Meillä on 9 viikon ikäinen pentu, joka on tulo päivästä lähtien jyrsinyt omia jalkojaan. Olisikohan tressiä vai kipua? vai voiko noin pienellä jo olla jotain allergiaa?
Pentu ei kuitenkaan koko ajan sitä tee mutta aina välillä, yleensä nukkumaan mennessä.
Pentu ei kuitenkaan koko ajan sitä tee mutta aina välillä, yleensä nukkumaan mennessä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Voi olla sopimaton ruoka. Mitä pentu syö?
Toinen vaihtoehto on ihan normaali pesukäyttäytyminen, jos se tekee sitä vaan vaikkapa illalla hetken ennen nukkumaanmenoa pesurutiinissaan.
Jos koira alkaa useammin sitä tehdä, se varmaan kipuilee tai on yliherkkä ruualle/jollekin ulkoiselle ärsykkeelle. Käske lääkärin tsekata jalat kun menette rokotuksille kun pentu on 12-viikkoinen. Kerro tästä nakertelusta ja milloin sitä tapahtuu. Jos koira alkaa ontua/oireilla muuten tai nakertelu lisääntyy, vie se aikaisemmin jo eläinlääkäriin.
Kalliita eläinlääkärinappuloita älä kuitenkaan mene heti ostamaan, sitä lääkärit usein suosittelevat.
Varmista vain ensin, ettei koira ole kipeä ja sitten koita muuttaa ruokintaa varovasti vaikkapa viljattomaan ravintoon. Nappularuuan rinnalle voit ottaa esimerkiksi sisäelimet tai raa'an jauhelihan.
Kerrothan sitten miten kävi? =)
Mitä pentu syö? Kannattaa antaa pennusta pitäen korkealaatuista ruokaa ja sillä eliminoida esim. vehnäallergiat. Samalla kannattaa varmistua, että sillä ei ole ulkoloisia. (täitä, punkkeja, kirppuja)
perheessä on tosiaan useampi koira ja ainakaan kellään niistä ei tuollaista ole ilmennyt pennun tulon jälkeen eli en jaksaisi uskoa ulkoloisiin. pentu on ollut meillä tosiaan sen kaksi viikkoa ja lähes koko sen ajan syötetty brit carea (viljaton jne.) ,jauhelihaa ja piimää ja jyrsi jalkojaan alusta asti, tosin eihän se koko ajan jyrsi, mutta joka päivä huomaa n. 2-10 kertaa sitä tekevän. Mitään muuta kipuun viittaavaa en ole huomannut, pentu on todella energinen, jaksaa kyllä riehua paljon päivän aikana. :) Ei onnu jalkaa tai arista niitä. Meillä on aiemmin ollut allerginen koira, joten pikkuisen pelottaa, että ei kai taas sama juttu, mutta itsekkin olen miettinyt, että liittyisikö tuo jotenkin peseytymiseen kun usein ennen nukkumaan menoa tuota tekee. Rokotuksien yhteydessä olisi tarkoitus tuota kysyä ja mahdollisesti tutkia, mutta sitä odotellessa olisi mukava kuulla onko kenenkään pennulla tuollaista ollut.
Hmmm... paha tosiaan sanoa varmaksi mitään.
Eläinlääkäri sen parhaiten tietää sitten, Koira voi oireilla yllättävästikin tietyistä asioista, eikä koira aina kipuile juuri siitä kohtaa mitä se nakertaa. On niin tyhmää, kun ei voi kysyä koiralta, että mikä sillä on! :D
Kasvukipuja?
Liikaa aktiviteettejä, jolloin ei malta levätä riittävästi?
Rotu oli?
Suurikokoisilla eri tarpeet.
Meilläkin jyrsitään jalkoja aina välillä enkä ole pitänyt sitä mitenkään epänormaalina. Uskon tätä normaaliksi pesurituaaliksi ja jaloissa myös varmasti paljon hajuja jotka kiinnostavat.
Mulla on parikin pentua ollut jotka jalkojaan jyrsivät eikä se mitään merkinnyt. Kunhan oli tapa joka jäi pois kun pentu kasvoi. Pienellä on tapana purra kaikkea mahdollista.
Joillakin roduilla on taipuusta ihottumiin aj kutinoihin,eli rotukin jotain kertoo.Kannataa ihan kasvattajalta asiasta kysyä,kasattajathan lupaavat 24/7 neuvoja ja apua pennun kanssa.Kaasvattaja myös tietää ylensä suvun taustoja paljonkin,ja sen onko iho-ongelmaisia koiria suvuissa ollut.
Joten ensiksi,pirauta hälle,ja sitten vasta el kyselet.
Tuo jyrsiminen on ihan kamalaa. Omalla alko jo aika nuorena ja tuli niin todella monta väärää diagnoosia. Ensin pyoderma. Se oli se patti joka syntyi nuolemisesta.
Ja sitten allergia ( se lienee ollut totta). Pitkään hoidettiin. Koira voi pahoin, jyrsi vain yhtä jalkaa, sitä johon selkärangan vika heijasti. Lopulta löytyi selkärangan vika, mutta ei enää auttanut mikään hoito.
Nukkumaan mennessä saattaa olla jonkinlainen tapa vaan. Kannattaa kysyä kasvattajalta .
Onko selvinnyt mikä koiralla on?