Kuinkakohan paljon on mahdollista että juoksuaika muuttaa koiran käytöstä? Mulle ihan uus juttu, mutta koiralla on juoksuaika nyt 8.päivää, ja alkoi ulvomaan yöllä, kun käytiin nukumaan. Todella uneton yö, ja todella ikävää naapureille. Käskemällä kun ei lopettanut kuin hetkeksi! Ole siinä sitten huomioimatta, että se lopettaisi, kun koko talo on hiljaisena ja naapurit (ja itsekin) haluaisi nukkua!! Toisella tytölläni ei mitään vastaavaa... Siksi vähän yllätyin, kun en tosiaan ollut kuullut tällaisesta aikaisemmin.
Juoksuaika
Minkeli
63810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Uroskoira ei tottele mitään eikä ketään, kun se saa vainun kiimaisesta nartusta. Oikeastaan aika inhimmillinen ominaisuus. Miehet toiminevat pääsääntöisesti samoin.
Mulla oli eka koira uros... tämmöstä tää narttujen elämä on, sekottaa vaan urosten päät!
Kyllä joillakin koirilla on monenlaista rauhattomuutta juuri toisella ja kolmannellakin juoksuviikolla. Itselläni on kolme tyttökoiraa ja kaksi oireilee syömättömyydellä. Yksi ulvoo ja toinen uikuttelee vähemmän kuuluvasti, kolmas ei ole pitänyt ääntä ja syökin paremmin.
meillä on myös ekat juoksut just menossa neidillä... nyt kolmatta viikkoa. alussa se yöllä myös ulvoi,mutta ei enään,onneksi!
koira on nyt 9kk (iso rotu). muutenkin on melko levoton ollut ->ihme ukinaa yms.
voiko olla että juoksut kestävät jopa yli kuukauden kun tällaista olen kuullut... milloin voin olla varma että ne ovat ohi?
Nartun juoksu on pahimmillaan eli se antaa uroksen astua n. 10-14pvä juoksun alusta. Silloin se on myös monesti melko levoton ja pyytää jatkuvasti ulos. Toiset nartut ovat voivat olla kuin viilipyttyjä. Käyttäytyminen on yksilöllistä koirissakin.
Toisilla (kai isommilla) koirilla ns h-hetki on kyllä vasta siinä 20. päivän kohdalla.
Meillä ei urokset kelvanneet kuin vasta kolmannella viikolla, mutta sitten saatiinkin aikaan 6 suloista pentua :)