Jatkuva näköhäiriö - Näköhermontulehdus...?

Vimbetin

Hei,

Alkuvuodesta alkaen siis yhtäkkiä alkoi muiden oireiden rinnalla näkö sekoilla todella pelottavalla tavalla, eikä se ole tähänkään päivään mennessä helpottanut, vaan pikemminkin pahentunut kokoajan. Näön oireet myös puhjetessaan sisälsivät todella rajut silmäkivut ja päänsäryt. Silmiin sattui liikuttaessa ja kohdentaessa, sekä kipu ei hellittänyt edes silmiä kiinni pitäessä.

On tullut käytyä usean kerran ensiavussa, pään MRI kuvassa, laajoissa infektio testeissä(myös selkäydinnäyte), yleislääkäreillä, neurologeilla, silmälääkäreillä ja viimeisimpänä reumatologilla.

Epäilty on kilpirauhasen vajaatoimintaa, kakkostyypin diabetesta, borrellioosia, MS-taudin puhkeamista, CFS:ää, Fibromyalgiaa... ja ihan irrallisia sairauksia elimissä, kuten silmissä näköhermontulehdus.

Mitään ei ole todettu tai löytynyt varmuudella tähän mennessä, paitsi sain vihdoin ja viimein Fibromyalgia diagnoosin viime viikolla. Borrelioosi ei ole aivan täysin 100% poissuljettu, mutta sitä ei toistaiseksi ainakaan aleta hoitamaan. Refluksitauti/palleatyrä tuli korjattua jo leikkauksellakin. Samalla tässä on ajan kanssa jo kehittynyt vaikea masennus ja ahdistuneisuus häiriö kaikkien näiden oireiden ja itseen kohdistuneiden traumojen takia.

Näköhäiriöni viittaisi lähelle esim. Näköhermontulehdusta, mutta tosiaan kaksi silmälääkäriä on silmätkin tutkinut jo ja todennut täysin terveiksi(vaikkei tuota tautia näekään aina silmistä) ja MRI:ssä ei ollut mitään poikkeavaa.

Näköni tuntuu pimentyneen/hämärtyneen, ihan kuin kaikkialla olisi valot pistetty himmeämmäksi ja olisi "yö" sisätiloissakin. Kaikki värit ovat kulahtaneet / haalistuneet, eivätkä näytä entiseltään. Näkö muistuttaa välillä enemmän musta/valko näköä, kuin täyttä värinäköä. Kaikki näyttää todella synkältä ja "kuolleelta" usein. Ulkona saattaa olla todella harmaata, vaikka tiedän, ettei oikeasti olisi. Kaikki valo ottaa silmiin todella helposti. Aurinko, autojen valot, katuvalot, valot sisällä ja kaikki tuntuu jotenkin "hohtavan" ärsyttävästi ja silmiin ottaen. Yönäköni on huonontunut todella paljon ja silloin vasta vähäiset valot ottavatkin silmiin ja maailma näyttää todella sumuiselta ja epäselvältä. Näkö on ison osan kuitenkin tarkka, jopa jollain tavalla liian tarkka? Välillä se kuitenkin ilman järkevää laukaisevaa tekijää sumenee paljonkin ja menee todella epäselväksi. Kaikki tutut paikat joissa käy, ihmiset ja mitkä vaan näyttävät täysin erilaiselta ja oudoilta toisinkuin ennen. Jokaikinen päivä ja hetki. Näköni saattaa silti vaihdella hieman jostain syystä, että välillä kaikki on vielä harmaampaa ja "kulahtanutta", sekä yli "kirkasta, kun taas välillä on se liiankin pimeä näkö ja kontrastit ovat ihan ylilyötyjä.

Näköhäiriöni ja sen selittämättömyyden takia alan olla aina vaan ahdistuneempi ja masentuneempi, enkä halua enään mennä ovesta ulos tai käydä tutuissa paikoissa edes ja kotonakin pelottaa ja ahdistaa kokoajan näön takia, että mikä ihme minussa on vikana?

Tätä on siis nyt jatkunut reilut 4 kuukautta taukoamatta ja näkö ei ole missään kohtaa palannut enää ennalleen. Seuraavaksi olen varmaan menossa taas neurologin pakeille...

Kiitos jo etukäteen, jos kukaan osaa auttaa! : )

4

1341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfufjfj

      Kuulostaa tutulta. Itellä puoli vuotta ollut samanlaista. Vähän kuin rakeinen tv-kuva olisi kokoaika ja jos vähänkään hämärää niin menee tosi hankalaksi. Pää kuvattu ja silmälääkärillä käyty mutta sieltä ei löytynyt selitystä. Kaikista pahinta just kun ei tiedä mistä johtuu ja tavallaan jää yksin oireiden kanssa kun kukaan ei tunnu ymmärtävän.

    • Samahomma

      En pysty auttamaan, mutta toivottavasti pystyn helpottamaan oloasi sanomalla ettet ole yksin. Itselläni aivan kaikki samat oireet, pahentuneet tässä vuoden mittaan rajusti. Aluksi epäilin näköhäiriöiden johtuvan piilolinsseistä, mutta tämä poissuljettiin silmälääkärin perusteellisissa tutkimuksissa.
      Missään muissa tutkimuksissa en ole vielä käynyt, menossa kylläkin.

      On todella masentavaa ja ahdistavaa, kun kaikki värit ovat haalistuneet ja päivänvalo häiritsee silmää valtavasti, auringossa en kestä olla. Hämärässä taas omat inhottavuutensa, vaikea erottaa esineitä toisistaan yms.
      Kerroit osuvasti valojen "hohtavan" ärsyttävästi, tiedän täsmälleen mitä tarkoitat, en olisi osuvammin voinut kuvata itse.

      Missään ei tee mieli enää käydä, kun maailma on muuttunut niin erilaiseksi. Pelkään ja jotenkin valitettavasti uskon myös, ettei näkö voi ainakaan minun tapauksessa enää palautua ennalleen, en vaan tiedä, miten ihmeessä tähän pystyy tottumaan.

      Kuten edellinen kirjottaja sanoi, minustakin pahinta on tämä epätietoisuus ja se että jää yksin oireiden kanssa. Kukaan elämääni kuuluva ihminen ei osaa kuvitellakaan mistä puhun, ja vertaistuki olisi äärettömän tervetullutta. Itseasiassa luulin olevani yksin näiden oireideni kanssa, koska tämä on ensimmäinen kerta, kun törmään siihen että joku kärsii täysin samoista oireista kuin minä itse.

    • allergen

      Vaihda ripsiväri allergiaystävälliseksi! Mahdollisimman vähän kemikaaleja silmien lähelle. Pese hiukset niin, että shampoota/hoitoaineita ei valu silmiin! Heitä kaikki väriainepurkit roskiin. Syö mustikkaa, voita ja muita antioksidantteja.
      Kirjoita, jos auttoi! Niin autat muitakin!

      • Kysynpävain

        Ja onko sinua itseäsi tämmöinen auttanut?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7835
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5931
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      66
      5421
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5313
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4642
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      108
      2359
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1251
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1203
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      38
      1046
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1032
    Aihe