Kaksoisverotus

Muutto-mielessä

Eikö se ole niin, että Suomen ja Ruotsin kaksoisverotus on lopetettu?
Mutta jos on muuttanut takaisin Suomeen ja eläke tulee Ruotsista, onko veroprosentti enemmän, kuin siinä kunnassa yleensä, jossa asuu? Siis Suomessa.
Tietääkseni Ruotsi ei peri valtion veroa pienistä tuloista.

1

312

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Åolanninsota

      Kaksoisverotusta ei ole lopetettu suomessa henkilö joka asuu suomes saa eläkettä ruotsista ja suomesta.ruotsista tuleva eläke lisätään suomen tuloihin pruttosummana elikkä ruotsin pidättämä vero mukaan lukien sillä saadaan nostettua suomen veroprosenttia tuplasti,sillä ei ole merkitystä jos sanot verottajalle että ruotsi on jo pidättäny veron kerran 25%☆☆☆tätä verottaja sanoo vapautusmenetelmä verotus.AHVENANMAALLA EI VEROTETA TUPLASTI JOS NIMESI ON RUOTSALAINEN JA OSAAT RUOTSIA.aviopuolisoni on verotoimistossa virkailijana hän tuntee kiemurat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2964
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2806
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      36
      1820
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      181
      1658
    5. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      322
      1457
    7. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1431
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1239
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      70
      1211
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      76
      1152
    Aihe