Hyvä vetouistelu setti

SaaMaksaa

Ensimmäistä kertaa ostamassa vetouistelu keloja ja vapoja, niin oisko suosituksia kunnollisille seteille?. Eli kela/vapa settejä viisi kappaletta tarkotus ostaa ja kerralla kunnollisia ettei hyvä harrastuksen alkuinto lopahda siihen että huonot välineet.

4

5342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raksipää

      Vavaksi valitsisin Uglystigin 240cm, tai 210 cm. Patriotin gorestig on kyllä aivan vastaava. Hinta tänään n. 30 e kappale. Kelaksi ruuvaisin kiinni Okuman, on sinun päätös arvostatko mittarilla varustettua vai lasketko mittoja puolaimen liikkeistä, mutta kaikki kelat samanlaisia. Itsellä kokemusta muutaman vuosikymmenen verran, Dööriä en vapaani asenna enää, hinta ja laatu ei ole tuotteessa kohdallaan.
      Siimaksi laittaisin Rialinnan P-Line CXX, vetolujuudet aivan omilla kiloluvuilla. vahvuus sen mukaan missä kalastelet, itse käytän 0.46, muistaakseni vetolujuus jo reippaasti yli 20 kg, käyn merellä ja Ruotsin järvillä Saimaan lisäksi. Tervettuloa hyvän harrastuksen pariin.

    • joskussaanutki

      Et ny kertonu ookko ISON vai tavan lohen peräs. Mulla 7000 dööri (suurin 11,5kg, n.5 min väs.) ja penni 320 on riittäny. Vavaks melkee kaikk muut ko retkuugly(kisapalkinto -80 luvulta). :)

    • SaaMaksaa

      Hauki, kuha ja lohivetoon tulevat.
      Juu kaupassa myyjä suositteli Abu 7000 keloja ja vavaksi Ugly stik gold vapoja, ovat kuulema uistelijoiden suosiossa. Otin 2kpl noita Abun 7000i keloja siimalaskurilla ja 2kpl Ugly stik gold vapoja kun sain hyvän tarjouksen settinä sisältäen siimat valmiiksi. Noilla nyt alkuun ainakin.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5983
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3764
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2597
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2131
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1878
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1775
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1478
    Aihe