Sahasin tossa syksyllä puuta tollaiset 15 kuutiota. Saha toimi erinomaisesti, kunnes viimeisessä puussa se sammui edes varoittamatta...
Olen puhdistanut kaiken, minkä luulisi olevan tukkeessa. Saha kyllä lähtee ryypyllä käymään, mutta sammuu heti kun laittaa vähänkin kaasua.
Mikä mahdollisesti vielä sahassa voisi olla vikana? Löytyykö netistä jostain räjäytyskuvia, ja korjausoppaita?
Jonsered 2036 Turbo
21
14370
Vastaukset
- ex-ammattilainen
bensan saanti ongelma jos kerran ryypyllä käy. Kaasarin suuttimien reiät vois tarkistaa auki oleviksi roskista ja myös mahdollisesta vedestä. Niitä on kolme tai neljä reikää siellä kurkussa. Sähköjohdon karvasta saat hyvän koetteluvälineen. Joka tapauksessa kaasutin irti ja siitä kannet molemmin puolin auki. Tarkista kalvojen kunto ettei ole reikiä. Tarkista samalla pieni messingin värinen pieni roskasihti sieltä sisältä on yleensä siellä sellaisessa pienessä onkalossa neulan puolella josta sen voi irroittaa piikillä tai meisselin kärjellä sekä neulan herkkäliikkeisyys. Tankin puolelta voi katsoa suodattimen myös. Tuskin kuitenkaan tukossa jos et ole maa-aineksia tankannut. Yksi mahdollisuus on myös, että tykytinkanava kaasarin ja sylinterin väliltä on tukossa tai vuotaa.
Jos näillä eväillä ei pärähdä, tutkitaan tarkemmin. - Ei koskaan enää Jonseredia!
Mulla sama vika aikanaan 2050 jonseredissa. sammus yhtäkkiä ja kahdesti piti kaasari puhdistaa ennenkuin lähti käyntiin. No, olen harrastelijametsuri ja vaikka Jonsered kevyessä käytössä, seuraavia vikoja tullut koko ajan vähän käytettyyn sahaan vastaan:
-kierrokset muuttuu koko ajan, jatkuvasti saa olla säätämässä kaasaria
-sammutusnappi kahdesti rikki
-öljypumppu vaihdettu kahdesti, silti ei koskaan voitele ketjua tarpeeksi
-kolme ruuvia jo auennut/pudonnut metsään tärinästä, mm. kahvoista
Ei enää koskaan Jonseredia!- Jonsered
Ihme juttu jos ei Jonsered kestä. Onko huonoa tuuria?
Mulla on ollu Jonsered-sahoja 20 v. kohtalaisessa käytössä ja kestäneet erinomaisesti. Virtapäitä on jokunen hajonnut, ja kerran öljypumpun käyttöpyörä, kaikki viat todella paljon sahatuissa sahoissa. Ruuveja kyllä kiristelen silloin tällöin...
Onko sulla muut sahat kestäneet? - tammela
mulla on 2041 turbo ainoa vika on ollut 8 v aikana kaasuvaijeri jos et tarvii sun jonsea niin voit läh sen mulle mä teen siitä mökkisahan posti maksut maksan kyllä mutta koitahan vielä 98e öljy soita jos luovut sahasta 0405524709
- KTuomari
Kodinomistajan sahat eivät kestä ammattimaista sahaamista. Ne on tarkoituksella valmistettu heikommiksi käytössä. Kesämökkiläinen pärjää hyvin halkosahallakin.
- hiiru
puola paskana... Jos ei kuumana enää lähe käyntiin
- "Harrastelija"
...äänenvaimentimesta löytyvän kipinäverkon?
Ainakin omassa Jonseredissani tukossa tasaisin väliajoin. - Hiki hatussa...
on käynnistinnarua uudesta asti vedelty ja kaasaria säädelty jatkuvasti. Välillä käy ja välillä ei. Tulpan johto lapsellinen, pää jää käteen viimeistään neljänellä kerralla. Takapotkujarrun metallinauha ei kestä. Mökkisahana on ollut vuosia. Muiden moottorien kanssa olen pärjännyt, mutta en tämän. Nyt katsastan uutta. Olisiko Stihl hyvä vai mikä? Kuka tietää? Huonompi tuskin mikään.
