Suuret kirjavat häkkyrät pilaavat pihat

Kotia.Etsimässä

Miksi rivi- ja kerrostalojen edustoilla on tavantakaa kirjavaa ja suurta leikkikalustoa, joka kokonsa ja väriensä puolesta sopisi paremmin leikkipuistoihin? Nämä mauttomat rakennelmat peittoavat kaikki kukkaistutukset ja muun pihan.

Omakotitaloonsa kukaan ei huoli näitä hirvityshäkkyröitä pilaamaan pihamiljöötä. Lasten tarpeista ei ole kyse, koska lapset keksivät ulkona tekemistä pienemmillä hankinnoilla ja luonto on lähellä myös lasten sydäntä. Lasten kanssa retki kaupungin yleiseen leikkipuistoon on elämys myös lapsille, joiden leikkipuistoikä ei ole montaa vuotta. Häkkyrähirvitykset pilaavat kerros- ja rivitalopihamiljöön ikuisesti.

Eikö kaunis, sopusuhtainen ja rauhallinen pihamiljöö ole myös rivi- ja kerrostaloasukkaiden oikeus?

5

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha.valitus

      Ei.

    • Etsi.edelleen

      Miksi vihaat lapsia?
      Kirjoituksesi huokuu täydellistä vihaa lapsia kohtaan.

      Jokaisella lapsella on oikeus leikkiin ja olemiseen omalla pihallaan.
      Lapsetkin ovat talon asukkaita ja heillä on oikeus pihaan ja yhteisiin alueisiin.

      Miten pääsisi eroon valittajista ja muista hörhöistä? Juuri sinusta lastenvihaaja.
      Olet itse taloyhtiösi häirikkö.

      Mene muualle mesoamaan. Häiritset minua.

      • Kotia.Etsimässä

        Kuinka ilkeä kirjoitus, joka ei vastaa aloitukseeni mitenkään.
        Arvostan elämää ja herääkin kysymys, mitä sinä arvostat. Koetko että sinulla on yksinoikeus lapsiin? Ehkä sinulla on yksinkoikeus kaikkeen muuhunkin.
        Aloituksellani ei ollut mitään tekemistä lasten kanssa, kuten jo kerroinkin. Lapset ovat erityisen lähellä sydäntäni. Ehkä vastauksesi olikin tarkoitettu sarkastiseksi vitsiksi, tiedä häntä.


    • TuhannenTulimmaista

      Olen aloittajan kanssa perusteellisesti samaa mieltä. Leikkivälineiden ei lainkaan välttis tarvitsisi olla niin räikeän värisiä. Kyllähän keinuja, kiippareita, liukumäkiä ja hiekkalaatikoita saa pihassa olla, mutta kenen etua palvelee, että ne ovat ruman ja räikeän värisiä - ja pahimmassa tapauksessa vielä muovia, jonka väri vain pahenee sumppuiseksi parissa vuodessa.

      • Kotia.Etsimässä

        Minusta keinut ja hiekkalaatikko riittävät. Lapset ovat luovia ja tulevat sitä luovemmiksi, mitä enemmän saavat itse määritellä leikkinsä. Liukumäki vain laiskistaa ja liian suuret leikkivälinealueet kasvattavat itsekeskeisiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3113
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      60
      2789
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2091
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1940
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      9
      1107
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      974
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      908
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe