Helsingin seudulla virolaisten autot lisääntyvät viikko viikolta. Karkeasti arvioiden joka neljäs työmatkaliikenteessä oleva auto on virolaiskilvillä. Näitä autoja piisaa myös kerrostalojen parkkpaikoilla. Onkos talonne pihassa sellaisia? Meidän aso-talossa niitä on peräti 4 koska pari asukasta on vuokrannut asuntonsa virulaisille ja pari virulaista on ostanut asokämpän. Pöyristyttävää on se, miten rauhassa virulaiset saa ajella eri maan kilpisellä autolla maksamatta autoveroa ja ajoneuvoveroa vaikka asuvat täällä vakituisesti.
Virolaiset autot läpi vuoden parkkiksella
2
161
Vastaukset
- Siperiaan_paskasakki
Voi kuule tuo on pientä. Odottapas kun taloyhtiöön tulee asumaan Venäläinen niin silloin on vähintään 3 autopaikkaa kyseisen ihmisen käytössä. Mikäli tällä Venäläisellä on autopaikka itsellään niin 2 muuta löytyy kätevästi vieraspaikalta tai sitten toisen asunnon autopaikka otetaan kätevästi käyttöön. Pelastustie on myös kätevä autopaikka!
Venäläisiä autoja ei voida sakottaa, yksityiset parkkifirmat eivät voi sakottaa koska ulkomaan kilvissä oleva auto ja poliisia ei kiinnosta.
Lyhyesti: Ryssä saa pysäköidä autonsa aivan miten haluaa ja kukaan ei voi asialel tehdä yhtään mitään. - jxjkcjkcjk
voivoi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23710262
- 1266851
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h486444- 815076
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324670- 403964
- 613344
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta253228On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na283205Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue263063