Vaikka sahaus kävisi hitaamminkin kunhan käynnistyy ja pysyy käynnissä- ei myöskään kestä
Jonsered CS 2137 ei myöskään kestä kun hyllyllä oloa - moottori on laiska, mutta sentään käynnistyy, mutta kaikki muut osat joutuukin sitten vaihtamaan jos sitä enemmän käyttää. Nettihaun perusteella Jonsered 2137 on sellaista sekundalaatua, ettei sitä kannata korjata. Se on romutettava vaikka se on ostettu 2000 -luvulla.
- KTuomari
Stihl on sittenkin paras tähänastisista vaikka on paljon kalliimpi ostohinnaltaan, mutta säästää hermoja.
- Japoe
1993 ostettu Jonsered 2041 toimii edelleen moiteettomasti
- KTuomari
Käytin ennen vain STIHL sahoja, kunnes nostivat hinnat taivaisiin. Siirryin Huqvarnaan ja nyt ei ole muuta kuin vaikeuksia. Laittoivat sellaiset säätöruuvit kaasariin, ettei sellaisia avaimia ole kenelläkään. Sain sellaiset kuitenkin tilattua, mutta sillä valin bensaseos oli muuttunut, eikä
mikään enää lahde käymään. Pirullista pelleilyä tehtailijoilta. Tästä lähtien en edes kuse
sinne suuntaan missä on Husqvarnoja. Lehtien puhaltajan ostin, joka on STIHL, ja toimii hienosti.
Husqvarnat upotan märkään betoniin.
- lonlymetsuri
Suurinosa käyntihäiriöistä johtuu bensaseoksesta,jollei se ole oikea KOKOajan niin saa kyllä olla säätelemässä!
Jos sahaa täytyy vähän väliä säädellä on se joko ajettu loppuun tai sitten on iha noikea vika,ilmanputsarikin voi olla tukkeesa tai se on päästäny purut pyttyyn,niinkin kun on käyny- hikoina
Yleisin vika on kovettuneet kalvot jos säädöt elää.
- Amätöörimetsuri
Joo ja yleisin on että vikaa on ellei saha käynnisty
Valitse kaikki kuvat, joissa on ruohoa.
ruohoa
ruohoa
ruohoaruohoaruohoaruohoaruohoaruohoaruohoaruohoaruohoaruohoaruohoaruohoaruohoa
- jonse
kannattaa ostaa heti hieman suurempi Jonsered 400-600e väliltä löytyy se toimivin,halvoilla ei tee kuin raksahommat ja kalliit taas on ammattikäyttöön jota ei kotitarvemies kaipaa
- KTuomari
Siellä saattaa olla bensaletkussa vuoto, taikka jos bensassa ei ollut tarpeeksi öljyä mukana, niin männan rengas on voinut vahingoittua. Ilman sekoitusruuvi pitää tarastaa myöskin. Vikoja voi olla monia, mutta kun sahan omistaja (käyttäjä) rupeaa sitä peukaloimaan, niin useasti se vain pahentaa oikeita arvoja. Jokainen sahuri luulee osaavansa ajoittaa sahansa ?
- Anonyymi
Olen 5 vuotta sahannut yli 20v vanhalla 2041 professional turbolla ja toimii kuin junan vessa.
- Anonyymi
" Jonska " 2036 ostettu 1998, nyt 10/2019 ensimmäisen kerran täyshuoltoon tai oikeammin puhdistukseen. Kerran vaihdettu sammutuskytkin ei muita huoltotoimenpiteitä. Mökkikäytössä sahattu ehkä n 80m3.
- Anonyymi
Täältä löytyy:
https://www.partstree.com/models/2036-jonsered-chainsaw-1993-11/- Anonyymi
Kaikki hajoaa kun aikansa käyttää,isot sahat tarkoitettu mettähommin pienet pieniin töihin.
Tyyppivikoja on jokaisella merkillä ja ihan turha kertoa että missään ei ole koskaan mitään vikaa.
Toki oikeat seos suhteet ja puhdas bensiini on kaiken perusta ja sekin nykyaikana ettei bensat seiso vuosia tankissa,ja aina 98 ei muuta.
he jotka noita korjaava ammatikseen kertovat melkeen heti mistä vikaa haetaan,turhilla säätämisill äei saaa kuin homma sekasin.
Jos saha on oll uuusi nii nei muuta kun takuuhuoltoon vaan liikkeeseen niin säätävät kohdilleen,itseei kannata alkaa uutta availee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733