Terveys keskuksen toiminta - alas ajo

Onko Vaasan kaupunki ajamassa terveys keskus toimintaa alas ,elikkä lopettamassa
Kun lääkärille ei saa -anneta aikoja tällä hetkellä , eikä kiinnosta mistä on kysymys
Kehoitetaan menemään yhteis päivystykseen - tai yksityiselle
Aikoja saa tilata vasta 15.08 .2016 , jos silloinkaan niitä saa , halutaan antaa ?
Lääkäriin pääsy kestää monta kuukautta , jos sittenkään pääsee terveys keskukseen
Tämä toiminta oli Hietalahedessa aikoinaan , nyt Kirkkopuistikolla jatkuu
13142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ruattin kielinen terv. kesk. jatkaa.
Suomenkielinen keskitetään Laihialle.

Äänestä
  • Omias taas keksit. Ei ole olemassa erikseen suomenkielistä ja ruotsinkielistä terveyskeskusta. Asia hoidetaan osaavilla suomen ja ruotsinkielen taitoksella henkilökunnalla.

    Lopeta se valehtelu!

    Äänestä

mä sain ainakin samalle päivälle ajan viime viikolla kirkkopuistikolla..ihan oli suomalainen lääkärikin,ja labran seuraan aamun..ootko soittanu oikeeseen numeroon

Äänestä

Kävin kirkkopuistikon luukulla kysymässä aikaa lääkäriin
Vastaus oli :ei ole aikoja antaa lääkäriin vasta 15.08 .2016 jälkeen
Käskettiin menemään yksityiselle tai päivystykseen (istumaan päiväksi )
Tätähän se on ollut jo kauan ,ei ole aikoja antaa , kun menee kysymään
Jos yrität soittaa ei kukaan vastaa , jos sattuu niin hyvä tuuri että joku vastaa
Saman vastauksen saa ei ole aikoja , kysy kuukauden päästä uudelleen .
Eikä vastaan ottajaa luukulla eikä puhelimessakaan kinosta kysyä mistä kysymys

Äänestä
  • Luulo sairaille käy aika useasti noin.

    Äänestä

  • 1411 kirjoitti:

    Luulo sairaille käy aika useasti noin.

    Aina ole saanut kirkkopuistikolle ajan samana tai seuraavana päivänä. Hoitajalle pääse hetken odottamalla. Hyvä ja ystävällinen palvelu. Parantunut entisestään, kun yhdistyivät Hietalahden kanssa. Tuli lisää jä parempia lääkäreitä. Eräs naislääkäri pitäis jo jäädä eläkkeelle. Valittaa, että on liian kiire, on hermostunut ja sotkee asioita. Hänelle en mene, pyydettäessä saa haluamansa lääkärin. Ei jaksa kuunnella lääkärin valitusta. Muuten kaikki toimii hyvin. Ilmeisesti kesällä on jotain muutoksia, mutten nyt ole ihan varma. Siitä oli lehdessä. Päivystykseen pääsee aina, jos nyt kesällä tulee tarvetta. Harvoin käyn lääkärissä. Menen Mehiläiseen, jos tarvitsen erikoislääkäriä. Sieltä lähettävät sitten sairaalan poluille, jos tarvetta. Mehiläisen kautta pääsin olkapään leikkaukseen kahden viikon päästä. Mehiläisen lääkäri itse leikkasi sairaalassa, poliklinikka maksulla. Hienosti toimii sieltäkin päin.
    Olen erittäin tyytyväinen kaupunkin kaikkiin terveyspalveluihin.
    Pitää itse osata vaatia ja muistaa itsemääräämisoikeus!

    Äänestä

  • 1411 kirjoitti:

    Luulo sairaille käy aika useasti noin.

    Pitää varmasti paikkansa! Jos sielläkin huutaa ja käyttäytyy rumasti, niin varmasti saa tympääntynyttä palvelua. Pahimmassa tapauksessa heitetään pihalle, jos tarvis. Niissä on nykyään vartijat kaikkien häiriköiden ja sekakäyttäjien takia. Muiden turvallisuudesta huolehditaan.

    Äänestä

  • On se nähty ettei palvelu ole mitään parasta ,vaikka kuinka ystävällisesti puhuisi . olisiko jokin suoja työ paikka joillekin ?
    Ei ole lääkärin aikoja tai niitä ei haluta antaa ,vastaus on yleensä kysy myöhemmin . Parhaimmillaan saa monen kuukauden kuluttua ajan ,ellet ole aamulla oven takana jonottamassa näitä vapaita aikoja .
    Se on tietenkin eri juttu , jos olet ruotsin kielinen tai pakolainen ,aika löytyy heti
    Eihän nämä lääkäritkään niitä motivoituneimpia työhönsä ole ,tutkitaan ja hoidetaan jos sattuu -haluttaa , mikäli tiedot-taidot riittävät , tai "arvotaan seuraava lääke ", tätä tapahtuu jatkuvasti
    Jopa 8 lääkettä arvottu eikä yksikään sopinut potilaalle ,kas kummaa , samaa vaikuttavaa ainetta olivat eri kauppa nimellä . Apteekkari tiesi
    Eipä ole ihme jos yksityis vastaanotot saavat asiakkaita

    Äänestä

  • Kirjoitat itsesi pussiin koko ajan. Vääristelet ja valehtelet.
    Nimesi on ehkä syy, jos sinuun suhtaudutaan kylmästi.
    Uskon, että keksit koko jutun, koska tuollaista ei tapahdu.

    Äänestä

Sote tulee, Vaasasta loppuu sairaala. Lähimmät lääkärit sitten Seinäjoella. Siitäs saitte tyhmät vaasalaiset hurrit!

Äänestä
  • Är du Gud eller bara gal?

    Äänestä

Arvaus keskus , nimi kyllä aivan oikeaan osunut .Tuskimpa muut kuin ruotsin kieliset ja maahan muttajat saa palvelua ,jos nekään ?. Suoja työpaikka määrätyille henkilöille
Ajan sekä rahan tuhlausta mennä vastaanotolle ,kummiskin joutuu menemään yksityiselle saarakseen apua . Senhän tietää jokainen . Onneksi tulee sote , loppuu nämä suojatyöpaikat

Äänestä
  • Sinä ilmeisesti laitoshoitoon loppuelämäksesi, siis älä turhaan vaivaa päätäsi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kummastelee kirjoitti:

Onko Vaasan kaupunki ajamassa terveys keskus toimintaa alas ,elikkä lopettamassa
Kun lääkärille ei saa -anneta aikoja tällä hetkellä , eikä kiinnosta mistä on kysymys
Kehoitetaan menemään yhteis päivystykseen - tai yksityiselle
Aikoja saa tilata vasta 15.08 .2016 , jos silloinkaan niitä saa , halutaan antaa ?
Lääkäriin pääsy kestää monta kuukautta , jos sittenkään pääsee terveys keskukseen
Tämä toiminta oli Hietalahedessa aikoinaan , nyt Kirkkopuistikolla jatkuu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu