kyselisin tällästä että minulla on 4 vuotias poika ja 7kk vanha vauva pokani kiukuttelee kanssani ihan kokoajan sen jälkeen kun vauva tuli perheeseen olen mustasukkaisuutta koittanu lieventää niin että olen vanhemman pikani kanssa lähes kokoajan mutta ei auta,hän kiukuttelee ja huutaa ihan ihme asioista ja ihan kokoajan,illalla olen sitten ihan loppu kun olen kuunnellut koko päivän kiukuttelua,hän voi esim alkaa huutaa siitä kun istun sohvalla enkä seiso vaikka sohvan vieressä ja siitäkin asiasta hän voi huutaa yli 2 tuntii , neuvolassa ollaan sanottu että kyllä se pian menee ohi mutta tätä on jo kestänyt yli puol vuotta.
onko teillä muilla ollut tämmösiä ongelmia,mikä teillä on auttanut?
onko teillä muilla ollut tämmösiä ongelmia,mikä teillä on auttanut?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olsiko käynyt niin että vanhempi poikasi on paistatellut huomion keskipisteenä nelivuotisen elämänsä ja ehkä saanut kaiken minkä tahtoo ilman ongelmia. Nyt perheessänne on uusi huomionkerääjä ja se kiukuttaa vanhempaa sisarusta. Ilmeisesti hän nyt käyttää sitä valtaa, minkä on onnistunut itselleen saamaan, eli onkohan näin että isä leikkii lentokonetta ja äiti istuu komerossa että lapsi suostuu esim. syömään..
Mene ja tiedä, mutta voimia taisteluun, varmaan se jossain vaiheessa helpottaa.
moi eipä ole poika paistatellu huomion keskipisteenä ennen vauvaa eikä kyllä paistattele nyttenkään!meillä on tietyt säänöt lapsilla ja niitä noudatetaan!kyllähän me lastenkanssa välillä leikitäänkin mutta niinhän sitä kuulukin!
tottakai lapsille täytyy huomiota antaa mutta ei se sitä sillon tarkoita että lapset pompottaisi vanhempiaan sitähän viestissäsi tarkoitit ja voin kertoa että meillä se ei todellakaan onnistu!sen takia juuri hän huutakin kokoajan jos antaisin hänen pompotella niin moista ongelmaa ei varmaan olisikaan!
mun mielest sun kantsis ehkä kokeilla osapäivähoitoa. siellä hän sais ikästensä seuraa ja leikki kavereita, koska ei toi oo hyväks vauvallekkaa. poikas on selvästi mustis. jotenki sun pitäs sille osottaa etä rakastat häntä ihan yhtä paljon ku ennen vauvaa, että ovat molemmat yhtä tärkeitä. toiseks pojallas taitaa olla uhmaikä ni se vielä korostaa.
mun 8v pikkuveli nääs on tosi mustasukkane mun vauvalle jos mun äiti yhtää puhuu mun vauvast. lapset on persoonia. mun 13v pikkuveli puolestaa on sit mustis mun 8v veljest! se on semmosta, ei siitä taida päästä eroo.
mut mun mielest sun kantsis ehkä kokeilla et pistät vanhemman muutamaks tunniks aina perhepäivä hoitoo. jos se auttas??