Huhtikuussa myönnettiin ennätyksellisen paljon uusia asuntolainoja, eli 1623 miljoonaa euroa. Tuota enemmän on asuntolainoja myönnetty kuukauden aikana viimeksi lokakuussa 2012.
.
Tämän vuoden neljän ensimmäisen kuukauden aikana on myönnetty uusia asuntolainoja enemmän kuin 2012-2015 vastaavana aikana.
.
Asuntolainojen määrä: http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/2010/pages/tilastot_rahalaitosten_lainat_talletukset_ja_korot_lainat_pt_kotitalouksien_lainat_ja_ta_8da48cce.aspx
.
Uusien asuntolainojen kehitys: http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/pages/tilastot_rahalaitosten_lainat_talletukset_ja_korot_lainat_asuntolainat_vv_chrt_fi.aspx
.
Viimeisenä kuva, jossa asuntolainoissa on mukana myös asuntoyhteisöjen lainat
http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/2010/Pages/tilastot_rahalaitosten_lainat_talletukset_ja_korot_lainat_pt_yleison_lainat_ja_talletukset_fi.aspx
.
Tämän vuoden neljän ensimmäisen kuukauden aikana on myönnetty uusia asuntolainoja enemmän kuin 2012-2015 vastaavana aikana.
.
Asuntolainojen määrä: http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/2010/pages/tilastot_rahalaitosten_lainat_talletukset_ja_korot_lainat_pt_kotitalouksien_lainat_ja_ta_8da48cce.aspx
.
Uusien asuntolainojen kehitys: http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/pages/tilastot_rahalaitosten_lainat_talletukset_ja_korot_lainat_asuntolainat_vv_chrt_fi.aspx
.
Viimeisenä kuva, jossa asuntolainoissa on mukana myös asuntoyhteisöjen lainat
http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/2010/Pages/tilastot_rahalaitosten_lainat_talletukset_ja_korot_lainat_pt_yleison_lainat_ja_talletukset_fi.aspx
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ilmeisesti nämä lainoja nostavat ja asuntoja ostavat fiksut yksilöt, eivät lue tämän palstan tuhnujen vuodatuksia. Tai ainakaan ota niitä tosissaan, mikä tietysti on oikein.
Hienoa huomata, että kansa alkaa taas uskoa huomiseen. Siitä se nousu lähtee.
Anneli on itseasiassa aika kuuma kinkku. Tai siis rikas.
Hyvä, että velanottoa aletaan parin viikon kuluttua leikkaamaan lainakatolla. Mitä tahvoja nuokin lienee. Maa on jo ylittänyt 90-laman rapatilan moninkertaisesti.
Kerro+ihmeessä+lisää.+Mielenkiinnolla+odotan+kuulla,+miten+tämä+lama+on+pahempi+kuin+1990-luvulla.+Oiken+erityisesti+odottelen+faktaa+siitä,+kuinka+korkotaso+pyörii+15-20%+kantturoissa,+firmat+kaatuvat+valuutan+arvon+romahdettua,+kun+lainat+on+sidottu+dollaripohjaisesti+tai+asuntojen+hinnat+ovat+romahtaneet+puoleen+tai+alle+huipputasosta,+ennen+lamaa.
Ihan+omin+sanoin+kiitos.
Lainakaton merkitys jää hyvin vähäiseksi. Lainakatto edellyttää ensiasunnon ostajilta vähintään 5 prosentin omarahoitusosuutta, muita omia reaalivakuuksia tai muiden henkilöiden antamia reaalivakuuksia. Moni nuoripari kääntyy tuossa vaiheessa vanhempien puoleen.
.
Muilta kuin ensiasunnon ostajilta vaaditaan 10 prosentin omarahoitusosuutta.
On taidettu lyhennysvapaakertymät kirjata uusiksi lainoiksi.
Tuskin, jos lainoja ei ole neuvoteltu uusiksi.
Asuntolainakanta on myös kasvanut kuukaudessa 309 miljoonaa!
Nollasummapelistä ei tule kasvua.
http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/Pages/tilastot_rahalaitosten_lainat_talletukset_ja_korot_lainat_asuntolainat_chrt_fi.aspx
Nyt on kyllä ennätys tullut myös kuolonkorinan kestossa! Tältä palstalta luettuna se on kestänyt jo 15 vuotta.
Maailmanennätys?
Työttömyys lisääntyy, ja asuntolainakanta kasvaa. Hmmmmmm
Näin+kertoo+Suomen+Pankki+lyhennysvapaiden+merkityksestä+!!
Asuntolainakannan+vuosikasvu+oli+2,5+%+joulukuussa+2015.+KASVUVAUHTIA+YLLÄPITI+lyhennysvapaiden+laaja+käyttö.+ILMAN+näitä+uudelleen+neuvoteltuja+sopimuksia+kasvu+olisi+ollut+arviolta+prosenttiyksikön+hitaampaa.
http://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot/tase_ja_korko/Pages/index_1_2_2016.aspx
Ryhmä+myös+myöntää+maksutonta+asuntolainan+lyhennysvapaata+korkeintaan+12+kuukaudeksi+perheille,+joihin+syntyy+lapsi+tai+joissa+on+alle+vuoden+ikäinen+lapsi.
http://www.taloussanomat.fi/oma-raha/2016/04/27/opn-uusin-tempaus-perheille-ilmaisia-vakuutuksia-ja-lyhennysvapaata/20164541/139
Lyhennysvapaista+vauhtia+–+asuntolainakanta+kasvoi+1,4+miljardilla+
Suomen+Pankin+mukaan+lyhennysvapaat+vauhdittivat+lainakannan+kasvua.+
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2016/02/01/lyhennysvapaista-vauhtia-asuntolainakanta-kasvoi-14-miljardilla/20161200/310
Varmasti tiesit, että on neuvoteltu uusiksi. Pitää vaan yrittää ottaa kaikki keinot käyttöön, että saisi kauppoja tehtyä. Tyypillistä ammattikuntasi toimintaa
En tiennyt. En myöskään ole pankkiiri tai välittäjä.
Lainojen uusiksi neuvittelu kannattaa, jos siitä on iyselle hyötyä. Varsinkin kiinteäkorkoisiin lainansa sitoneet säästävät pitkän pennin, kun määräjakso tulee täyteen ja lainan saa neuvotella uusiksi. Lyhennysvapaat sensijaan hyödyttävät vain pankkia, toki väliaikaisesti niitä ottaneitakin, mutta pankin etu se on, jos lyhennysvapaita otetaan näin matalilla koroilla.
Uusia asuntolainoja nostettiin enemmän kuin vuosina 2013 tai 2014 ja ilman lyhennysvapaita
.
-Vuonna 2013....15.219 miljoonaa uusia asuntolainoja
-Vuonna 2014....15.052 miljoonaa uusia asuntolainoja
-Vuonna 2015....16.282 miljoonaa uusia asuntolainoja
.
Lisäksi lyhennysvapaat saattoivat koskea kokonaisuudessaan n. 14 prosenttia asuntolainakannasta, mutta monilla lyhennysvapaat olivat tosi lyhyitä jaksoja.
.
Asuntolainoja lyhennettiin kokonaisuudessaan 14982 miljoonalla eurolla vuonna 2015. Lyhennysvapaiden vuoksi maksamatta jäi noin 861 miljoonaa. Jos ei olisi ollut yhtään lyhennysvapaata kenelläkään, lainat olisivat lyhentyneet n. 15843 miljoonaa euroa. 861 miljoonaa tuosta summasta on vain 5,43 prosenttia. Menikö yli ymmärryksen?
.
Viimeinen laskutoimitus osoittaa sen, että lyhennysvapaat olivat joillakin vain muutamia kuukausia.
http://www.talouselama.fi/uutiset/nain-kotien-velkavuori-paisuu-tassa-10-uutta-grafiikkaa-suomen-asuntomarkkinoista-3485398
+Tuo+keskellä+oleva+kuvaaja+kertoo+hyvin+sen,+miten+rajusti+velanotto++on+nyt+lamassa+vähentynyt.++Nyt+asuntolainamäärä+kasvaa+muutaman+prossan,+hyvinä+vuosina+kasvu+oli+12-16%/vuosi.++
+Varmaan+osasyy+on+se,+että+lainat+lyhenevät+nopeammin+nyt+kun+korot+ovat+matalat,+mutta+suurin+syy+on+toki+heikohko+markkinatilanne.+
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2016/05/21/suomalaisten-asumisessa-dramaattinen-muutos-ihan-kuin-olisi-vuosi-1995/20165458/310
+Tonttikauppa+on+lähes+nollassa+ja+uusia+omakotitaloja+ei+kysynnän+puutteen+takia+juuri+rakenneta,+tahti+on+sama+kuin+lamassa+1995.
Asuntolainojen vuosimuutos oli 2016 huhtikuussa 2,6 prosenttia. Edellisen kerran asuntolainojen vuosimuutos oli 2,6 prosenttia marraskuussa 2013.
.
Selitätkö, mistä lähtien 16 prosentin korotus 1.000 eurosta on ollut enemmän kuin 2,6 prosentin korotus runsaasta 6.450 eurosta.
.
Kaikkien eniten uusi asuntolainakanta kasvoi 16,9 prosenttia marraskuussa 2005, mutta euromääräisesti vain 1548 miljoonaa, mikä on vähemmän kuin mitä asuntolainakanta kasvoi nyt huhtikuussa 1623 miljoonaa.
.
Kotitalousten koko asuntolainakanta oli lokakuussa 2005 vain 47132 miljoonaa. Nyt asuntolainakannan määrä oli 91770 miljoonaa.
.
Sinulla se on taipumus jatkuvasti ja tarkoitushakuisasti etsiä historiasta sattumanvaraisia kaikkien aikojen pohjia tai kaikkien aikojen huippuja (heikolla ja olemattomallakin korrelaatiolla), tehdä siitä vertailu nykypäivään, mutta kertoa tieto joko vain suhteellisena vertailuna tai absoluuttisena vertailuna, siitä riippuen kumpi näyttää sinun kannaltasi paremmalta.
Ei mulla ole muuta taipumusta tässä kuin tietäminen. Hyvänä aikana lainapotti kasvoi kahdessa vuodessa noin 20 Mrd ja nyt huonoina vuosina jotain 3 mrd. kahdessa vuodessa. Asia näkyy siinä jutun keskivaiheen kaaviossa. Kokonaispotin kasvukäyrä on loiventunut merkittävästi.
On huomioitava se, ettei suuri osa taloudesta ole sakannut niin paljoa kuin mitä vienti on sakannut. Viennin ulkopiolella työtä tekevät eivät ymmärrä oikein että mitä Suomessa on tapahtunut.
Suomen köyhtyminen ei ole minunkaan kannalta mitenkään parempi asia, se on pelkästään totuus.
Paitsi että pyöristit selkeästi monia miljardeja ylöspäin nousukauden luvun ja selkeästi alaspäin tuon toisen alemman luvun. Sinulla on kummallinen laskukone, kun tuollaisia lukuja saat. Sehän on selvä, että koko maailmantalous elää parhaillaan tietynlaisen talouden pysähtymisen aikaa. Matalan koron ympäristössä on vaikea saada tuottoja muualta kuin sijoittamalla suureksi osaksi osaketyyppisiin sijoituksiin ja siellä riski piilee yritysten tuloskehityksessä.
.
Olisikin eri asia, jos olisit alunperinkin puhunut vain yleisen tason talouden näkymistä. Siinä ei mitään, mutta ne maailmanlopun ennustukset - kaikki aikaperspektiivillä tehdyt ennustukset ovat tähän saakka menneet metsään.
Perinteinen+tuhnun+veto.+Kuukausitilasto+näyttää+-2+%+=+hinnat+syöksyy+kautokeinona+ja+rommaus+on+fakta.+Sama+juttu,+jos+korot+nousevat+0,07+%-yksikköä.
Jos+kuukausitilasto+näyttääkin++2+%+...noo,+oikeastaan+tämäkin+on+rommaus,+nousua+on+vasta+se+kun+lukema+vähintään++10+%.+Ja+silloinkin+pitää+katsella+vuositilastoa.
Lopuksi+todetaan,+että+nousu+on+vain+pieni+pomppu+alamäessä,+mikä+sekin+todistaa,+että+hinnat+ovat+ikuisessa+laskussa,+ja+Q5+kertoo+totuuden.
Hauskaa+on+sekin,+että+kun+lainoja+otetaan+paljon,+niin+se+on+kuplan+puhaltamista+=+varma+rommauksen+merkki.+Kuten+sekin,+ettei+uusia+lainoja+oteta+paljon.+Korot+nousee+=+rommaa,+korot+laskee+=+epätoivoista+elyvytystä+=+rommaa...
Näiden+lisäksi+vain+ja+ainoastaan+miinus+merkkiset+muutokset+hinnoissa+pitävät+paikkansa+ja+tarkoittavat+julmaa+romelia+ja+alamäen+taattua+jyrkkenemistä+jo+heti+-0,01%+alkaen.+Jos+tilastoissa+on+yhtään+plussaa,+on+se+aina+järkuttävää+kusetusta+eikä+tiedot+voi+pitää+millään+paikkaansa.+Ainoastaan+miinusmerkkiset+tiedot+voivat+siis+olla+totta.
Noh noh, nyt jäitä hattuun. Kukaan meistä palstan asiantuntijoista ei tiedä, miten nämä luvut on saatu. Pankeilta kyselemälläkö? Juu-u. Pankissa on ystävä ja siihen voi luottaa. Vai voiko?
Missä tilanteessa talous on? Työttömyyttä, kurjuutta, ikivelkoja, pakkohuutokauppoja, pikavippejä. Tuttu pankinjohtajaystäväni myi asuntonsa ja muutti perheensä kanssa vuokralle. Tämä tapahtui siis vain kerran, vaikka tässä nyt mainitsenkin jälleen asiasta.
Kaverini on myynyt asuntoaan jo puoli vuotta Helsingin kantakaupungissa. Ei mene kaupaksi ja takkiin tulee. Siinä se on varsinainen sijoitusasunto.
Itselläni ei ole huolen häivää. Tuhnuttelen kaasuja ihan rauhassa tässä hienossa vuokra-asunnossani, jossa tuliterä jääkaappi josta en maksanut euroakaan. Vuokraisäntä hoitaa pienet ja isot murheet.
Jos työpaikalla pomo sattuisi vinoilemaan jotain, voisin ottaa lopputilin tuosta vain, saman tien. Ei huolen häivää, olen vapaa kuin taivaan lintu. Työss käyn puoliksi huvikseni, sjoitukset tuottavat jo oikein mukavasti. Mikä on sijoittaessa, kun asuu vuokralla.
Kyllä nyt tuulipukua viedään.
Eli se vuosi, jolloin tuttu pankinjohtajaystäväsi myi asunnon oli ilmeisesti 2010, jos edes silloinkaan. Kirjoitit tuossa jo kerran, että olet työtön. Nytkö sitten olet löytänyt työpaikan? Eikö tuollainen satuilu ole aika väsyttävää?
Mistähän syystä tuli nyt tällainen piikki uusiin asuntolainoihin. Johtuuko siitä että nyt tehtiin ne kaupat jotka aikaisemmin jäi tekemättä, vai talouden pienestä myötäisestä vai lainakatosta?
Kenties siitä, että kuluttajien luotto omaan talouteen on noussut melkoisesti viime aikoina. Tilaston mukaan mennään taas 2010 vuoden yläpuolella. Olisiko tuo syy.
Sehän+se.+Todellisuudessa+vain+noin+0,1%+kaikista+ostoa+miettivistä+jaksaa+katsoa+ja+odottaa+vuotta+pidempään,+että+romahtaako+vaiko+eikö.+Viisas+ei+jää+odottelemaan+hetkeksikään,+sillä+vuoden+päästä+on+aina+5%+kalliimpaa.
Se paikka, paikka ja paikka.
Itse veikkaisin suurimmaksi syyksi patoutunutta kysyntää, joka nyt lähti liikkeelle.
Huhtikuun myyntitilastoja kasvatti kesämökkikauppa- ei mikään muu.
Kesämökit ei ole kyllä tässä tilastossa. Vippaako päästä?