Kyllä silikoni rintoihin passaa
mutta miss kauhistuu takapuolen suurta massaa.
Jotkut julkimot kun ovat täytteet peppuunsa antaneet laittaa,
eikös sellainen jo istumistakin haittaa.
mutta miss kauhistuu takapuolen suurta massaa.
Jotkut julkimot kun ovat täytteet peppuunsa antaneet laittaa,
eikös sellainen jo istumistakin haittaa.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Miss nyt kovasti yrittää laihtua
kymmenen kiloa pitää kropasta haihtua.
Peppu ja maha ovat missin suurimmat huolet
sillä niistä pitäisi kadota ainakin puolet.
http://www.silikonitieto.net/artikkeli.phtml?ID=9
Miss tykkää kovasti makeasta ja makkarasta
siksi laihdutuskuuri nyt vasta.
Nyt on elämä kurjaa, maha huutaa ruokaa
missille kannustuksia paljon tuokaa.
laitoit silikonikuvat.... Mikä tahansa leikkaus voi joskus mennä mynkään.
Itse varsinaisen leikkauksen pieleenmeneminen tai leikkausta kuukausien/vuosien jälkeen seuraavat vakavat komplikaatiot ovat kaksi kokonaan eri asiaa. Niissä kuvissa on kyse enimmäkseen jälkimmäisestä. Silikonikomplikaatiot ovat erittäin yleisiä.
U.S. Food and Drug Administration (FDA):
"Plastiikkakirurgeista, muista lääkäreistä, tilastotieteilijöistä ja tutkijoista koostunut asiantuntijaryhmä tarkasteli kahden maailman suurimman rintaimplanttien valmistajan esittämiä tutkimustietoja.
McGhanin tutkimuksessa 71 prosentilla rintojen suurennusleikkauksessa olleista ja 84 prosentilla rinnan poiston jälkeen operoiduista naisista todettiin vähintään yksi komplikaatio ensimmäisen neljän vuoden sisällä.
Komitean jäsenet olivat huolestuneita korkeista komplikaatioluvuista. Niihin kuuluivat muun muassa kovat kivut, implanttien rikkoutuminen ja kapseloituminen sekä myöhempien korjausleikkausten ja implanttien poistoleikkausten suuri määrä."
käytetä enää suolaliuospusseja jotka voivat rikkoontua.
Esimerkiksi USA:ssa ja monissa muissa maissa silikoni-implanttien myynti on jo lailla kielletty. Siellä saa myydä enää vain suolaliuoksella täytettyjä implantteja.
"Yhdysvaltain elintarvike- ja lääkintävirasto (FDA) on ilmoittanut jatkavansa vuodesta 1992 voimassa ollutta silikoni-implanttien myyntikieltoa. Kalifornialainen rintaimplantteja valmistava Inamed-yhtiö oli hakenut FDA:lta lupaa silikoni-implanttien myyntiä varten."
ABC News 09.01.2004
US Keeps Ban on Silicone Breast Implant Sales:
http://www.abc.net.au/science/news/scitech/SciTechRepublish_1022906.htm
Tutkimustietoa silikoni-implanttien riskeistä:
http://www.silikonitieto.net/artikkeli.phtml?ID=1
Katso vaikka tutkimustulos:
40 % SILIKONI-IMPLANTIT HANKKINEISTA NAISISTA HALUAA POISTATTAA NE KOMPLIKAATIOIDEN VUOKSI
Mulla olis yks vihje laihdutukseen. Itselläni tämä tepsi noin 2:ssa kuukaudessa.
Sydänsuru ruokahalut vei
kun mies rakastanut ei.
Läskiä lähti 20 kiloa
seurannut siitä ei iloa.
Mies otti ja jätti
en oo enää mä nätti.
Maha, tissit, posket roikkuu
askel on heikko, mieli oikkuu.
Nyt toipunut oon erosta
mutt tullut ei musta entisen verosta.
