Lubuntu näyttöjen ongelma

lubuntu1604

Läppärin näytössä kaikki on aivan liian suurta, ja toinen isompi näyttö on ok, kunnes biosista valitsen molemmat oletukseksi. Asensin arandr ohjeman ja sen tallentama skripti ei ilmeisesti toimi, vaikka säädän resoluution vastaamaan läppärin näyttöä. Myös toisen näyttöni 22" resot on aivan persiillään, ja näyttää jotain 1000 alkuista, vaikka pitäisi alkaa 3000 alkuisella. Lubuntun asetuksista ei löydy suurempaa resoa, vaan kaikki on maximissaan. Eli, mitä teen?
PS. Livellä kokeiltuna "nomodeset" oli läppärin näyttö mielestäni ihan ok, mutta kun asensin niin kaikki meni viturallaan.

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihateubuntu

      Epäselväksi jää läppärin tyyppi ja mikä Lubuntu.
      Arandar taitaa olla 13.10 viimeiksi ollut.

    • dpi

      Dpi:n voi säätää kirjoittamalla päätteeseen xrandr --dpi 96x96 . 96 tilalle voi laittaa haluamansa koon.

    • vka

      Lubuntun valikon asetukset/ ohjelmistot ja päivitykset/ lisäajurit- kohdassa voi näytönohjaimen ajuria vaihtaa. ( vai voiko?)

      Tuolla keinolla olen joskus saanut resoluutio- ongelman korjattua.

    • asfasfg

      Ja epäselväksi jäi vielä sekin, että mikä näyttis siinä läppärissä tarkalleen pörrää - Intel HD Graphics, AMD Radeon vai Nvidian?

    • lubuntu1604

      Ajuriksi vaihdoin(pakotin) Vesa tilalle i915, eli kyse intelin kiinteästä näytönohjaimesta. Toinen näyttö on HP Compaq LA2205wg. Tuosta läppärin näytöstä en tarkkaan tiedä mikä se on, mutta näyttää lähes neliskanttiselta, siis ei mikään laajakuva. En vielä kokeillut ohjeita, joita on jo annettu, kun on muita kiireitä ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2625
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      41
      2510
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      64
      2197
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      114
      2195
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2065
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2060
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      70
      1491
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      138
      1339
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1167
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      63
      1078
    Aihe