Kampiakselin asentotunnistin Renault Meganeen.

uudenjavanhanristeytys

Korjaamolla vaihdettiin se, mutta huoltomies sanoi, ettei laiteta tuota uutta kaksipinnistä liitintä, vaan se vanha, niin ei tarvitse katkoa johtoja ja uudelleen liittää.
Kotona aloin katsoa sitten sitä vanhaa asentotunnista ja uutta johtoliitintä, jota siis ei vaihdettu uuden anturin mukana.
Eihän ne sopineet ollenkaan toisiinsa, ne hahlot oli täysin eri kohdissa. Sitten katsoin konepellin alle ja vanha liitin irtosi sormella naputtamalla. Jotenkin se sinne oli saatu tungettua, mutta ei se lukitusnastakaan sitä ollut kovin lujasti näemmä lukinnut.
Ajattelin, että saisin itsekin nuo kaksi johtoa toisiinsa liitettyä ja uuden liittimen siihen uuteen asentotunnistimeen, mikäli sen muovikuori ei siinä asennuksessa ole jo totaalisesti hajonnut. Mutta miten liittimen johdot liitetään auton entisiin johtoihin? Auton johdot ainakin on eriväriset kuin uuden anturin liittimen johdot. Ei taida olla ihan sama kuitenkaan? Jos ei ole, se fifty-fifty, meneekö oikein, jos summassa alkaa kokeilemaan.

5

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uudenjavanhanristeytys

      Auto on Renault Megane 1,4 16V vm 2000 Uuden kampiakselin asentotunnistimen merkki ja malli on Facet 048-453543K, laatikosta katsottuna.
      Kai se edes oikea hilu tuohon autoon on?

    • uudenjavanhanristeytys

      Hoksasin, että yleismittarilla tietysti osaan paikallistaa, kumminpäin johdot tulee yhdistää. Mutta nyt arveluttaa alkaa puuhaan, kun en näe, onko se asentotunnistimen muovirunko murjottu rikki siellä korjaamolla sillä sopimattomalla liittimellä. Jos menen itse räpeltämään, sanovat, että itse rikoit.

      Voi v..tu.

    • Minäitte55

      No niin. Viet sen tietenkin takaisin sinne korjaamolle.

      • uudenjavanhanristeytys

        Tosiaan. Vien sen taas sinne korjaamolle. Eihän se nyt noin vaikea remppa kertakäynnillä onnistu. Pitää ajaa hissuksiin, ettei liitin tipahda tärinästä matkalla.

        Pärnäsen korjaamolle, molle, molle, sanoi jo pulttiboisin tyypitkin.


      • korjaamollakorjataan
        uudenjavanhanristeytys kirjoitti:

        Tosiaan. Vien sen taas sinne korjaamolle. Eihän se nyt noin vaikea remppa kertakäynnillä onnistu. Pitää ajaa hissuksiin, ettei liitin tipahda tärinästä matkalla.

        Pärnäsen korjaamolle, molle, molle, sanoi jo pulttiboisin tyypitkin.

        http://www.dailymotion.com/video/x33nfq4

        Oikein hyvä neuvo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      84
      6665
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3591
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3158
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2382
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2221
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      2126
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      120
      2123
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2049
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      1962
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1678
    Aihe