Helsingin seudulla virolaisten autot lisääntyvät viikko viikolta. Karkeasti arvioiden joka neljäs työmatkaliikenteessä oleva auto on virolaiskilvillä. Näitä autoja piisaa myös kerrostalojen parkkpaikoilla. Onkos talonne pihassa sellaisia? Meidän aso-talossa niitä on peräti 4 koska pari asukasta on vuokrannut asuntonsa virulaisille ja pari virulaista on ostanut asokämpän. Pöyristyttävää on se, miten rauhassa virulaiset saa ajella eri maan kilpisellä autolla maksamatta autoveroa ja ajoneuvoveroa vaikka asuvat täällä vakituisesti.
Vastaukset 3
- Siperiaan_paskasakki
Voi kuule tuo on pientä. Odottapas kun taloyhtiöön tulee asumaan Venäläinen niin silloin on vähintään 3 autopaikkaa kyseisen ihmisen käytössä. Mikäli tällä Venäläisellä on autopaikka itsellään niin 2 muuta löytyy kätevästi vieraspaikalta tai sitten toisen asunnon autopaikka otetaan kätevästi käyttöön. Pelastustie on myös kätevä autopaikka!
Venäläisiä autoja ei voida sakottaa, yksityiset parkkifirmat eivät voi sakottaa koska ulkomaan kilvissä oleva auto ja poliisia ei kiinnosta.
Lyhyesti: Ryssä saa pysäköidä autonsa aivan miten haluaa ja kukaan ei voi asialel tehdä yhtään mitään. - jxjkcjkcjk
voivoi
- Anonyymi00004
Se on kyllä väärin, kun virolaisia ymd asutetaan Suomeen. Pääasiassa ovat varkaita ja muita rikollisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.382899- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei195687- 80670
- 66637
- 50635
- 35614
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 62606
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48567