Kelle kutsu perunkirjoitukseen ja miksi

Kenelle kutsu perunkirjoitukseen tulee ja miksi?
Tuli kutsu perunkirjoitukseen, jonku sukulainen josta koskaan kuulukkaan. Ja ilmo ettei tarvi olla välttämättä paikanpäällä.
6346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olet kuolinpesän osakas, mikäli kutsu on ns virallinen eikä vaan jonkun yhden ihmisen kirje/muu yhteydenotto, että tuletko jeesaan että varsinainen osakas saa tukihenkilön.
Menet tai et. Mutta pyydä perukirjan kopio lähettämään itsellesi, ellet mene. Perukirja on vainajan viimeinen veroilmoitus, ja luettelo oikeudenomistajista(osakkaat). Perinnönjako on sitten eri asia. Perinnön jakokirjan allekirjoittavat kaikki osakkaat. Perukirjaan riittää pesän ilmoittaja, ja 2 uskottua miestä, tosin naisetkin käy tähän toimeen. Perunkirjoitukseen ei ole pakko mennä, ellei ole se joka ilmoittaa pesän varat, velat jne...

Äänestä

Saamasi vastaus on mainio, mutta otsikkoon ymppäämäsi kysymys jäi isommin huomiotta. Kutsun saaminen on merkki siitä, että olet vainajan perillinen suoraan tai kuolleen vanhempasi sijaan tulijana. Ellei jo kutsun mukana tullut mitään paperia testamenttista ja ellei sitä tuoda esille perunkirjoituksessakaan, niin pätäkkää voi olla tulossa. Mene kuulolle, mutta pätäkälle pääsyn edellytyksenä pesään pitäisi hautauskulujen/muistomerkin ja muiden velkojen jälkeen jäädä jotain jaettavaksi.
Tilaisuuteen osallistuminen ei sitouta sinua mahdollisen ylivelkaisenkaan pesän maksumieheksi, etenkään kun kirjallisesti luovut perinnöstäsi pesään ryhtymättä.

Äänestä
  • Juu ei tullut muuta kuin vaan kutsu ja ettei tarvitse välttämättä olla paikanpäällä, niin päätin olla menemättä kun sen verran kaukana. Tosiaan joku sukulainen josta en ole koskaan kuulutkaan niin ihmetytti vähän. Jospa sieltä postissa tulee sitten ilmoitusta jos jotain on tulossa.

    Äänestä

Voit siis olla joko suora perintökaaren mukainen perillinen tai jonkun sellaisen sijaantulija, kuten jo edellä mainittukin.

Voit kuitenkin myös olla mahdollisen testamentin saajana (osittain tai vaikka kokonaankin testamentin yleistestamenttiosuudessa), vaikket olisikaan perintökaaren mukainen perijä. Tällöin myös olet kuolinpesän osakas ja tätä kautta kutsuttavien joukossa.

Minä menisin viivana perukirjoitukseen 'nuuhkimaan' tilannetta! :)

Äänestä

Eli kutsu perunkirjoitukseen ei siis automaattisesti tarkoita sitä, että olisi jotain perintöä tulossa?.

Äänestä
  • Ei.

    Tällaisissa tilanteissa on muuten ihan kätevää soittaa kutsun lähettäjälle ja tiedustella, mistä on kyse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TuleekoPätäkkää kirjoitti:

Kenelle kutsu perunkirjoitukseen tulee ja miksi?
Tuli kutsu perunkirjoitukseen, jonku sukulainen josta koskaan kuulukkaan. Ja ilmo ettei tarvi olla välttämättä paikanpäällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu