Ruotsin maahanmuuttajat ei jostain kumman syystä tykkää ruotsalaisista ;)
Yhdessä foorumissa loka ja vitsit lentävät, yhdestä vitsistä "Kuinka monta ruotsalaista tarvitaan hehkulampun vaihtamiseen" kirjoitettiin sivukaupalla. Tässä paras:
Ensin kunnanvaltuusto lähettää henkilön tutkimaan asiaa.
Seuraavaksi määrätään tutkimuskartoitus selvittämään onko kyseinen hehkulamppu todella palanut.
Kun asiasta on keskusteltu hallitustasolla tehdään päätös komitean perustamisesta. Komitean jäsenten on lähetettävä hakemukset EU:n lautakunnalle varmistaakseen että raportti ottaa huomioon kaikki näkökulmat. Tärkeintä on että komiteassa istuu sama määrä miehiä, naisia, transvestiittejä, nuoria, vanhoja, rikkaita ja köyhiä kansalaisia.
Komitea pitää useita kokouksia, sen jälkeen komitea päättää strategian millä toteutetaan väitetyn palaneen hehkulampun tutkimus. Kun se on todistettu täydellisesti on useilla komiteajäsenillä epäilyksiä, mutta lopulta kaikki ovat samaa mieltä tutkimustulosten kanssa.
Yhtäkkiä huhutaan että auttavainen maahanmuuttaja - joka asuu kerrostalossa missä hehkulamppu on palanut - aikoo vaihtaa hehkulampun uuteen. Nopean toiminnan iskujoukko lähtee välittömästi liikkeelle, murtaa oven auki ja pidättää maahanmuuttajan juuri kun hän on vaihtamassa uutta hehkulamppua. 18 kuukauden vankeuden jälkeen hänet karkoitetaan Ruotsista. Sinä aikana komiteaa on kielletty kokoontumasta.
Kun komitea julkaisee tutkimustulokset epäilee se tulosten paikkaansapitävyyttä, varsinkin sen jälkeen kun selviää että yhden komiteanjäsenen veli oli kerran saanut kissan henkilöltä joka työskenteli hehkulamppuja myyvässä kaupassa. Selviää että tuloksiin on vaikuttanut etujen ristiriita ja kaikki tulokset mitätöidään.
Toinen komitea perustetaan. Tässä komiteassa ihmisille annetaan lupa ehdottaa menetelmätapaa miten vaihdetaan palanut hehkulamppu uuteen. Tämä säästää aikaa. Kun prosessi on käyty läpi - kaikki vaihtoehdot kartoitetaan ja pidetään power-point esityksiä jotka analysoidaan - koittaa päivä jolloin hehkulamppu vaihdetaan.
Seremonia joudutaan keskeyttämään, koska uusi radikaaliryhmä "Keinotekoinen valo kieltoon" protestoi kaduilla. Nyt koko hehkulamppukonsepti joudutaan muuttamaan. Päädytään ratkaisuun missä kerrostalon katto poistetaan jolloin valo loistaa asuntoon.
Päätetään päivä jolloin katto poistetaan. Neljän vuoden jälkeen, useiden komiteoiden ja tutkimusten jälkeen, päätetään että tulee halvemmaksi hävittää koko kerrostalo ja rakentaa uusi katoton kerrostalo tilalle. Ihmiset häädetään ulos kodeistaan. Mutta sitten paikallisessa hallinnossa tapahtuu muutoksia ja ihmiset päästetään takaisin koteihinsa. Katto poistetaan jotta asuntoihin pääsee auringonvaloa.
Lopulta tutkiva televisiosarja Uppdrag Granskning paljastaa, että palanut hehkulamppu sijaitsikin alimmassa kerroksessa, ei 4. kerroksessa. Projektiin tuhlattiin 8.6 miljoonaa julkisia varoja ja asukas joutuu edelleen lukemaan kynttilänvalossa.
Kuinka monta ruotsalaista tarvitaan hehkulampun..
strategisti
3
413
Vastaukset
Juurikin näin.
Maahanmuuttajat ovat ihania!
AAH.
AAH.
AAH.
TROL TROL.
On mukavaa sanoa mielipiteitä.
En ole trolli.
Eh lol.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984812Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143942Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771974Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5371156- 531125