Olen kuullut joidenkin nuorten luisuvan elämän syrjäpoluille ja tekevän kavereiden kanssa tyhmyyksiä. Ja kerran lukiossa yhdellä oppitunnilla opettaja kysyi että olisitteko valmiita rikkomaan lakia jos oma moraali ja laki olisivat ristiriidassa. Taisi melkein jokainen vastata tähän kyllä. Vanhemmat ihmiset sen sijaan eivät taida olla valmiita tuollaiseen. Mutta kun ankarin tuomio rikoksesta kuin rikoksesta on usein ehdotonta vankeutta, niin mieleeni vain tuli, että miltä nuorista tuntuisi joutua vankilaan.
Miltä nuorista tuntuisi joutua vankilaan?
tttrjnoh
1
120
Vastaukset
- beyourselfnowandtomorrow
Miltä nuorista tuntuisi joutua vankilaan ? No minä olen itse nuori ja jos nyt joutuisin vankilaa syystä tai toisesta, niin lyhyesti sanottuna ei hyvältä. Vankilassa on vaikea toteuttaa itseään ja rakentaa omaa tulevaisuuttaan. Minä haluaisin saavuttaa unelmat ja toiveeni sekä muut tulevaisuuden suunnitelmani mahdollisimman nopeasti, totta kai realistisessa ajassa. Jos en saisi toteuttaa itseään ja elämääni tulisi ns. stop vaihe, niin varmaan masentuisin ja syrjäytyisin yhteiskunnasta. Varmasti arvot ja normit muuttuisivat mielessäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482298Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1451863Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571851Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1071446- 261258
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541130- 681065
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761038Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103861Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54857