"Trafi teki HS:n pyynnöstä tilastoistaan tietopoiminnan, jonka tuloksista käy ilmi se, millä henkilöautoilla Suomessa ajetaan pisimmälle, eniten ja kauimmaksi."
Vuodenvaihteessa Suomessa oli 3.817 Volkswagenia joilla oli ajettu yli 500 tkm ja 2.296 Toyotaa joilla oli ajettu yli 500 tkm. Vuodenvaihteessa Suomessa oli rekisterissä 288.319 Volkswagenia ja 344.475 Toyotaa. Suhteutettuna ajoneuvomääriin Volkkarilla ajetaan kaksi kertaa useammin 500 tkm raja täyteen kuin Toyotalla.
Todettakoon, että Mersuilla ja Volvoilla ajetaan vielä pidemmälle kuin Volkkarilla.
Vuodenvaihteessa Suomessa oli 3.817 Volkswagenia joilla oli ajettu yli 500 tkm ja 2.296 Toyotaa joilla oli ajettu yli 500 tkm. Vuodenvaihteessa Suomessa oli rekisterissä 288.319 Volkswagenia ja 344.475 Toyotaa. Suhteutettuna ajoneuvomääriin Volkkarilla ajetaan kaksi kertaa useammin 500 tkm raja täyteen kuin Toyotalla.
Todettakoon, että Mersuilla ja Volvoilla ajetaan vielä pidemmälle kuin Volkkarilla.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Siinäpä tilastotietoa. Ei mutua eikä mielipiteitä. Pelkkää kylmää faktaa.
Miksi sitä kärsimystä pitää vaan jatkaa ja jatkaa? Aina vaan korjaamolla. Luullaan, nyt kun tämän korjaan vielä niin sitten kestää..
Ei vaan 30 tkm välein öljynvaihdossa.
Tällaiset kokemukset ovat itsellänikin.
Itsekin erehdyin lankeamaan samanlaiseen virheeseen. Kun Passatin kone hajosi noin 200 tuhannessa, niin pakkohan se oli joko korjata tai paalata. Koneremontti maksoi 3500 euroa. Kun auto oli muutenkin tullut helvetin kalliiksi, eli keskimäärin korjaamiseen meni 300 euroa kuussa, niin "järkeilin" että autoa "kannattaisi" yrittää pitää vielä jonkin aikaa, jotta kallis korjaus tienaisi itsensä takaisin käytössä.
Se oli virhearvio. Nopeasti korjauskulut pomppasivat 500 euroon kuussa. Lopulta ymmärsin, että tuolla summalla kannattaa mielummin lyhentää uuden auton osamaksua.
Itselläni hajosi Toyotasta dieselmoottori. Maksoi kymppitonnin. Käytetty moottori vaihdettiin siihen ja äkkiä vaihroon. Oli viimeinen Tojoni. Tuosta ajomäärätaulukon kärkipäästä olen sittemmin valinnut ajokkini.
Jos paskawagenilla on ajettu 500 tkm niin moottori on kyllä vaihdettu ei nää tsi paskat mitää kestä ja vaihdelaatikot ki hajoo jo aika pienistä kilometreistä siinä sitä kansan autoo.
Et taida olla kovinkaan perillä autoasioista. Kaikista autoista yli puolenmiljoonan pelit ovat pääsääntöisesti dieseleitä. Ei bensakoneita kuten TSI. Olisi järjetöntä ostaa bensakonetta isoille kilometerille kun dieselin käyttökustannukset ovat paljon pienemmät.
Poikkeuksena tietysti Toyota, joiden dieselit laukeavat nopeammin kuin muiden bensakoneet.
Haista sä v#tt# ja piti kirjottaa dsi padka no mutta ei sekää paskawaagenilla sien pidemmälle kestä ja toyota o parhai ja iha perkeleesti kestävämpi ku joku wagen:)
" Suhteutettuna ajoneuvomääriin Volkkarilla ajetaan kaksi kertaa useammin 500 tkm raja täyteen kuin Toyotalla. " Se siitä Tojon kestävyydestä.
Mikä lie tuo dsi...
Satu setäkö kertoi tuommosia?
"Trafi teki HS:n pyynnöstä tilastoistaan tietopoiminnan, jonka tuloksista käy ilmi se, millä henkilöautoilla Suomessa ajetaan pisimmälle, eniten ja kauimmaksi."
Vuodenvaihteessa Suomessa oli 3.817 Volkswagenia joilla oli ajettu yli 500 tkm ja 2.296 Toyotaa joilla oli ajettu yli 500 tkm. Vuodenvaihteessa Suomessa oli rekisterissä 288.319 Volkswagenia ja 344.475 Toyotaa. Suhteutettuna ajoneuvomääriin Volkkarilla ajetaan kaksi kertaa useammin 500 tkm raja täyteen kuin Toyotalla.
Nii volkkareis paikat hajoo toyotassa ei;)
Volkswagenin tuotteissa on köyhyysloukku ilmiö. Auto on kallis hankintahinnaltaan, jolloin 300 000 km ajettu Volkkari on usein rakennettu uudelleen. Se on sitä, kun autokauppiaat nauravat omistajan maksaneen auton ja joutuu uudelleen ostamaan autonsa takaisin. Ai ette ole kuulleet tätä myyjien röhötystä?
Nyt tämä ritsa on pakko ajaa 200 000 km, jotta rahan saisi jotenkin takaisin. Korjaamosta tullessa auto maksaa saman, kuin se maksaa autona, jota ei vielä ole viety uudelleen lunastukseen.
