Tehokas ja hyvä ilmakivääri

Millainen kannattaisi tilata harrastus käyttöön.. ei siis mikään "ilkun" prutku, joka minulla oli 1980 luvulla. Vaan kunnon peli, jossa luodin esim. 4.5/5.5 lyijyluodin lähtönopeus n. 300m/s. ?
185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

perin outo kysymys. sehän riippuu harrastuksesta mihin sitä tarvitsee, jos räiskit lintuja, kannattaa hommata isompi kaliberiinen ilkku, eli väh.22cal. Näissä ei nopeus ratkaise vaan iskuenergia. Jos taasen tauluun plinkkausta, on joku puristeilma tai co2 toimintainen loistava johtuen laukaisun viiveettömyydestä ja rekyylittömyydestä. itselläkin vielä 40vuotias jousitelly ja harvinainen toimiva camon mc, jossa lähtönopeutta n. 170m/s (uutena), kuitenkin absoluuttisen tarkka vielä pariinkymmeneen metriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KiinnostunutM41 kirjoitti:

Millainen kannattaisi tilata harrastus käyttöön.. ei siis mikään "ilkun" prutku, joka minulla oli 1980 luvulla. Vaan kunnon peli, jossa luodin esim. 4.5/5.5 lyijyluodin lähtönopeus n. 300m/s. ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu