. Kumma vaan silti niitä tulijoita ei paljoa ole vaikka pääsy on käytännössä läpihuutojuttu.

    Äänestä

  • Jos metsästysseurat avataan kaikelle kansalle, niin toiminnan lähtökohta keikahtaa päälaelleen. Mitä siitä tulee, jos maattomat mökkiläiset ja kaupunkilaiset tulevat tallomaan metsiämme ja viemään meiltä maan antimet? Pikemminkin metsästysseuran pääsyvaatimuksiin on asetettava ikärajojen lisäksi vaatimus merkittävästä maanomistuksen määrästä. Aloittajan ajatus kokemuksen ja sitoutuneisuuden portaittain tuomista oikeuksista pitää soveltaa kaikkiin uusiin jäseniin.

    Äänestä

  • 14plus8 kirjoitti:

    Puhuu taas joku katkera kuudenkympin ja kuoleman välillä oleva joka tuntee olevansa vain itse seuran parhaimmistoa ja muut ovat ei mitään. Itse kuulun kahteen metsästysseuraan jossa toisessa on puheenjohtajana kaltaisesi kusipää joka puheissaan ulos kyllä puhuu nuorien puolesta mutta sisäpiirissä on itse natsi. Kaikilta muilta paitsi maanomistajien pennuilta on pääsy kielletty. Huomioitavaa on sekin että pj itse ei omista aariakaan maata mutta puhuu kuin parempikin porvari. Toinen seuramme taas on erona kuin yö ja päivä. Kaikki vähänkin jahti touhuista kiinnostuneet otetaan avosylin vastaan ja jos porukkaan pääsee ei rajoiteta mitään jahtitouhuissa. Pari syksyä sitten tuli reilu kolmekymppinen seuraan joka suoritti metsästyskortin, hankki aseluvat ja ampui hirvimerkin. Syksyllä kaatoi ensimmäisen riistaeläimensä hirven. Siitä alkoi hänen metsästäjän uransa ja on nyt erittäin aktiivinen touhuamaan joka asiassa ruokinnoista, seuran ammuntoihin yms. Kumma vaan silti niitä tulijoita ei paljoa ole vaikka pääsy on käytännössä läpihuutojuttu.

    "Kumma vaan silti niitä tulijoita ei paljoa ole vaikka pääsy on käytännössä läpihuutojuttu. " Vastasitkin itse kummasteluusi. Kaltaiset vetävät puoleensa kaltaisiaan ja ootte ikääntyvä asehullu ukkokerho joka pienenee jatkuvasti luonnollisen poistuman kautta.

    Äänestä

  • Järjestystä kirjoitti:

    Jos metsästysseurat avataan kaikelle kansalle, niin toiminnan lähtökohta keikahtaa päälaelleen. Mitä siitä tulee, jos maattomat mökkiläiset ja kaupunkilaiset tulevat tallomaan metsiämme ja viemään meiltä maan antimet? Pikemminkin metsästysseuran pääsyvaatimuksiin on asetettava ikärajojen lisäksi vaatimus merkittävästä maanomistuksen määrästä. Aloittajan ajatus kokemuksen ja sitoutuneisuuden portaittain tuomista oikeuksista pitää soveltaa kaikkiin uusiin jäseniin.

    Älä huoli kyllä touhu tulee nykyisen kaupallistumis ilmiön vuoksi kohta niin kalliiksi tavalliselle ihmiselle että harva viitsii kohta edes metsästystä harrastaa. Lupa politiikka on vedetty äärimmäisen hankalaksi. Laittoman haulikon saa viikossa mutta laillisen hankkiminen vie puolivuotta jos niinkin vähällä selviää. Patit alkaa maksamaan kohta euroja per laaki pelkkä harjoittelukin. Ampumaratoja kielletään ihan vaan kieltämisen ilosta. Lupien hintoja nostetaan vuosittain aina seuraavalle kympille tai sataselle edellisestä. Maanomistajia patistetaan ottamaan euromääräisiä summia seuroille antamistaan maista ja ilmaista touhua katsellaan pitkin nenää arvovaltaisimmissa piireissä. Ulkomaalaisille mainostetaan maatamme venäjän naapurina villin riistan maana johon kannattaa sijoittaa tuhansia euroja metsästysmatkailuun ja lähes ilmaista/halpaa melkein jokamiehenoikeudellista metsästystä katsotaan kuin rahaa vietäisiin ilman valtiolta. Olemme viimeinen sukupolvi joka nauttii metsästyksestä periaatteessa koko kansan harrastuksena. Sanon varmuudella että 50 vuoden päästä suomen väkiluku kasvaa tietyn määrän mutta metsästäjä määrä laskee siihen suhteessa ollen ehkä silloin muutamia tuhansia. Tämä kertoo jo nykyisellään ihmisen erkaantumisesta luonnosta. Mitä enemmän siitä tietyt ihmiset haluaa rahallisesti hyötyä sen enemmän he ovat luonnosta vieraantuneet.

    Äänestä

  • Kyllä se laiton alkaa monia houkuttamaan yhä enemmän jos alkaa liian vaikeeksi ja tarkaksi mennä aseen saanti ja estää näin pääsyn harrastamaan metsästystä, joka on tai ainakin oli joskus hyvä harrastus. Metsästys vähee harrastuksena pakostakin, yhteiskunta kun pitää hyvin huolta siitä, että mielenterveys ym ongelmat vaan lisääntyvät, varsinkin nuorilla? Luonto on parasta terapiaa ja metsästys on yksi hyvä syy lähteä luontoon jos sinne ei muuten tulisi lähdettyä.

