USB-tikulta asennus

failetti

Ubuntu toimii aina 100% USB-tikulta boottaus

sudo dd if=tiedosto.iso of=/dev/sdX bs=4M

Miksi muilla distroilla on elämän vaikein tehtävä saada toimimaan USB-tikulta boottaaminen? Siis aina mikä tahansa muu distro, niin aina tökkää saakeli tuohon ettei boottaa USB-tikulta? Miksi ne ei ota mallia Ubuntusta miten se saa toimimaan tämän asian 100% ja AINA!

Mielenkiinto heräsi että jos kokeilisi Debianin asennusta 8.5, mutta herjaa ldlinux.s32 tai jotain tuota se vaan herjaa bootissa, ei löydy?

Latasin ensimmäisen DVD-1 imagen ja googlaillut ohjeita USB-tikun tekemistä varten

sudo cp tiedosto.iso /dev/sdX
sync

sudo dd if=/ jne.. EI toimi!

14

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JaaEiVai

      Minä nääs sudotin mun Vistalla sellaset taiat että ubuntu ei varmasti toimi tässä koneessa, heti kaatuu ubuntut juu.

    • Hyvin_toimivat

      Ainakin tuo dd komento on toiminut kaikilla kokeilemillani linuxeilla, sekä tikun tekeminen sillä että distron buuttaus. Vaikea neuvoa kun en tiedä mitä teet väärin.

      • aloittaja1

        No unohdin perus Debianin ja asensin Mint LMDE 2 Cinnamonilla, tämä vaikuttaa kyllä siistiltä :)

        Asensin vielä Mint-Y themen Mint-Y ikonit (mitkä tulee Mint 18), menee kyllä heittämällä ohi Ubuntun Unitysta (16.04) käytettävyyden osalta ja ulkonäkökin on viimeistellyn siisti. Käynnistyykin paljon nopeemmin kuin Ubuntu.


      • jepulis.ville
        aloittaja1 kirjoitti:

        No unohdin perus Debianin ja asensin Mint LMDE 2 Cinnamonilla, tämä vaikuttaa kyllä siistiltä :)

        Asensin vielä Mint-Y themen Mint-Y ikonit (mitkä tulee Mint 18), menee kyllä heittämällä ohi Ubuntun Unitysta (16.04) käytettävyyden osalta ja ulkonäkökin on viimeistellyn siisti. Käynnistyykin paljon nopeemmin kuin Ubuntu.

        Ja onhan mintillä isompi luku (18) kuin ubuntulla (16). Täytyy olla parempi.


    • ihateubuntu

      Minulla toimii tikulta buuttaaminen ilman mitään sudotuksia.

    • dd_rassausta

      Tuo pelkän dd:n käyttö on hiukan riskaabelia. Kaikki usb-tikut kun ei tue datan integriteettiä. Tarkoittaa, että siirto on CRC-suojattu virheiden varalta tikulle, mutta kirjoitusoperaatiota ei itse asiassa validioida enää tikulla - oletetaan vain, että kun kirjoitettava data on ok, on se myös tikulle kirjoitettuna. Tästä seuraa monenlaista ongelmaa.
      Osa tikuista taas tekee varmistuksen, ennen kuin hyväksyy kirjoituksen tikulle. Tällaisen tikun tunnistaa siitä, että kirjoitusnopeus vaihtelee(jos sen jostain pystyy tarkistamaan). Esim. rsync näyttää hyvin kirjoitusnopeuden, kun estimaattiaika hyppää joka kerta, kun kirjoitus takkuaa.
      Eli eli, parempi tapa on käyttää dd_rescue:ta, joka tekee tuon tarkistuksen myös huonompilaatuisilla tikuilla.. tosin tällöinkin voi tulla bootti-ongelmia: Jos tikun alussa oleva sektori on viallinen, ei tikkua voi käyttää kuin käyttöjärjestelmän alaisuudesta - bios ei osaa sitä hyödyntää, kun ei yleensä osaa lukea varmuuskopiota boot-sektorista..
      Kannattaa katsoa vaikkapa ubuntu mate:n ohjeista, mitä pitää asentaa, jotta homma varmasti toimisi - dd_rescue:ta, kun on useampaa mallia..

    • LiveUsb-Creator

      OIen pääsääntöisesti käyttänyt Unetbootin tai Liveusb-creator -ohjelmia asennus/käynnistys tikun luomiseksi.

    • eiauta.dd

      Toisella koneella tehty ubuntu usb-tikku ei ole toiminut toisessa.

    • khjhl

      Debian menee tikulle rimpsulla

      dd if=<file> of=<device> bs=4M; sync

      Mitään sudoiluja siihen ei tarvitse.

      • failetti

        Permission denied


      • failetti

        No nyt se piru boottasi tukulta, Debian siis =D, Biosissa oli pelkästään Legacy asetus, otin Legacy ja UEFI -asetuksen. (Gigabyte Z97 emo)

        No nyt pääsee tutustumaan Debianin asennukseen, kahvi tippumaan ensin :)


      • failetti

        Asennus meni muutoin mallikkaasti mutta GRUB-loaderiin kaatui, ei kirveelläkään, failetti! =D

        On se merkillistä, uudempi M.2 SSD asema kyseessä ja Ubuntu/Mint variantit menee mukisematta kun valitsee aivan aseman "juureen" sen GRUB:in asennuksen.

        Yritin sitten tehdä pientä osiota perinteiseen kovoon ja näyttikin että siihen se suostui GRUB-loaderia asentamaan mutta jumittui.


      • failetti

        Ja nyt ei enää boottaa USB-tikulta =D Haha, menee kyllä niin henkimaailman jutuiksi Debianin asennus että pakko viskata kirves kaivoon, huh huh sentään että on tehty vaikeeksi asiat en voi muuta sanoa, toisaalta en olekkaan expertti, Mint/Ubuntu on onneksi olemassa meitä normaaleja ihmisiä varten ;)


    • failetti

      Hiihaa! Debian 8.5 asennettu! =D

      Vielä päätin kerran yrittää. Olin eka kerralla vahingossa deletoinut USB-tikun osion osioinnissa ja siksi ei bootannut, siksi ei varmaan asentunut GRUBikaan? Eli uusiksi alusta USB-tikun teko. Vähä oudosti tuli vasta ihan asennuksen lopussa vaihtoehto että GRUBin sai asennettua pää-aseman master boot recordiin, eikä siinä osiointi vaiheessa?

      Mutta yesh! Ensimmäinen kerta kun Debianin sain asennetuksi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6107
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      59
      4655
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4410
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2652
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2162
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      127
      1487
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1431
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1308
    Aihe