Kymmenen kiloo tahdon takasin
mutten sitä miestä, sen ovesta ulos lakasin.
ole miestä, joten taktiikkasi ei nyt valitettavasti käy, mutta runosi on kylläkin kerrassaa mahtava.
kuitenkin laittavat silikoneja jatkuvasti. en usko että ovat mitenkään erityisen vaaralliset. Voi olla paljon vaarallisempaa popsia moini lääkkeitä yhtä aikaa kuten nyt monille tapahtuu.
Suurin osa kärsii ongelmista silikonien takia:
"Silikoni-implanttien valmistaja McGhanin tutkimuksessa 71 prosentilla rintojen suurennusleikkauksessa olleista ja 84 prosentilla rinnan poiston jälkeen operoiduista naisista todettiin vähintään yksi komplikaatio ensimmäisen neljän vuoden sisällä."
- Vaikka silikoneja on myyty Suomessa jo yli 35 vuotta, ne on silti asennettu kosmeettisista syistä vain 3000 - 4000 naiselle. Silikonit ovat olleet monissa muissa maissa kiellettyjä jo kauan aikaa. Terveyden vaarantaminen ja luonnottomuus ovat muutenkin auttamattomasti out.
Silikonit ovat erittäin vaarallisia terveydelle:
Epidemiology:
"Vaikka tutkitut rintaimplantit hankkineet naiset olivat suhteellisen nuoria, heillä oli monta kertaa muissa leikkauksissa olleita saman ikäisiä naisia suurempi todennäköisyys kuolla muun muassa keuhkosyöpään, keuhkotulehdukseen ja aivosyöpään. Myös esimerkiksi päätyminen itsemurhaan oli heillä peräti neljä kertaa yleisempää kuin muilla.
Rintaimplantit hankkineilla naisilla oli yli kaksi kertaa muita saman ikäisiä naisia enemmän mm. vatsasyöpää, genitaalialueen syöpää ja verisyöpää. Rikkoutuneet ja vuotavat silikoni-implantit lisäävät merkittävästi tuskallisia ja lamauttavia autoimmuunisairauksia sekä esimerkiksi fibromyalgiaa* eli pehmytkudosreumaa."
(*Fibromyalgia on laaja-alainen oireyhtymä, joka ilmenee mm. kovina lihas- ja nivelkipuina. Potilas on voimakkaiden kipujen takia usein täysin työkyvytön. Siihen voi liittyä myös unettomuutta, kroonista väsymystä, kovaa päänsärkyä, voimattomuutta ja masennusta.)
Tuo tutkimus, jossa väitettiin silikonien aiheuttavan reumaa, poikkesi niin paljon muista tutkimuksista, että se tarkistetiin ja todetiin pätemättömäksi.
McGhanin "tutkimuksessa" kyse ei ollut silikoni-implanteista vaan suolaliuoksella täytetyistä imlamteista.
Oi miks annoin itseni liikaa herkkuja maistaa
miksi piti usein lihapullia paistaa.
Nyt on kymppi liikaa pulleassa kehossa
ja laihdutus täydessä tehossa.
Missi hyvä riittää ku sulla Tunne syvä
Näin aattelen kun kun mielessäni sua saattelen.
Haave heila oot sa mulle jos vain piisaisise sulle.
Vatsan pyöreys posken silo olisi mulle vain ilo.
Olet jo aiemmin sanonut rakastavasi mua tuskin tämäkään loukkaa sua.
rakastanhan minä sinua mutta kun tuo tullut kymmenen kiloa haittaa jo mielialaakin.
Kiitos tosi mukavasta runosta, tulin paljon paremmalle tuulelle.
Kärsisis jos ei olisi tuota olematonta ongelmaa.
Poltan ilalla taas sinullekkin kynttilää.
Valaiskoon se iltaasi ja ajatuksiasi...
Olet kuitenkin niin hyvä kun on tarkoitettu.
Silloin kun tapauksesi on kartoitettu näin uskon
minä nyt tiedät sen myös sinä.
rakastan. Olen tosi symppis tyyppi. Kiitti.
pituuteni on 168 cm.... ja paino (huh) jo karmeat 63 kiloa....
