Savukalan ostoon

juakko56

Mistä saisi Konnevedellä savukalaa ostettua?

29

1908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maistuisvarmaansullekin

      Puttosen Sepolta, ja on niin hyvää!!!

    • kirkonkylaan

      Yleensä kaikista ostoksista annetaan kuitti...joten ei kiitos!

      • SyötköSäSenKuitin

        Tunge kuitti persereikääsi, helvetin byrokraatti.


    • azsibuntsibum

      Mitäpä sitä tukemaan pimeetä kauppaa, on semmoisiakin yrittäjiä jotka pelaa reilusti...

    • Reilumpaasaahakea

      No joo......Olisihan se pitänyt arvata! Samat kateelliset rehellisyyden perikuvat täällä moraalisoi!

    • muikutrivissa

      Sama on tulos ja mies vaikka voissa paistais. ..hyh hyh

    • löösö

      Pönttö pöhisemään ja kalat uuniin, ei verottaja ainakaan vie kaloja

    • ööööäää

      Vaan kateus se vie kalat vedestäkin. Toivottavasti jaksatte yrittää siellä Häyrylänrannassa kaikesta kitinästä huolimatta!

    • savuasilliin

      Eikös siellä Konnevedellä ollut joitain vuosia sitten vielä joku kalansavustamo ihan ammattimaisesti toimiva?

    • Huhsanonmä

      Kateus, se kateus, vie viimeisenkin kalan.............

    • japierupaalle

      Ainut savustamo loppui kun loppui yhteiskunnalta anotut rahat ja sitten loppui eläkeläiset jotka tekivät työt...

    • Mökkiläinen2.0

      Mistä savukalaa?

      • jospaonapua

        Ei tule äkkiseltään muuta mieleen kuin, että kysyy K-kaupasta että milloin sen pihaan tulee seuraavan kerran "savustusauto"


      • Kalanhakija

        Tolmulan kalatiski nyt kesäaikana torilla perjantaisin klo 15. Olikohan se klo 16.30 saakka.


    • kalamies.onErimies

      Mikseikähä nuo romaanit vai mitä ne on ole keskittyneet kalan savustamiseen?

    • Sirkkamäk

      Eikös tuolla viestiketjun alkupuolella mainittu tää yrittäjä...vai joko on vouti vieny savustus pöntönkin...

    • cddhwi

      Kyllä savukalaa saa ihan kuitin kanssa kun ostaa Rainbowin savukalaa kaupasta mutta sitä ei syö koirakaan oksentamatta.
      Suomessa kalan tarjonta todella surkeaa vaikka järvissa kalaa vaikka kuinka, jos Eurooppalaisille tarjottaisiin vaikkapa haukea niin pitäisivät sitä herkkuna mutta täällä Suomessa moni sitä pitää mitään tekemättömäänä kalana, hauesta tulee mm. maistuvat haukipihvit kun osaa kokkailla.

      • savuinenkala

        Taannoin oli onnettoman pieniä, mutta todella suolaisen hintaisia muoviin pakattuja lohen pätkiä, taisivat olla KalaLapin valmistamia. Hyviä kyllä mutta se hinta.
        Itse otan kaupasta pussilohen tai raakoja muikkuja. Kalat suolaan itse ja sitten sokerin ja leppä lastujen kanssa sähkösavustimeen niin tulee kaikista halvimmaksi.
        Sähkösavustin kannattaa hankkia vaikka ei paljoa savustelisikaan, sillä on se vaan niin paljon helpompi kuin tavallinen savupönttö jota jota ei viitsi kärventää ainakaan rivitalon takapihalla.


    • suolahtelaine

      Suolahessa tarjoillaan savukalaa joka aamu sänkyyn.

      • vaivainen

        sanoo sänkysavukalaa syönyt suolahtelainen


      • savustettu

        Meillä Palokassa on tapana savustaa koko kauppakeskus kerralla, niin näin saa kaiken kätevästi savustettuna.

        https://yle.fi/uutiset/3-10245231

        Savukalan sänkyyntarjoilu ei täällä kyllä toimi noin mukavasti kuin Suolahdessa.
        Ehdotin kyllä vaimolle tällaista palvelua, mutta kalatarjoilun sijaan hän savusti minut ulos töihin...

        Konnevedellä on aina sen verran tuoretta lohikalaa (ainakin muikkua) saatavilla, että siellä tuo savustaminen omin päin on usein hyvä vaihtoehto. Sähköpönttökin on ihan toimiva.

        On kyllä sääli, ettei Keski-Suomessa ole paljon omaa kalanjalostustoimintaa, vaikka kalaa on. Norjan lohta vaan vedetään...


    • suolahtelaine

      Sängystäkö se veteläinen vaivainen huuteloo suolahesta.

    • Santeri.savu

      Olisi se hienoa kun romaaninaisista olisi koulutettu savukalan myyjiä ja sanoisi sitten ostajalle että saa maistaa joko kalaa tai myyjää -Molemmat maistuu hyvälle ja on herkullisia!

      • vuohipaimen

        Minkä romaanin naista tarkoitat. En tunne yhdestäkään lukemastani romaanista sellaista naista, joka tarjoilisi savukalaa. Tarkoitatko myyjällä kirjan myyjää.


    • iltaruskon

      Leirituli palaa ja tarjoillaan kalaa

      • Hehkuttaja

        Ostin eilen mainiota häkään kuollutta muikkua rasiallisen K-marketista ja pakko sanoa että
        maistuivat ihanan taivaalliselta hyvän ruisleivän päällä, siinä on paikallinen herkku johon ei kyllästy! -Eläköön jumalainen Muikkumme.


      • suolahtelaine

        Eikös muikut sisälly sänkyyn tarjoiltuna Suolahessa.


    • Kkjjhgtyklllk

      Konneveellähän oli savustusyrittäjä mutta laiskuus ja huono laatu kaatoi hyvän homman..

    • Haikengätjosannat

      Mutta taas tarvittaisiin kumisaapaspareja ystävällisiltä lahjoittajilta. Viimevuotiset käv pieniks :) Kierrätys kunniaan. Saisivat olla punaista Hai-mallistoa mieluusti ja nyt on koko jo 39. Nopeasti kasvaa lapsen jalka.
      Eli jos sulta löytys joutavat, niin olisin keskiviikkoiltana K-marketin tuulikaapissa tuolilla istuen odottamassa. Pidä kenkiä vähän koholla kantaessasi niitä niin tunnistan sinut. Kellonaika vois olla n. 17.00, tai jos ei sovi niin ilmota tässä parempi aika. Pääsen virastotyöstäni klo 16 jälkeen.
      Olisin niin kiitollinen jos auttaisit ennen loskakelejä. Ei ole varaa nyt uusiin yksinhuoltajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      54
      13981
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5491
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5099
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      11
      4673
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      90
      4308
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3571
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      3161
    8. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3068
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      15
      2985
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      55
      2567
    Aihe