Ford Focus 2002 tuulilasin pyyhin jättää kertapy

Terve ja morjens.
Ford Focus tuulilasin pyyhkimet jättävät kertapyyhkäisyssä sulat keskelle.
Muuten toimivat ok, missä vika, mistä ohjaus releille, viiksestä joo,
mutta onko zydeemissä "älliä" jolloin esim nollaus voisi auttaa ????
2195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ittellä sama vika, näyttäis ainakin alfamer kirjan mukaan olevan jotain releitä jopa itse moottorissa, tai moottori yksikössä, voi johtua siitä, kaksi relettä on moottoritilan sulakerasiassa joissain malleissa, ja kaksi relettä löytyy matkustamon puolelta. varmaan jokin näistä viidestä pettänyt, pitääpi mittailla. onko vika selvinnyt

Äänestä

Siellä pyyhinmoottorin alennusvaihteessa on kärkisysteemi joka ohjaa sähköjä niin, että pyyhkijämoottori voi pysähtyä vain silloin, kun pyyhkimet ovat ala-asennossa. Nyt tämä ei jostain syystä toimi. Kärjet tai liukupinnat kuluneet pilalle? Johto poikki?
Huonosti selitetty, mutta koeta ymmärtää.
Pitää siis opetella se sähkökaavio ja sen toiminta niin vikapaikkakin löytyy. Tai tuurillaan löytyy jo kun avaat sen alennusvaihteen kannen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OnFordkuitenkinauto kirjoitti:

Terve ja morjens.
Ford Focus tuulilasin pyyhkimet jättävät kertapyyhkäisyssä sulat keskelle.
Muuten toimivat ok, missä vika, mistä ohjaus releille, viiksestä joo,
mutta onko zydeemissä "älliä" jolloin esim nollaus voisi auttaa ????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu