Miten voisi saada, käräjöimättä, enemmistöosakkaan johtamaan yhtiötä lakien ja asetusten mukaisesti eli olla ottamatta oikeudettomia ja nansiottomia etuuksia jotka loukkaavat osakkaitten yhdenvertaisuutta?
Onko kenelläkään hyviä neuvoja tai omakohtaisia kokemuksia asiasta?
Osakkaiden yhdenvertaisuus
5
164
Vastaukset
- auttaisko
Ota yhteys tilintarkastajaan.
Vaadi kokouspöytäkirjaan merkintä, että et hyväksy kyseistä toimintaa.- Moitittavaa
Äänitä kokous ja jankkaa asiasta niin kauan että puheenjohtaja selvästi sanoo mitä hän on päättämässä! Jos on aihetta niin moiti käräjäoikeudessa päätöstä joka ei vastaa kokouksen kulkua!
- Käräjöityon
Kun yhtiön johto tekee oyl:n vastaisia toimia enemmistöosakkaan eduksi ja yhtiön sekä vähemmistöosakkaitten vahingoksi ainoa tapa millä saa oikeutta on viedä asia oikeuteen!
Yhtiön johto luottaa siihen ettei vähemmistö uskalla/jaksa/osaa käräjöidä. - HelppoajahUskAA
Itse olen lomaillut hotellissa. Eipä ole liiemmin tarvinnut miettiä joutavia. Suosittelen.
- Bigbad
Nyt alkaa yhtiökokousruljanssi taas!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722400Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767