Mun mielestä on tavallaan hienoa että nuoriso (naiset) on alkanut olla aiempaa avoimempia naisten välistä seksiä kohtaan (tuore Finsex tutkimus, Väestöliitto).
Mutta.
Mä en tiedä oikein miksi, mut se on samalla häiritsevää. Jotenkin ehkä mä pelkään et tapaan tälläisen naisen joka on "avoin" mut sit kuitenkin päätyy mieheen.
Joo kuinka absurdia, että mua pelottaa SAMA asia mistä MUA ON ITSEENI syytetty! Eli mulle on sanottu et mä naisena elän vaihetta, ja kokeilen ja kuitenkin päädyn mieheen. Ehkä mä epäilen et ainakin osa näistä avoimista naisista on kuitenkin vaan just kokeilunhaluisia, eikä biseksuaaleja ollenkaan...en ois uskonut et ITSE voin olla näin ennakkoluuloihin ja fobinen. Mulle ei ikinä tulis mieleen vaihtaa kumppania sukupuolen perusteella, koska sukupuoli on täysin epäolennainen seikka mulle. Mut tästä tutkimuksesta tuli just fiilis et onko näille vastaajille ollut se sukupuoli erityisen merkityksellinen et sitä HALUAA olla just naisen kanssa koska on avoin ja kokeilunhaluinen, ei siksi että oikeasti voisi ajatella elävänsä parisuhteessa loppuelämän kumman kanssa hyvänsä.
Tai sit oonko mä vaan kade kun nykynuorisolle on helpompi olla sinut bi taipumusten kanssa kun itselle se on ollut todella hämmentävää ja pitkä prosessi hyväksyä. (Olen nyt 32v ja nykyään kyllä avoimesti bi)
En mä tiedä. Tuli jotenkin vaan kumma olo tuosta tutkimustuloksesta. Toki bisseyttä on eri asteista, mikä mä olen määrittämään mikä on "oikeaa" lajia. Mulla on vaan niin iso taakka kaikesta ennakkoluuloista et nousi karvat pystyyn tuosta tutkimuksesta. Mä pelkään et tämä lisää fobiaa entisestään kun bisseys nousee (jälleen) trendiksi.
Ja yksi asia särähti eniten korvaan:
"Kontulan mielestä tällä on usein myönteisiä seurauksia nuorten ihmisten seksuaali- ja parisuhde-elämälle.
'Useimmat miehet pitävät positiivisena asiana, jos kumppanilla on vilkas ja avoin eroottinen mieli', hän uskoo."
Et tuosta sain just kuvan et kyseessä tutkijan mielestä miesten miellyttämisen vuoksi tärkeä juttu. Että mua raivostuttaa! Näitä stereotypioita vastaan taistelleena joku vetää taas naisten bisseyden trendiksi, ja parasta on et miehet tykkää! Ehkä tuo uutisoinnin asenne tai joku sai mut näkemään punaista...en tiä.
Uusi Väestöliiton Finsex -tutkimus
5
356
Vastaukset 5
- Nuubatti
Ai niin ja tämä oli siis Hesarin uutisointi tutkimuksesta minkä luin eilen (31.5.).
- outoftheboxintothenew
Kiitos postauksesta. Kiinnostava tutkimus ja kun samansuuntaisia tuloksia on saatu muuallakin maailmassa. Ihmisten asenteissa ja tiedostamisen tasossa on ilmeisesti tapahtunut ja tapahtumassa jotain merkittävää muutosta.
Mun mielestä sun kirjoituksessa oli jännää, miten peilaat ympäristön reaktioita ja omia pelkojasi. Me taidetaan muokata todellisuutta omien asenteiden kautta, vaikka ei sitä usein tiedostetakaan. Jos suhtaudutaan asioihin negatiivisesti ja ennakoidaan pelkojamme, me vain ruokitaan sitä. Perusteltu kritiikki on hyvästä, mutta piilotettujen motiivien arvailu tekee asioista herkästi turhankin mutkikkaita.
Itse luin tutkimusta sillä silmällä, että ehkä ihmiset (varsinkin siis naiset) ovat alkaneet suhtautua rakkauteen ja ihmissuhteisiin aiempaa ehdottomammin/pyyteettömämmin. Kumppanuudelle ei aseteta kaavamaisia ehtoja (vrt. perinteinen heteroliittomalli) vaan ollaan avoimia monimuotoisemmalle yhteydelle sukupuolesta riippumatta. Henkilökohtaiseen elämääni peilaten ajattelen, että joukkojen tasolla on ilmeisesti käynnissä sama kasvuprosessi, mikä on meille myöhäisheränneille henkilökohtaisesti tuttu tarina.
Rakkaudentäyteistä kesää kaikille! - Herätkää
Eletään lopunaikaa. Suomaliset on vallannut kaikenlaiset haureuden henget. Ei ole normaalia että jopa yli kolmasosa naisista harrastaa lesboutta ja seksiä ihan miten sattuu. Ja alkaa olla jopa muotijuttu olla homo tai lesbo ja pröystäillä irstailuillaan.
Jeesus tulee pian.- Sanonpavaan
Noi sun jutut on kuin jonkun TV7:lla paasaavan saarnaajan suusta. Sitä paitsi nainen, joka vain harrastaa joskus seksiä toisen naisen kanssa, mutta elää yhdessä miehen kanssa tai ainakin seurustelee ei ole lesbo. Lesbo on nainen, joka ei halua seksiä miesten kanssa ja haluaa yleensä oikean rakastavan parisuhteen toisen naisen kanssa, ei pelkkää seksiä.
- Justiinniin
Hereillä ollaan oltu jo pitkään joten anna Sinä moraalinvartija toisten elää elämäänsä haluamallaan tavalla.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️541084Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?171049- 82861
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80769Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21747Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k206640- 59631
- 105627
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet201610- 99582
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html263495Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.102488Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 39434
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42413- 5408
- 30407
- 47400
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9144390- 29358