Elelen osa-aikaisesti Forssassa ja olen kutakuinkin ihastunut Forssaan, sen kauniiseen Loimijokeen ympäristöineen ja puistoihin varsinkin. Tajuatteko te vorssalaiset, kuinka kauniissa kaupungissa te saatte asua?
Forssa on kaunis kaupunki.
Osaaikavorssalainen
17495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tänne tuli "väriäkikin" Torniosta vajaa kolmesataa päätä Irakinpoikia, viimesyksynä.
Osaatko ajatella muuta kuin näitä irakilaisia?
Kaunis, mihin paikkakuntaan vertaat, jaksatko kertoa.
Eiköhän kaikkialla ole juuri lehtien puhjetessa ennen juhannusta kaunista.
En kyllä viksperiin menis kuin kesällä ja päivällä.
Kyllä, kyllä. Tähän aikaan vuodesta on useimmissa paikoissa kaunista.
Olen asunut monella paikkakunnalla ja olen tykännyt monesta niistä. Suomi on kaunis maa. Lähinnä vesistöt kruunaavat sen kauneuden.
Forssassa on hyvin hoidetut viheralueet ja vaikutuksen tekevät myös Finlaysonin vanhat punatiilirakennukset, jotka tuovat historian havinaa kaupunkikuvaan.
Mikäs se on tuo viksperi?
Tarkoitat siis nykyistä Matulaa? Sulkkokin häippäsee. Kaikki ei ole sitä, miltä näyttää.
Ammatikoulunpaikkeilla on värikästä.
Onhan se jokiranta nättiä seutua. Forssassa kiinnittää ensimmäisenä huomion siisteyteen. Roskia on paljon vähemmän kuin vaikkapa riihimäellä, joka sekään ei ole huonoiten hoidettuja kaupunkeja. Ja forssassa muutenkin puistot pidetään nätissä kunnossa!
Turhuutta hoidetaan, vaikka olis pari roskaa vähemmän se ei paljoa ilahduta.
Forssa olisi eläkeläisten paratiisi, jos Forssan päättäjät tajuaisivat panostaa maksukykyisiin palveluja tarvitseviin suuriin ikäluokkiin. Ihan turha on teennäinen, suorastaan väkisin väännetty lapsiystävällisyys-kampanja, ellei vanhemmilleen ole työpaikkoja esim. terveydenhoito- ja palvelualalta.
Lapsiystävällinen Forssa pani 150 kuusivuotiasta laitosmaisiin olosuhteisiin, joissa kaikuu kun vankilassa. Tuntuu, että tarhatädit eivät muuta kerkiä kun antaa ohjeita ohjeen perään ja saada lapsilaumat pienissä erissä liikkumaan jyrkkiä rappusia liikenteen keskeltä leikkipuistoon. Häiryynteneitä lapsia tulee sellaisessa kaaoksessa, ihmettelen kun puhutaan korkeatasoisesta päivähoidosta kun sitä ajetaan koko ajan alas ryhmäkokoja lisäämällä ja henkilökuntaa vähentämällä. Miten satsaat laatuun sellaisessa laitoksessa kun suurin osa ajasta menee järjesyksenpitoon. Jonoja aikankin oppivat tekemään.
Tämän suuren laitoksen ei pitänyt vielä maksaa mitään, mutta kuulemma puoli miljoonaa meni pelkän lautakunnan päätöksellä.
Uudistus oli sitä samaa sarjaa kuin pingviinipuvut vanhusten kotiavustajajille ja opintomatka Kreikkaan tutustumaan vanhustenhoitoon.
Nyt matka vielä Somaliaan tutustumaan sikäläiseen päivähoitoon, niin olisi ihan yhtä järkevää kuin vanhustenhoidonkin opintomatkat.
Potkut siitä sosiaalijohtajalle tuli ja joillekin innovaattorille nytkin pitäisi antaa ennen kuin keksivät lisää hullutuksia.
Monitoimikoulu vielä, niin on koululaisetkin pilattu rauhattomalla oppimisympäristöllä.
Missä on inhimillisyys ja todellinen lapsi- ja vanhusrakkaus?
"Lapsiystävällinen Forssa"
Se muuttus muotoon "partalapsiystävällinen Forssastan"!
Tule sääki, isis on jo täällä!
Olisin entisenä vorssalaisena samaa mieltä aloittajan kanssa. Vorssa on ainakin paikoin ihan kaunis kaupunki. Kauppakadun kun vielä laittaisi kuntoon - siinä olisi hyviä mahdollisuuksia vaikkapa puurakenteisille liiketiloille (eri asia sitten mistä niihin yrittäjät löytyvät).
Jokirantaa pitäisi hyödyntää vieläkin enemmän, vaikka onhan siitä jo oiretta ilmassa. Oikeastaan vain Espoo on ryssinyt meren läheisyyden pahemmin kuin Vorssa Loimijoen mahdollisuudet kaikenmoiseen söpöstelyyn ja kaarisiltailuun. Toki lyhytnäköisempää hyötyä on saatavissa asuntorakentamisella joen rantaan.
Loimijokea pitkin on vain 5,3 km Pyhäjärvestä kaupungintalon kohdalle. Keksisikö joku keinon jolla veden samentuminen savesta estettäisiin tuolla matkalla? Taitaa kuitenkin tulla isoksi osaksi uoman pohjasta se saves, joten pelto-ojien filtteröiminen ei ehkä riitä tuomaan vettä kirkkaana keskustaan asti?
Ja sanomattakin on selvää että matut liittyvät jotenkin tähänkin asiaan. Ainakin tuohon savisameuteen?
saksan kadulla tosi värikästä ja eläimellistä menoa. ei tarvii korkee saareen lähtee kun sanni kaisa roudas forssaankin apinoita
60-luvulla Loimijoki vaihtoi väriä sitä mukaan kun Finlaysonin kangasvärjäämössä vaihtui värjättävän kankaan väri. Kaikki tehtaan jätevedet laskettiin Loimijokeen. Kun menin aamulla kouluun, joskus joen vesi oli sinistä, joskus vihreää tai verenpunaista. Nykyään vesi sentään näyttää vedeltä, tuskinpa siitä kirkasvetistä ikinä saadaan.
Mutta Forssa on kotikaupunkini, enkä lähde täältä ikinä muuta kuin Ojalanmäkeen (hautausmaalle). Rakastan tätä kaupunkia koko sydämestäni, myös sen asukkaita, kaikkine juoppoineen Ankkalammin puistonpenkillä, pappoineen marketin käytävillä ja paviljongin lauantaisia musiikkituokioita, joskus epävireisiä ja siksi niin inhimillisiä, kauniita kaupungin puistoja ja forssalaista rehellisyyttä.
Valheesta ei saa jäädä ainakaan kiinni, eikä omakehu haista.
aika mustan puhuva on tuo katu kuva
Ite olet mustanpuhuva, lopeta jo hyvä ihminen!
mikä kaupunki ei olis alkukesästä kaunis, new yorkissakin juoksin aamulenkkini hienossa isossa puistossa.
ehkä joku eteläisen pallonpuoliskon kaupungeista ei ole kaunis ..... hym