Olin kesällä 52 kiloa. Olen mielestäni hirvittävän ylipainoinen joten pakko tarttua
omenaan makkaran sijasta.
sehän on niin että siitä puhe mistä puute, joten meikä puhuu nyt ruoasta ja muista herkuista vaikka tiedän että se lisää tuskaani.
tiedän että mahan pois saaminen tulee olemaan raskainta. En siitä kokonaan eroon päässyt viime kesänäkään vaikka laihduin kymmenen kiloa.
Lähden tunisiaan kyprokselle turkkiin tai barcelonaan kesällä. eihän sinne rannalle voi reppumahana mennä läskit lelluen. eihän.
Vai pantiin silikonit pyllyyn,
Eikö tupata enemmänkin eteen,
Ei viitsisi siihen myllyyn,
Jos tipahtaapi vaikka veteen.
Vaan olen minä katsellut peiliin,
Kun on siellä niitä ryppyjä,
Ja viiniin hukkunut, leiliin,
Surren taakse jääneitä hyppyjä.
Kuka mahtaisi naamani suoristaa,
Laittaa vetimet taakse korvien,
Se ajatus jo mieltäni ahdistaa,
Kun ei lomailla varaa ole lorvien.
meikäläiselle silikonia pyllyyn, johan se on muutenkin melko hyllyvä. Tässä sitä nyt sitten yritetään kiivaasti pienentää. Mutta hyvä oli runosi.
pääsee joka ainoa vakituisesti työssä käyvä. Kyse on vain säntillisestä säästämisetä. Aina voi pihistää ylellisyyksistä tai muust tarpeettomasta eikä tarvitse suurtakaan summaa vuoden aikana laittaa syrjään niin jo pääsee katselemaan maalimaa.
tiedän erään joka aina valittaa ettei hänellä ole vartaa matkustaa minnekään utta noin joka toinen päivä hän kantaa suuret määrät siideriä kotikonnulle, niin että se siitä.
laihdutus sujuu melko mukavasti. Tänään olen syönyt jonkin verran rasvatonta jogurttia, pienen leivänsiivun joss vaan nimeksi voita ja rusonoita makean nälkään. Melko hyvin mennyt tähän asti.
että lihottavatkohan rusinat.
Noin vähäillä eväillä voipi käydä köpelösti, eli päinvastoin kuin oli alunperin tarkoitus. Ahmimishimo iskee. Joko oot käyny jääkaapilla voitaleipää vääntämässä?
Onhan kovaa, en muuta sano
lisää, lisää laihuutta ano.
Oot kamalan lihava, oijoijoi
jätä ihmeessä rusinat ja leivältä voi.
Älä mitään syö, makaa vaan hiljaa,
vaik saatat kohta olla muuta viljaa.
Ei aina se liha, vaan luonnekin painaa,
siis mieti kannattaako olla vainaa.
on sopivan pyöreät muodot mulla
siks tykkää mieskin lähelle tulla.
Kantsiiko kolista luisena rannalla,
vaikka saiskin haluttuna makoilla sannalla.
Petissä pehmeys voi valttia olla,
kun parempi sekin kuin täysi nolla.
Mies pepustain, rinnoistain kovasti tykkää
ja itseään lähelle kivasti lykkää.
Oon kymmenen senttiä lyhempi sua,
sä kymmenen kiloa laihempi mua.
Aattelen, että oot nuori ja nätti,
Täs mun iäs laiha ois ku käytetty rätti.
Oon tyytyväinen näin, vaik mäkin laihdutan.
Nesteitä, läskiä alati haihdutan.
Mut onni on korvien välissä luulen niin,
siks oikeet asiat puntariin.
Lihottava ruoka on hyvää oi,
ja pahinta siinä rasva ja voi.
On laihdutus työlästä, sitä en kiellä,
mut koita vain jaksaa yrttejä niellä.
Mitäs vielä sanoa tahtoisinkaan...
no, runoilu on hauskempaa kuin aattelinkaan...
Jaksa pinnistellä ja saavuttaa haluamasi paino.
