Opintolainasta??

wtfindeed

Hain opintotukea ja samalla opintolainaa kesä-heinäkuulle, ja päätöksessä sanottiin maksupäivät näin:

1.6.2016 400e
1.7.2016 2000e
1.1.2017 400e

Siis mitä hittoa?! Eiks toi 2000e pitäis tulla elokuussa, 400e heinäkuulle, ja toiset 2000e sit tammikuussa 2017? Onks kukaan muu saanu yhtä outoa päätöstä?

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 610

      SINUN päätös perustuu ihan vain SINUn tietoihin........

      Ja muuten, miksi sun pitäisi saada heinäkuun osuus nostaa vasta elokuussa?

      Ja toisekseen: jos tammikuun osuus on vain 400 euroa, niin se on selvästi vain yhdelle kuukaudelle. Tukikuukaudet sulla loppumassa?

    • aloittajajja

      Siis, alempaan korkeakoulututkintoon on loppumassa, mutta ylempi on vielä jäljellä! Pitääkö maisteriin hakea erikseen opintotuet ja lainan?

      • eafsdtg

        "Jos sinut on otettu suorittamaan alempaa ja ylempää korkeakoulututkintoa, ja olet aloittanut nämä opinnot lukuvuonna 2011–2012 tai sen jälkeen, saat opintotuen ensin alemman korkeakoulututkinnon suorittamiseen. Voit saada opintotuen ylemmän korkeakoulututkinnon suorittamista varten sen jälkeen, kun olet suorittanut alemman korkeakoulututkinnon, aikaisintaan seuraavan kuukauden alusta alkaen.

        Sinun ei yleensä tarvitse tehdä uutta hakemusta, kun olet suorittanut alemman korkeakoulututkinnon. Kela saa yliopistoltasi tiedon alemman korkeakoulututkinnon suorittamisesta. Sen jälkeen Kela tai yliopistosi opintotukilautakunta myöntää yleensä automaattisesti sinulle opintotuen ylemmän korkeakoulututkinnon suorittamista varten, jos sinulla on enimmäistukiaikaa jäljellä."

        kela.fi

        Ei kannata varmaan koskaan lukea niitä päätöksiä, mitä Kelasta saa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4950
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      93
      2553
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2536
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      197
      2361
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1851
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      350
      1251
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1169
    Aihe