Vuokrat rästissä

Syvällä_suossa

Ensimmäiseksi tahdon sanoa, etten kaipaa tähän moralisointia. Hyvät neuvot ja apu sen sijaan on tervetulleita :)

On päässyt käymään niin, että minulla on kahden kuun vuokrat rästissä. Ollut yllättäviä sairastumisia ja pari isompaa laskua, jotka on sotkeneet budjetin täysin. Olen töissä joten sossu ei auta. Lainaa en saa pankista. Sukulaiset ovat vielä huonommassa tilanteessa kuin minä.
Onko olemassa mitään tahoa, jonka puoleen kääntyä? Lottovoitton toivominen ja rukoili tuskin auttaa... Tilanne on tukala ja harmittaa miten tämän kaikki hoituu kun huollettavana pn vielä pieni lapsi.

11

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liirumilaarumi

      Jep,suolikaksneljä on taho jonka puoleen ensin käännytään.
      Sitten,jos aikaa jää,ehkä vuokranantajaan yhteys.

    • oliko-ryyppyputki

      Sosiaalitoimistosta haet uutta asuntoa tai avustusta, luottotiedottomat ei saa uutta asuntoa yksityisiltä.

    • Haatajapena

      On diakonissalaitos auttaa häätöuhassa.Kysy...muuten häätö heilahtaa..

    • Vuokrat_ensin

      Jos tästä selviät, niin seuraavalla kerralla maksat vuokrat ensin ja laskut sitten, jos rahaa jää. Nyt meni hommat väärässä tärkeysjärjestyksessä. Ja yleisestikään niitä "laskuja" ei pitäisi tehtailla enempää kuin on varaa maksaa.

    • tupumira

      Ota vuokranantajaan yhteyttä ja sovi maksusuunnitelma. Et kertonut oletko yksityisen vai jonkun muun tahon vuokralainen. Aina kun joutuu vaikeuksiin maksujen kanssa, täytyy HETI ottaa yhteyttä vuokranantajaan. Yleensä asiat hoituu, kun ei pakoile, vaan kertoo ongelmansa rehellisesti.

    • klauz

      ota yhteyttä vuokranantajaan ja selitä tilanne ja pyydä lisä aikaa vuokran maksulle.
      Ja ensi kerralla jätät mielummin ne laskut maksamatta tai soitat laskujen lähettäjille ja pyydät lisä aikaa niiden maksamiseen. vuokra on kaikkein tärkein maksu jotkut han jättää osan vuokrasta maksamatta rahapulassaan mikä on edes hiukan parempi kuin koko vuokra rästissä. 3 maksamattomasta vuokrasta voi antaa jo häädön

      onko ystäviä tai tuttavia joka voisi lainata rahaa jos nyt todella mietit sinun ystäväpiiriä?

    • tabou

      Tuolla menolla tosiaan menetät katon pääsi päältä. Sittenkö on kiva olla niiden sairaalalaskujen kanssa? Häätö on aivan nurkan takana ja kyselet jostain nettipalstalta, mitähän tässä kannattaisi tehdä... Tätä olisi kannattanut miettiä jo 2kk sitten.
      AINA ensin asunnon maksut (ellet välttämättä tahdo taivasalle!) ja sitten ne muut, mm.sairaalakulut, joihin olisit saanut sossusta lainaa tai apua. Asunnon maksuun et saa mitään.
      Kunnan sossuun vaan. Olit töissä tai et. Palkka ei taida olla häävi, jos säästöjä ei ole ja vuokratkin maksamatta.

    • ennakkosuunnittelua

      Miksi et saa rahaa sossusta toimeentulotukea tms. jos kerran on sairastumisia ja muita yllättäviä pakollisia menoja?
      Taisi siis käydä niin, että nämä muut yllättävät menot olivat sellaisia, joita ei olisi ollut pakko ostaa/hankkia juuri silloin kun sinulla oli muutenkin kireää rahan kanssa.

      Olet töissä, sinulle tulee lomaltapaluurahat = yksi ylimääräinen tili, siinä on vähän lisärahaa. Voit myös yrittää jos myisit kesälomasi = ottaiset sen rahana ja olisit töissä kesäloma-ajan. Näin saat lähes triplapalkan yhtenä kuukautena.

      Mitä tuohon lapseen tulee, lapsellahan on toinenkin vanhempi. Ei muuta kuin lapsi tämän toisen vanhemman luokse asumaan ja sinä otat muutamaksi kuukaudeksi kakkostyöpaikan, teet duunia aamusta iltaan (nimimerkillä kokemusta on, tosin mulla ei ollut lapsia) ja hoidat raha-asiasi kerralla kuntoon ja tienaat samalla vähän säästöjäkin. Sen jälkeen pidät raha-asiasi kuosissaan, keskityt lapseesi ja hoidat raha-asiasi kunnolla.

      • ÄäliöÄläLyöÖöliäLäikkyy_

        Olet siis lainannut vuokraisännältäsi rahaa, kun kerran et ole maksanut vuokria. Onneksi minä en ole isäntäsi, olisit matkalla pihalle jo nyt.

        Toinen vanhempi tai yhteiskunta pitää huolta lapsesta, siitä ei huolta.

        Kannattaa ryhdistäytyä ja saattaa raha-asiat kuntoon. Ensiksi tienataan, sitten rahaa käytetään. Lisäksi varataan varakassa. Sitä säästetään vaikka pienellä summalla joka tienestistä. Vuosien kuluessa siitä muodostuu se pelastava enkeli, jota nyt kipeästi kaipaisit.


    • cc09iuj

      Ota vippilainoja, etsi sopivan iso ja hyvä korkoinen. Tule vasta sitten täältä mitään kyselemään.

    • jjfdjsfda

      Taivasalla voit tupakoida vapaammin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3740
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3532
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      94
      3352
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2752
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      72
      2580
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2231
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      51
      1408
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1145
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1122
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1118
    Aihe