Hei kiusaavien lasten vanhemmat..

Kiusaajalasten vanhemmat, jos ette saa lapsianne lopettamaan kiusaamista nopeasti, ottakaa heidät pois koulusta! Ei ole
kohtuullista, että kiusatut lapset heidän takiansa kärsivät ja ehkä
satuttavat itseään kiusaajien takia! Jotkut raukat ovat jopa tappaneet
itsensä kiusaamisen takia! Kouluun ei ole pakko mennä ja
oppivelvollisuuden voi suorittaa myös esim. kotoaan käsin! Tää voi
olla tosi hyväkin juttu, mutta niin tai näin, mikään ei ole riittävä
syy siihen, että kiusattujen kärsimykset jatkuvat! Kiusaajilla ei ole
kouluun mitään asiaa, ellei ole se tärkein läksy ekana opittu: rakasta
lähimmäistäsi niin kuin itseäsi ja tee toisille, niin kuin toivoisit
itsellesi tehtävän! Suojellaan yhdessä tositoimin kiusattuja, nurkkaan
ahdistettuja kiusaamisen uhreja!
IlmiannaJaa

6

283

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä tää nyt koskee ennen kaikkea selviä tapauksia, varsinkin niitä joissa yksi selvä yhdessä kiusattava oppilas. Mut itelleni on selvä, että jos omasta lapsestani selviäisi, että rääkkää jotakuta oppilasta, ni sanoisin oitis että kotona opiskelet siihen asti että on anteeksi pyydetty, jonkun hyvityksen tai lahjan kiusaamallesi oppilaalle antanut ja ehdottomasti lopettanut kiusaamisen lopullisesti!

    • Nosto

    • Puuttukaa-ajoissa

      Asiat eivät aina ole niin suoraviivaisia.Vanhemmat ovat saattaneet tehdä kaikkensa ja lapsi käyttäytyy silti huonosti, oirehtien esim ADHD:tä Aspergeriä, masennusta tms.
      Oman poikani kohdalla tein tiivistä yhteistyötä koulun kanssa vuoden eli heti kun häiriköinti alkoi.Osa ongelmista oli koulustakin ja kurinpidollisista ongelmista johtuvaa.Lopulta kyllästyin jatkuviin valituksiin pojasta ja vaihdoimme toiseen kouluun, mitään valituksi ei ole tullut ja säännöllinen liikuntaharrastuskin todennäköisesti auttaa levottomuuteen.Syitä pojan käytökseen löydän perheemme sisältäkin, mutta kun asiat eivät ole muutettaissa sormia napsauttamalla.Nyt olemme monessa suhteessa pojan kanssa kuitenkin hyvällä tiellä eikä varmasti ala muita kiusata jos minusta riippuu.
      Levoton kiusaava käytös kielii aina jostakin ja ainakin minulle vanhempana on suuri huolen aihe, koska voi ennakoida vaikeuksia aikuisuudessa esim mielenterveysongelmia.

      • Kiusaajaerikouluun

        Niin teillä toteutettiin koulun vaihto ja niin kiusaavien lasten kohdalla pitäisikin tehdä.


      • voihan_avuttomuus

        "mutta kun asiat eivät ole muutettaissa sormia napsauttamalla"

        Ja miksi ei olisi?


    • surenpuolestasi

      No hei sinä ap kiusaavien lasten vanhempi. Nyt voit kertoa sitten kun asia on sulle läheinen, että miten päädyitte siihen lopputulokseen että otit lapset opois koulusta kun he kiusasivat muita? Miten he sopeutuivat uuteen kouluun ja kiusaavatko he sitten siellä?
      Onko rankkaa tunnustaa että omat lapset ovat ei tykättviä kouluissa eikä saa apua? JOuduitteko muuttaa toiselle paikkakunnalle vai kiusaavtko lapsenne nyt toisen koulun lapia lähikoulussa?

      Olen surullinen tpuolestasi että lapsenne kiusaa joka koulussa, eikä saa ongelmaan apua. Mitenolet kasvattanut lapsia että kiusaamista ei tarvi lopettaa senkun vaihtaa koulua ja kiusaaamista jatketaan?

      Tsemppiä, yritä nyt sanoa lapsillesi että ei saa kiusta.. on hakalaa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      702
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      605
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe