Aloitukseni "Haluatko Jumalan siunaavan sinua kaikessa?" poistettiin. Miksi? Mitä suomi24:n sääntöä rikoin?
Säännöt ovat tässä:
Suomi24-palveluissa ei saa
•Rikkoa Suomen lakia
•Esittää rasistista tai muille vahingollista materiaalia
•Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
•Esittää väkivaltaa sisältävää kuvamateriaalia
•Esittää pornografista sisältöä, lukuunottamatta K18-osioita
•Tarjota tai tiedustella seksipalveluita
•Julkaista viestiä, jossa on pelkkä linkki
•Massapostittaa viestejä useille eri palstoille
•Esittää asiatonta sisältöä muista käyttäjistä tai uhkailla muita käyttäjiä
•Esiintyä toisena käyttäjänä
•Antaa vääriä tietoja käyttäjätunnuksen tietoihin
•Julkaista omia tai muiden henkilökohtaisia yhteystietoja kuten osoitetta, puhelinnumeroa tai sähköpostiosoitetta. Ei koske osto- ja myynti-ilmoituksia sekä tutkimusaineiston keruuta keskusteluista.
•Esittää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia ja kopioida suoraa tekstiä muista julkaisuista
•Markkinoida tai mainostaa tuotteita tai palveluita ilman Suomi24:n lupaa
•Käyttää palvelun sisältöä kaupallisiin tarkoituksiin ilman Suomi24:n lupaa
•Pyytää rahaa tai lahjoitusta
•Esittää haittaohjelmia tai viruksia sisältävää materiaalia
Tässä ei kielletä kiusattujen tsemppaamista Jumalan sanalla. Täysin käsittämätöntä on, että yhtä aikaa täällä kyllä sallitaan kiusattujen kiusaaminen. Onko suomi24:n kiusaamispalsta siis kiusaajille eikä kiusatuille tarkoitettu palsta??
Miksi ketjuni poistettiin?
7
155
Vastaukset
Ahaa eikun nyt tajuan ongelma on ilmeisesti siinä, että tarjoudun auttamaan kiusattuja, joita ei kukaan muu auta. Siis jos he itse sitä haluavat. Sääntö-Suomi haloo... siis tajuutteko te, että tällaisia kiusattuja todella on??????? Heille pitäisi jokaikisen täyspäisen aikuisen tarjota apuaan! Onko parempi, että tukea ja apua täysin vaille jäänyt ujo, estynyt, kiusattu ihminen tappaa itsensä kuin se että hän saisi apua edes suomi24:n kautta joltakulta??
Jos yksilö on päättänyt heittää lusikan nurkkaan, sun kaikkivoipa, kuvitteellinen isähahmo ei häntä pelasta (etkä kyllä säkään). Tänne itsemurha-angstiviestejä kirjoittelevat eivät ole siinä pisteessä.
Uskon kyllä, että on hankalaa rakentaa identiteetti suuren deluusion ympärille (Jumala), mutta miks edes yrität? On helpompi vaan niellä se kurkkuun juuttunut pala ja hyväksyä totuus, kuin uhrata voimiaan siihen, että ruokkii huomionhakuista nuorta - joka ei ole alkuunkaan tappamassa itseään.
Mihin oikeestaan tarviit uskontoa? Onko lopullinen kuolema liian järkyttävä ajatus? Ootko niin sinisilmäinen, että nielet katsomatta mitä suuhusi työnnetään? Tuntuuko hullulta, että olet pelkkä eläin seitsemän miljardin lajitoverin joukossa?
Vittu, sullakin on mahdollisuus ajatella järjellä, mikset käytä sitä?- Suomineitokaunoinen
Vaikka "kaikkivoipa isähahmo" ei kykenisi kaikkeen, placebon voima on yllättävän voimakas. Parempi se on saada mahdollisimman paljon hyvinvointia mahdollisimmin monelle, vaikka osa saisikin sitä ainakin osittain placebon voimalla. Suomen kurja talous kiittää.
Dbs, olen nähnyt/kokenut/havainnut Jumalan ihmeitä ja niistä tiedän että Jumala on olemassa. Tai onhan se muutenkin aika selvä asia, mutta tämä on ollut mulle sellainen varmistus.
Raamatun lupaukset pitävät paikkansa myös meidän elämässämme, sekin on mulle uskon vahvistus. Ja siksi hänen suuriin lupauksiinsa kannattaa tarttua, esim. tuohon mikä löytyy tuosta "Haluatko Jumalan siunaavan sinua kaikessa" -aloituksestani. :)
- Kk__
Ylläpido pitäis laittaa kahdeksi viikkoo istuttamaan perunoita.
- Selkeästi
Ketju poistettiin varmaankin sen takia kun olet provo.
- Niijuuri
Suomi24:n ylläpito edustaa jokaista suomalaista. Suomeen mahtuu monenlaista väkeä. Eli niitä, jotka eivät kestä edes nähdä sanaa Jumala, mutta toisaalta niitä joille sama sana merkitsee elämän ydintä. Suomi24:n ylläpidon ei tulisi perustua ihmisen mielipiteille ja tuskin se perustuukaan. Virheitä sattuu meille jokaiselle. Mutta jos virhe sattuu toisen kerran, on jossain jotain mätää.
Kirjoita siis aloituksesi uusiksi ja jos se edelleen poistetaan, niin ole yhteydessä ylläpitoon. Jos se tämänkin jälkeen poistetaan, niin valita kovaan ääneen, että Suomi ei kunnioita sananvapautta.
Terveisin:
Asiallisesta viestistä huolimatta ei kuitenkaan Suomi24:n ylläpito vaan tavallinen Suomen kansalainen (joita myös ylläpidon ihmiset ovat)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533470Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842996Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva672469Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442369Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?552284Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152245Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172237Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512159Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville321642Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121636