    Äänestä

  • vaikeeksimenee kirjoitti:

    Kyllä se laiton alkaa monia houkuttamaan yhä enemmän jos alkaa liian vaikeeksi ja tarkaksi mennä aseen saanti ja estää näin pääsyn harrastamaan metsästystä, joka on tai ainakin oli joskus hyvä harrastus. Metsästys vähee harrastuksena pakostakin, yhteiskunta kun pitää hyvin huolta siitä, että mielenterveys ym ongelmat vaan lisääntyvät, varsinkin nuorilla? Luonto on parasta terapiaa ja metsästys on yksi hyvä syy lähteä luontoon jos sinne ei muuten tulisi lähdettyä.

    Tiedän useammankin metsästäjän joka on hommannut ns balalaikan lattialankkujen alle siltävaralta kun aselupia nykyisin peruutetaan mitä ihmeellisimmistä syistä. Luulevatko ne lakia lukeneet viher idiootit todella että harrastus loppuu jos esim sakon takia nähdään oikeudeksi viedä luvat. Niin että se suomenajokoira tai saksanseisoja jää muutenvaan senjälkeen nurkkiin toimettomaksi isännän ohella. Olis kanssa eräällä motoristi kerholla kuulemma useammankin merkin haulikoita jaossa korvausta vastaan. Harkinnut jos omansa hakis kanssa luvallisten jatkeeks nurkkiin pyörimään sillä luvallinen asehan se viranomaisia kiehtoo ei luvaton. Kuten sanottu koiranikaan ei jää nurkkiin toimettomaksi jos polliisi keksii viedä vaikka ylinopeuden takia luvat kuten kuulemma tekevät.

    Äänestä

  • KuolevaaKansanperinnettä kirjoitti:

    Älä huoli kyllä touhu tulee nykyisen kaupallistumis ilmiön vuoksi kohta niin kalliiksi tavalliselle ihmiselle että harva viitsii kohta edes metsästystä harrastaa. Lupa politiikka on vedetty äärimmäisen hankalaksi. Laittoman haulikon saa viikossa mutta laillisen hankkiminen vie puolivuotta jos niinkin vähällä selviää. Patit alkaa maksamaan kohta euroja per laaki pelkkä harjoittelukin. Ampumaratoja kielletään ihan vaan kieltämisen ilosta. Lupien hintoja nostetaan vuosittain aina seuraavalle kympille tai sataselle edellisestä. Maanomistajia patistetaan ottamaan euromääräisiä summia seuroille antamistaan maista ja ilmaista touhua katsellaan pitkin nenää arvovaltaisimmissa piireissä. Ulkomaalaisille mainostetaan maatamme venäjän naapurina villin riistan maana johon kannattaa sijoittaa tuhansia euroja metsästysmatkailuun ja lähes ilmaista/halpaa melkein jokamiehenoikeudellista metsästystä katsotaan kuin rahaa vietäisiin ilman valtiolta. Olemme viimeinen sukupolvi joka nauttii metsästyksestä periaatteessa koko kansan harrastuksena. Sanon varmuudella että 50 vuoden päästä suomen väkiluku kasvaa tietyn määrän mutta metsästäjä määrä laskee siihen suhteessa ollen ehkä silloin muutamia tuhansia. Tämä kertoo jo nykyisellään ihmisen erkaantumisesta luonnosta. Mitä enemmän siitä tietyt ihmiset haluaa rahallisesti hyötyä sen enemmän he ovat luonnosta vieraantuneet.

    Eihän metsästyksen tarkoitus lainkaan ole se, että maattomat ja köyhät tulevat valmiiksi katettuun pöytään. Jos ei ole omaisuutta, niin kannattaa etsiytyä tavallisen kansan harrastusten pariin.

    Metsästyksen piiriissä voitaisiin laajentaa kannatusjäsenyys-järjestelmää, jossa tietoa toiminnasta levitetään ja pidetään poliitikot sekä mediat suopeana metsästykselle, mutta tämä ei tietenkään anna kannatusjäsenille oikeutta varsinaiseen metsästykseen.

    Äänestä

Metsästäjät menkää keittämään kahvia metsään ja leikkikää kirkonrottaa

Äänestä

Eli vanhoille ukoille nuotiontekijäksi. EI kiitos, siinähän ukkoudutte metsäryhminenne, ties mikä lenkki menee ja minne reikään teillä sielä iltakarkeloissa. Taidan pitäytyä muissa harrastuksissa.

Äänestä
  • Tällaisilla maattomilla kukonpojilla ei ole seuraan asiaa. Luulevat olevansa tasavertaisia vanhempien kanssa ja alkavat vielä määräillä. Jos ei osoita nöyryyttä ja tottelevaisuutta, joutaa jäämään oven taakse.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ikäjako kirjoitti:

Metsästyksessä on se helmasynti, että nuoria ei koulita kunnolla ja heistä ei siksi kasva kunnollisia jahtiveikkoja. Jos nuori otetaan seuraan hänellä pitäisi olla esimerkiksi viiden vuoden koeaika tai voidaan lyhentää jonkin verran, jos tekee mukisematta mitä käsketään.

Koeaikana nuorelle on nimetty vanhempi kokenut metsästäjä joka katsoo hänen peräänsä. Ensimmäisenä vuotena nuori otetaan porukkaan, mutta asetta ei vielä silloin anneta. Ensin on opittava ryhmässä toimiminen jonka ei tarvitse aluksi sen kummempaa kuin kahvinkeitto ja polttopuiden hakkuu. Kun kokemusta karttuu, niin voi vastata siitä että hirvapassista tulevalla porukalla on makkaratulet valmiina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu