Tulo/Poistoilma puhtaasta huoneesta eli makuuhuoneesta. Mistä se MH:n viereinen vaatehuoneen, keittiön, wc:n,suihkun poistoilma saa korvausilmansa ?. Edelleen alipaineisissa asunnoissa haistellaan naapureiden käryjä jos Alfa-clean ikkunan viereen ei asenneta korvausilmaventtiiliä.
Skaala Alfa Clean
ivins
10432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.skaala.com/ilmanvaihtoikkunat.html sivulla oleva video varmaan kertoo, kuinka hienosti tämä ilmanvaihtoikkuna toimii. Energiaa säästyy, joten se maksaa ajan kanssa itsensä? Hienoa! Siinä on kaksi puhallinta, joilla saadaan max 8 l/s ilmamäärä. Se on kohtuullinen määrä ikkunaa kohti. Sähköä tietenkin hieman menee vuoden mittaan ja pientä meluakin puhaltimet pitää, mutta haitanneeko tuo jos se toimii..
Hieman sekava systeemi kuitenkin on, kuten http://www.skaala.com/soveltuvuus.html kertoo, eli perinteisen poiston rinnalle löytyy pari vaihtoehtoa mm. makuuhuoneen osalta. Kokonaisratkaisun vaihtoehto tarkoittaa, että talon ilmanvaihto on säädettävä ikkunoiden vaihdon jälkeen, sillä muuten asunnosta tulee ihan oikeasti alipaineinen.
Mutta eihän tätä tarvii mihinkäään. Ilmanvaihto on säädettävä, just niin ja määräysten mukaan x määrä litroja pitää poistua suihkusta yms. tiloista. Ne litrat ei tule noista alfa-clean ikkunoista aivan varmasti eli postiluukkua tai korvausilmaventtiiliä kehiin...
Ongelmahan on vanhoissa, ennen 90-lukua rakennetuissa taloissa, että on vaan ne poistot keittiössä, kylpyhuoneessa jne. Joko mallia painovoimainen tai koneellinen. Ja ne saattavat jopa toimiakin... mutta ongelmaksi jää, ettei makuuhuoneissa ole riittävää ilmanvaihtoa - eihän makuuhuoneissa ole tuloa eikä poistoa! Siis vanhoissa taloissa. Nykyään vaaditaan 6 l/s tulo/korvausilmavirta nuppia kohti (12 l/s 2 hlö huoneessa) ja tämäkin riittää kunnolla vain nukkuvalle ihmiselle.
Perinteinen ratkaisu ongelmaan on ollut karmiventtiili ikkunassa. Tässä on 2 miinaa
1) talon pitää olla 10-15 Pa alipaineinen, jotta karmiventtiilistä tulisi suunniteltu ilmavirta läpi.
Painovoimainen ilmanvaihto ei synnytä kuin parin Pa alipaneen ja senkin talvipakkasilla = ei toimi lainkaan lauhalla säällä.
Koneellisen poiston taloissakin alipaine on yleensä paljon pienempi, koska ilmaa tulee muualta, rakenteiden vuotoina (ja kerrostaloissa postiluukusta) jo ihan riittävästi. No, kerrostaloissa saattaa rakenteet olla niin tiiviitä, että alipainetta on >10 Pa, mutta puurakenteisissa rivitaloissa ja OK-taloissa (vanhoista taloista puhuttaessa) tiiviys on yleensä heikko, surkea ja olematon. Eli ilma tulee kyllä sisään jostain, muttei välttämättä makuuhuoneisiin eikä kovin raikkaana (esim ilmavuotoa maaperästä/ryömintätilasta).
2) Jos nyt sattuu niin ihmeesti, että siitä karmiventtiilistä saadaan tulemaan ilmaa sisään, niin sehän on talvella kylmää -> vetohaittaa -> venttiili pistetään kiinni.
Oikeassa elämässä em. ongelmat ratkaistaan sillä, että pidetään MH ovet aina auki. Vaan **ttuako niitä ovia edes asennetaan, jos niitä ei saa sulkea? Halvemmaksi tulisi jättää ovet pois!
Ilmanvaihtoikkuna lienee tarkoitettu ratkomaan näitä ongelmia. Kerrostaloissa yms. pitää sen lisäksi huomioida, että saadaan korvausilma keittiön KPH poistoille. OK- ja rivitalot tod. näk. vuotaa enemmän kuin tarpeeksi muutoinkin.
Huonohkoa markkinointia, ilmanvaihtoikkuna lienee kuningasidea pureutumatta itse ongelmaan. Näitä ideoita on ollut vuosien saatossa ja nyt maksetaan niitä muutamien homekoulujen (LTO-IV vanhaan poistokohteeseen ja hallitsemattomat vuotoilmat) muodossa. Asioita on hyvä ja joskus syytäkin kyseenalaistaa.
Pelkästä painovoimaisesta IV:stä tulee päästä pois tämän pv. elintavoilla ja vedenläträämisellä mutta ehdottomasti eri tavalla, eikö se hometalo-ongelma ole jo kaikille turhankin tuttu. Itsekin sanot että on "vaan ne poistot keittiössä, kylpyhuoneessa jne. Joko mallia painovoimainen tai koneellinen". No näille tarvitaan korvausilmaa ja se tulee Mh:sta koska sinne se happi tarvitaan kuten sanoitkin.
Jos IV on pelkästään painovoimainen niin lisätään kohdepoistoa (=tehostettu painovoimainen) eli puhallinta kylppäriin ja mahd. liesituuletinta ja käytetään niitä fiksusti. Muutamakymmen-litraa kun saadaan stabiilia poistoa painovoimaisen tueksi niin jo riittää 12 l/s./mh jos siellä on korvausilmakanava. Investointi on kh:n ja mahd erill wc:n poistopuhaltimelle "kymppejä". Ovet kiinni nukutaan ja oviraoista ilma virtaa. Lämmön talteenotosta ei näillä litramäärillä tarvitse edes haaveilla, se investointi nimittäin maksaa elinkaarikustannuksista puhumattakaan ja taas jää ilma seisomaan kylppäriin (jos alfa-cleanilla ratkaistaisiin). Kosteusvauriot kehittyvät satavarmasti kun ei ole yhtään korvausilma-aukkoa sille kylppärin vaatimattomalle poistopuhaltimelle.
Miten lie toimii koneellisen poiston kanssa
No ei tietenkään voi toimia !
Ikkunat ja ilmanvaihto on kaksi eri asiaa. Ikkunoiden valmistajat keskittykää vain parantamaan edes hiukan rakenteiden laatua ja liitoskohtien ilmatiiveyttä.
Hinta laatusuhde on aivan pöyristyttävä. Toiseksi kuka voi edes uskoa mitä ikkunanvalmistaja lupailee. Muissa asioissa uskon "laatukateissa".
Hyvä bisnes kunh aletaan suodattimia vaihtamaan kerrostalomittakaavassa, eikä varmaan saa niitä muuten kuin alkuperäisinä. Nehän voi maksaa 10 vuoden päästä vaikka mitä !
Tuskin kaikki venttiilit edes toimivat kymmentä vuotta.
Lelut on leluja ja ilmanvaihto on ilmanvaihto. Talon kosteusasiota ja ihmisten terveyden ylläpitoa ei saisi suorittaa taidottomat tahot ja vain rahanteko mielessä.
Kaikki ilmanvaihdon eri ratkaisut ja toimenpiteet pitäisi jättää täysin ilmanvaihdon asiantuntijoiden käsiin.
Kaikki ikkunoiden korvausilmaratkaisut pitäisi kieltää.