Kone on AMD 1400Mhz 1Gt muisti
Koneeseen on asennettu Windows XP ja Fedora 3 Linux
Onko mitään keinoa saada Linux nopeammaksi? Käynnistys kestää 3 kertaa kauemmin kuin XP:n ja kirjautuminen 2 kertaa kauemmin, vaikka XP:ssa on virustorjunta ja palomuuri.
Harmittaa että Linuxin käynnisty kestää niin kauan, koska mieluummin käyttäisin Linuxia, mutta kovin usein grubissa tulee valittua Windows koska se käynnistyy 45 sekunnissa ja Linuxin käynnistys kestää jopa 3 minuuttia työpöydän asti.
Koneeseen on asennettu Windows XP ja Fedora 3 Linux
Onko mitään keinoa saada Linux nopeammaksi? Käynnistys kestää 3 kertaa kauemmin kuin XP:n ja kirjautuminen 2 kertaa kauemmin, vaikka XP:ssa on virustorjunta ja palomuuri.
Harmittaa että Linuxin käynnisty kestää niin kauan, koska mieluummin käyttäisin Linuxia, mutta kovin usein grubissa tulee valittua Windows koska se käynnistyy 45 sekunnissa ja Linuxin käynnistys kestää jopa 3 minuuttia työpöydän asti.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Käynnistys nopeutuu, kun jätät (tarpeettomia) palveluja käynnistämättä. Käynnistät niitä silloin, kun niitä tarvitset. Sama koskee mm. moduleja.
Minusta käynnistysnopeus on täysin triviaalia. Kone ei ole aina päällä.
Jos käynnistysnopeus on itsellesi tärkeä kriteeri valittaessa käyttöjärjestelmää, käytä Windows XP:täsi.
PS. Jotakin mätää Linux-järjestelmässäsi, sillä 3 min on varsin pitkä aika. Tarkista logit.
dos käynnistyy nykykoneilla varmaan nanosekunnissa :)
todellakaan kestää noin pitkään. System settings-server settings - services. Jos et tiedä tarvitsetko, niin etsi jokin "Linux daemons" - lista.
Jotain muutakin on pielessä. Oletko päivittänyt?
Fedoran julkaisut ovat aluksi jonkin verran betoja.
Eka kuukausi on tarkoitettu innokkaille.
Kyllä sen pitäisi kai käynistyä nopeammin. Itse tosin käytän gentoota mikä on varmaan niitä nopeimpia (johtuen siitä että kaikki käännetään omalle suorittimelle sopivaksi)
Näköjään on jo ehdoteltu sitä että katsot ettei turhaan käynnistellä sellaisia palveluita mitä et tule koskaan käyttämään.
Toinen asia mihin menee helposti aikaa on se että jos koneessa on toinen verkkokortti jota ei ole kytketty mihinkään, mutta on kuitenkin asetuksissa laitettua että se hakee osoitteet dhcp-palvelimelta.
Menee mukavasti aika siihen kun se yrittää sitkeästi hakea niitä osoitteita olemattoman piuhan kautta niin kauan kunnes tulee aikakatkaisu. (Tälläiseen joskus törmäsin kun joskus aikanaan leikin mandraken kanssa)
tai sitten se on vain pelkkä ominaisuus. Omasta mielestäni ainakin mandrake oli hidas kuin mikäkin, vaikka mitä yritti tehdä sille että tulisi nopeammaksi. Tosin silloin kyllä taisi olla käyttäjässäkin vikaa.. :)
Mulla on FC2:ssa toinen kytkemätön verkkokortti ja aika nopeasti se ilmoittaa failed: check cable.
Windowsissa nimenomaa käynnistysnopeuden optimointiin on panostettu enemmän kuin missään muussa käyttöjärjestelmässä (optimointien "hintaan" en ota kantaa). Kevyillä palveluilla FC2 on kuitenkin yhtä nopea.
FC3:ssa on jotain uusia juttuja, jotka hidastavat käynnistystä. Olettaisin, että Alan Cox on niiden kimpussa parhaillaan. Sen verran on läppäri-porukkaa
kuitenkin. Muille uudelleen käynnistys tietysti tarkoittaa uuden kernelin käyttöönottamista.
Taidat pahasti valehdella xp:n käynnistysnopeuden. Minä en moista ihmettä ole nähnyt. Meikun linux (debian) käynnistyy suurinpiirtein tuossa 45 sek.
Jotakin on asennuksessa pahasti pielessä, mitä ilmeisimmin sinulla on ns yleismallin kerneli ja se latailee vaikka mitä hilavitkutinta mukaan ja mukana on joissain väleissä muutama aikaviive. Lue mitä dmesg kertoo lataustapahtumasta, siitä näet mitä on tullut käynnistetyiksi.
Toki kerneliin voi lykkiä kaikkea, mitä tulee mieleen, mutta nimenomaan palvelut, modulit sekä laitteiston tunnistus vie varmasti oman aikansa.
Ei nykyisin tarvitse kerneliä alkaa rukkailemaan - kyllä peruskernel on toimiva (jos ei itse tarvitse erityisiä hilavitkuttimia suoraa kernelissään kuten scsi-tuki omalle erityiselle (ei-tuetulle) scsi-kortilleen).
Näiden kohdalla on ollut ruksi, mitkä ovat tarpeellisiä ja mitkä ei? Mitkä voi turvallisesti laittaa pois päältä?
acpid
anacron
apmd
atd
autofs
cpuspeed
crond
cups
gpm
haldaemon
iptables
irqbalance
kudzu
lm_sensors
mDNSRespnder
mdmonitor
messagebus
netfs
network
nfslock
nifd
portmap
readahead
readahead_early
rhnsd
rpcgssd
rpcidmapd
rpcsvcgssd
sendmail
smrtd
sshd
syslog
xinetd
Kysymykseesi on mahdotonta vastata. Tuo riippuu täysin siitä, mitä koneella teet ja mitä palveluja tarvitset.
Jos esim. pysäytät ssh daemonin (sshd), ei koneeseesi saada yhteyttä ssh:lla. Tarvitsetko tuota vai et, sitä ei minun kritallipalloni osaa kertoa.