USB-tikulta asennus

failetti

Ubuntu toimii aina 100% USB-tikulta boottaus

sudo dd if=tiedosto.iso of=/dev/sdX bs=4M

Miksi muilla distroilla on elämän vaikein tehtävä saada toimimaan USB-tikulta boottaaminen? Siis aina mikä tahansa muu distro, niin aina tökkää saakeli tuohon ettei boottaa USB-tikulta? Miksi ne ei ota mallia Ubuntusta miten se saa toimimaan tämän asian 100% ja AINA!

Mielenkiinto heräsi että jos kokeilisi Debianin asennusta 8.5, mutta herjaa ldlinux.s32 tai jotain tuota se vaan herjaa bootissa, ei löydy?

Latasin ensimmäisen DVD-1 imagen ja googlaillut ohjeita USB-tikun tekemistä varten

sudo cp tiedosto.iso /dev/sdX
sync

sudo dd if=/ jne.. EI toimi!

14

367

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JaaEiVai

      Minä nääs sudotin mun Vistalla sellaset taiat että ubuntu ei varmasti toimi tässä koneessa, heti kaatuu ubuntut juu.

    • Hyvin_toimivat

      Ainakin tuo dd komento on toiminut kaikilla kokeilemillani linuxeilla, sekä tikun tekeminen sillä että distron buuttaus. Vaikea neuvoa kun en tiedä mitä teet väärin.

      • aloittaja1

        No unohdin perus Debianin ja asensin Mint LMDE 2 Cinnamonilla, tämä vaikuttaa kyllä siistiltä :)

        Asensin vielä Mint-Y themen Mint-Y ikonit (mitkä tulee Mint 18), menee kyllä heittämällä ohi Ubuntun Unitysta (16.04) käytettävyyden osalta ja ulkonäkökin on viimeistellyn siisti. Käynnistyykin paljon nopeemmin kuin Ubuntu.


      • jepulis.ville
        aloittaja1 kirjoitti:

        No unohdin perus Debianin ja asensin Mint LMDE 2 Cinnamonilla, tämä vaikuttaa kyllä siistiltä :)

        Asensin vielä Mint-Y themen Mint-Y ikonit (mitkä tulee Mint 18), menee kyllä heittämällä ohi Ubuntun Unitysta (16.04) käytettävyyden osalta ja ulkonäkökin on viimeistellyn siisti. Käynnistyykin paljon nopeemmin kuin Ubuntu.

        Ja onhan mintillä isompi luku (18) kuin ubuntulla (16). Täytyy olla parempi.


    • ihateubuntu

      Minulla toimii tikulta buuttaaminen ilman mitään sudotuksia.

    • dd_rassausta

      Tuo pelkän dd:n käyttö on hiukan riskaabelia. Kaikki usb-tikut kun ei tue datan integriteettiä. Tarkoittaa, että siirto on CRC-suojattu virheiden varalta tikulle, mutta kirjoitusoperaatiota ei itse asiassa validioida enää tikulla - oletetaan vain, että kun kirjoitettava data on ok, on se myös tikulle kirjoitettuna. Tästä seuraa monenlaista ongelmaa.
      Osa tikuista taas tekee varmistuksen, ennen kuin hyväksyy kirjoituksen tikulle. Tällaisen tikun tunnistaa siitä, että kirjoitusnopeus vaihtelee(jos sen jostain pystyy tarkistamaan). Esim. rsync näyttää hyvin kirjoitusnopeuden, kun estimaattiaika hyppää joka kerta, kun kirjoitus takkuaa.
      Eli eli, parempi tapa on käyttää dd_rescue:ta, joka tekee tuon tarkistuksen myös huonompilaatuisilla tikuilla.. tosin tällöinkin voi tulla bootti-ongelmia: Jos tikun alussa oleva sektori on viallinen, ei tikkua voi käyttää kuin käyttöjärjestelmän alaisuudesta - bios ei osaa sitä hyödyntää, kun ei yleensä osaa lukea varmuuskopiota boot-sektorista..
      Kannattaa katsoa vaikkapa ubuntu mate:n ohjeista, mitä pitää asentaa, jotta homma varmasti toimisi - dd_rescue:ta, kun on useampaa mallia..

    • LiveUsb-Creator

      OIen pääsääntöisesti käyttänyt Unetbootin tai Liveusb-creator -ohjelmia asennus/käynnistys tikun luomiseksi.

    • eiauta.dd

      Toisella koneella tehty ubuntu usb-tikku ei ole toiminut toisessa.

    • khjhl

      Debian menee tikulle rimpsulla

      dd if=<file> of=<device> bs=4M; sync

      Mitään sudoiluja siihen ei tarvitse.

      • failetti

        Permission denied


      • failetti

        No nyt se piru boottasi tukulta, Debian siis =D, Biosissa oli pelkästään Legacy asetus, otin Legacy ja UEFI -asetuksen. (Gigabyte Z97 emo)

        No nyt pääsee tutustumaan Debianin asennukseen, kahvi tippumaan ensin :)


      • failetti

        Asennus meni muutoin mallikkaasti mutta GRUB-loaderiin kaatui, ei kirveelläkään, failetti! =D

        On se merkillistä, uudempi M.2 SSD asema kyseessä ja Ubuntu/Mint variantit menee mukisematta kun valitsee aivan aseman "juureen" sen GRUB:in asennuksen.

        Yritin sitten tehdä pientä osiota perinteiseen kovoon ja näyttikin että siihen se suostui GRUB-loaderia asentamaan mutta jumittui.


      • failetti

        Ja nyt ei enää boottaa USB-tikulta =D Haha, menee kyllä niin henkimaailman jutuiksi Debianin asennus että pakko viskata kirves kaivoon, huh huh sentään että on tehty vaikeeksi asiat en voi muuta sanoa, toisaalta en olekkaan expertti, Mint/Ubuntu on onneksi olemassa meitä normaaleja ihmisiä varten ;)


    • failetti

      Hiihaa! Debian 8.5 asennettu! =D

      Vielä päätin kerran yrittää. Olin eka kerralla vahingossa deletoinut USB-tikun osion osioinnissa ja siksi ei bootannut, siksi ei varmaan asentunut GRUBikaan? Eli uusiksi alusta USB-tikun teko. Vähä oudosti tuli vasta ihan asennuksen lopussa vaihtoehto että GRUBin sai asennettua pää-aseman master boot recordiin, eikä siinä osiointi vaiheessa?

      Mutta yesh! Ensimmäinen kerta kun Debianin sain asennetuksi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1544
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1259
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      482
      1102
    4. 63
      965
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      952
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      51
      710
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      108
      708
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      702
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      466
      646
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      622
    Aihe