Kampiakselin asentotunnistin Renault Meganeen.

uudenjavanhanristeytys

Korjaamolla vaihdettiin se, mutta huoltomies sanoi, ettei laiteta tuota uutta kaksipinnistä liitintä, vaan se vanha, niin ei tarvitse katkoa johtoja ja uudelleen liittää.
Kotona aloin katsoa sitten sitä vanhaa asentotunnista ja uutta johtoliitintä, jota siis ei vaihdettu uuden anturin mukana.
Eihän ne sopineet ollenkaan toisiinsa, ne hahlot oli täysin eri kohdissa. Sitten katsoin konepellin alle ja vanha liitin irtosi sormella naputtamalla. Jotenkin se sinne oli saatu tungettua, mutta ei se lukitusnastakaan sitä ollut kovin lujasti näemmä lukinnut.
Ajattelin, että saisin itsekin nuo kaksi johtoa toisiinsa liitettyä ja uuden liittimen siihen uuteen asentotunnistimeen, mikäli sen muovikuori ei siinä asennuksessa ole jo totaalisesti hajonnut. Mutta miten liittimen johdot liitetään auton entisiin johtoihin? Auton johdot ainakin on eriväriset kuin uuden anturin liittimen johdot. Ei taida olla ihan sama kuitenkaan? Jos ei ole, se fifty-fifty, meneekö oikein, jos summassa alkaa kokeilemaan.

5

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uudenjavanhanristeytys

      Auto on Renault Megane 1,4 16V vm 2000 Uuden kampiakselin asentotunnistimen merkki ja malli on Facet 048-453543K, laatikosta katsottuna.
      Kai se edes oikea hilu tuohon autoon on?

    • uudenjavanhanristeytys

      Hoksasin, että yleismittarilla tietysti osaan paikallistaa, kumminpäin johdot tulee yhdistää. Mutta nyt arveluttaa alkaa puuhaan, kun en näe, onko se asentotunnistimen muovirunko murjottu rikki siellä korjaamolla sillä sopimattomalla liittimellä. Jos menen itse räpeltämään, sanovat, että itse rikoit.

      Voi v..tu.

    • Minäitte55

      No niin. Viet sen tietenkin takaisin sinne korjaamolle.

      • uudenjavanhanristeytys

        Tosiaan. Vien sen taas sinne korjaamolle. Eihän se nyt noin vaikea remppa kertakäynnillä onnistu. Pitää ajaa hissuksiin, ettei liitin tipahda tärinästä matkalla.

        Pärnäsen korjaamolle, molle, molle, sanoi jo pulttiboisin tyypitkin.


      • korjaamollakorjataan
        uudenjavanhanristeytys kirjoitti:

        Tosiaan. Vien sen taas sinne korjaamolle. Eihän se nyt noin vaikea remppa kertakäynnillä onnistu. Pitää ajaa hissuksiin, ettei liitin tipahda tärinästä matkalla.

        Pärnäsen korjaamolle, molle, molle, sanoi jo pulttiboisin tyypitkin.

        http://www.dailymotion.com/video/x33nfq4

        Oikein hyvä neuvo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1541
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1420
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      70
      1285
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1151
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      990
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      421
      976
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      928
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      882
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      807
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      743
    Aihe