Jos ny omistat kunnon pepun
olet kyllä suosikki joka hepun
kaareva se on kaunis muoto
säilytä vaan nykyinen ruoto
vatsasta kyllä kilot pois
se kaikkien toivomus ois
silikoonia, sitä ainakin kaihda
älä sillä kuppikokoa vaihda.
jestas kun hyvä runo, olet taiteilija ainesta. Kiitos.
samanlainen menu tänäänkin. Siis aamulla vähän rasvatonta jogurttia ja ruisleivän palanen vähällä voilla ja suolakurkuilla. Tänään en ole popsinut ainakaan vielä rusinoita.
Nyt on todellakin käynyt sellainen moko
että isontunut on jo tuo kuppikoko.
eikä meikälle isot meijerit passaa
se mielenrauhaa ja elämistä rassaa.
Kiitos tosi hyvästä runosta, jatka ihmeessä runoilua.
ko lykkäsit moisen runon.
Hyvä oli.
Jos paleltaa tule tänne vaan
täällä yhdessä palellaan.
Jos lämpö läheisyytesi täyttää
tule tänne, että näen miltä näyttää
olen vaihtolämpöinen ja toimin
naisen tunteiden mukaan
uskooko tätä kukaan, ellei
paras tulla mun mukaan
Jos minua tarkoitit hämy, niin en ole sippi vielä ainakaan. Ihan muuten vaan teki mieli vastata missin mahtaviin runoihin ja kokeilla, osaisinko itse. Mulla oli hauskaa itsekseni, kun tein rivejä. Kiitos kun sanoit hyväksi sitä. Olisiko omani enemmänkin kroniikkaa.
Missille kannustukseksi, että eihän sitä ole missi, jos ei pidä linjoista huolta. Hienosti pidät kurssin. Jatka vaan, innostaa minuakin tarkkailemaan syömisiäni. Hauskaa, jos runoni oli sinusta luettava. Innostit runoilemaankin.
tunnen olevani nyt paljon vireämpi kun en ole mähkinyt mahan täydeltä.
ihan ehdottomasti sinun pitää ryhtyä runoilemaan kyllä se sen verran hyvä oli ja kiitti mukavista sanoista.
Taas tekee mieli rivejä rustata,
ja aiheeseen liittyen kiloja mustata.
Tykkäisin kovin, jos vatsa litteeksi tulis,
ja liiat "six-backit" poies sulis.
Mä tiedän laihdutuskeinon uuden
se antaa yhden mahdollisuuden.
Siis sormet työhön ja pääkoppa käyttöön,
naputellaan ajatukset sähköiseen näyttöön.
Kun kirjoittaa tässä ja pohtii näitä
löllökohtiaan hyväkkäitä,
saa kulumaan ajan ja nälän kestää,
turhan mässäilyn siten estää.
Mut lähteekös kilot, jos tässä on vaan,
kai parempi ois lähteä jumppaamaan.
Tosin auta ei lenkit, kuntoilu muu,
jos herkkuja sitten saa himokas suu.
Ei viinillä, juustolla, suklaalla lain
saa lepyttää vatsaa, vaik kurnii se ain.
On oltava itselleen ilkeä tovin,
vaik ikävä oiskin makuja kovin.
Vihreää paprikaa, sellerin varsia
ei ostoslistasta pois saa karsia.
Tomaatilla välillä virkistä suuta.
Porkkanaa järsi, jos ei ole muuta.
Vois koittaa pitää ananasta namuna
ja peiliä, vaakaa hyvänä kamuna.
Vesi on juomana parasta toki
pian näyttää kiloja vähemmän loki.
:)
Kyllä ruoka on mahottoman hyvää suuhun panna
mut kun kiloja tulee pitää leipäläpeen lukko panna.
Se on raskasta kun joka paikassa nuokaa huomaa
ja meikän kun pitää vain juoda juomaa.
Mut se onni, kun karisseet ovat turhat kilot
siitä ihana tunne ja tuhannet ilot.
rusinoista... voikohan vapaasti maiskuttaa vai ovatko lihottavaa ainesta. Kuka tietää.
Jostakin luin että viinirypäleitä(rusinat), banaaneja ja muiden runsaasti hiilihydraatteja sisältäviä ruoka-aineita ei kannattaisi ylenmäärin syödä, jos haluaa laihtua.
kiitti tiedosta, yritän hillitä makean haluani.
silikoni vastaisuus oikein johtuu.