Siksi on paljon ajettuja Volkkareita. Yritykset eivät aja näin vanhoilla autoilla. Moni menee siihen riemuun, että on tehtaalta tullut moottori, joka oikeasti Volkkareissa on joskus käytetty moottori uudessa autossakin.
Älkää taas väittäkö, ettette ole tietoinen näistä. Mutta omahan on valintanne.
Siinähän vingutte ja itkette. Ei muuta miksikään sitä että tälläkin hetkellä Suomen maanteillä liikkuu noin tuplasti enemmän puolen miljoonan Volkkareita kuin kuin Tojoja
Voitte selittää niin pitkään kuin haluatte ja vaikka itkeä itsenne uneen mutta tämä fakta ei muutu miksikään. Vain yksi kolmesta tojosta kestää edes 200.000km.
400.000km pääsee vain kaksi sadasta tojosta. Paalivaari hoitaa ne loput 98.
Toyota kestää kilometrejä vähemmänkuin kaikki autot keskimäärin.
Ei vain taksimerkit vaan KAIKKIEN autojen keskiarvoon verrattuna.
Siinäpä faktatietoa. Ei kannata itkeä totuuden edessä.
Luulisi jääräpäisimmänkin Teron ymmärtävän.
Koko tutkimus on joku rappioalkoholisteille suunnattu ovensuukysely josta on punkkupullo annettu palkaksi "oikeista kilometreistä". eikä remonttireiskan nimeä saanut mainita. Kaikkihan sen tietävät että kansanvaakenissa 30:n tuhannen välein vaihdetaan öljyt, suodatin, jakopää ja vaihteiston megatroniikka. Turbo menee aina uusiksi kuudenkymmenen tuhannen välein. Omistajalla kaikki ylimääräiset rahat kuluvat remon, eiku perushuoltoihin eikä rahaa riitä uuden ostoon kun vanhakaan ei oikein kelpaa vaihdossa. Pitää ajaa paaliin asti ja kärsiä.
Vanhasta varmatoimisesta Toyotasta maksetaan huippuhintoja ,eikä omistajien tarvitse ajaa museoautolla kun kohtuullisella välirahalla saauuden entistä ehomman. Ei kai kukaan itseään arvostava ja kunnioittava ajele autolla jonka mittarissa on puoli miljoonaa kilometriä. Toyotalla on alkanut uusi elämä Afrikassa jo paljon aikaisemmin luottamusta herättäen.
Se on Trafin virallista tietoa eli viranomaisten tietoa. Sitä et Pinokkio pysty kieltämään. Siksi Volkkareilla ajetaan koska ne kestävät, Tojot eivät kestä. Ei kukaan itseään kunnioittava alennu ajamaan Tojolla.
Itselläni oli 190 tkm ajettu Tojo kun kävimme kaverin pojalle katsomassa vanhaa Audia jolla oli ajettu 450 tkm. Oli 200 turbo quattro. Ei voinut kuin hämmästellä miten hyvässä kunnossa se oli. Ei kuulunut ylimääräisiä ääniä. Kaikki penkit, kori ja sisustus olivat priimakunnossa. Omasta Tojostani oli penkit lössähtäneet, kori ei ollut ryhdissään ja rämisi kuin pahainen peltipurkki. Silloin aukesi silmät, että sakut ne osaavat autot tehdä.
Työtön luuseri hyökkäsi heti kuin hyeena puolustamaan omaa haaskaansa. Hauska testata trollin valppautta. Nielaisi täkyn koukkuineen,siimoineen päivineen viidessä minuutissa.
Harva sitä sunnuntaina töitä tekee. Työtön persaukinen kouluttamaton luuseri ei osaa edes pilkun käyttöä.
VW / Skoda -merkeistä ei saisi mainita mitään ei-positiivista. Jos erehdyt mainitsemaan, saat kuulla heti olevasi alaikäinen työtön "poju" joka on vieläpä avohoidossa.
Ja kuten olen Skoda-palstallakin sanonut, Suomen lainsäädännössä mikään ei tee Trafin ajoneuvotietojärjestelmästä tehtyä "poimintaa" "viralliseksi". Sellaista virallisuuden käsitettä ei vain ole liitettävissä tuohon.
Minun kokemusfaktaa wölkkäriin ! 30 000 km alatukivarret . 50000 radetangonpäät . 100000 km takapyörien laakerit . Diesel kone pelasi upeasti ajoin 300000 km remmit vaihtaen .
Noitakaan pikkuvikoja ei ole ollut n. 10 vuoteen riippuen mallista.
Mitähän tuokin poiminta muka todistaa?
Ei kerrota remonttien määrää ja hintaa. Vanhoja japanilaisia autoja viedään kovasti Afrikkaan, tulkitaanko ne tässä "tietopoiminnassa" paalatuiksi? Samoin venäläiset ostivat 90-luvulla Ladat takaisin.
Lisäksi käytettyinä Suomeen tuoduissa autoissa voi olla ruuvattu matkamittari - ne autot taas näkyvät vähemmän ajettuina näissä eli "ei kestä kilometrejä".
Amatöörimäinen räpellys, varsinkin kun Trafin omassa avoimessa datassa Toyotien määrä yli 400 tuhatta eikä mikään 344 tuhatta.
VW toimii kuin vanha Neuvostoliitto. Kaikki negatiivinen pyritään salaamaan tappiin asti. Huijataan niin paljon kuin kehdataan ja VW kyllä kehtaa.