Tuli mieleen miksi pitää yhtiöiden Finn-alkuisten yhtiöiden nimissä olla kaksi ännää. Toki googlasin tuon, ja sain selville miksi. Mielestäni noihin sopisi kuitenkin tuo lyhyempi muoto Fin paremmin, ja sen voisi kuvitella otetuksi Finland-sanasta.
Mitäpä mielipuolta muut on asiasta.
Mitä mieltä vanahukset
11
226
Vastaukset
Jankuti.
Pako - Putki
Turva - Liivit
Siirto - Kilvet
Auto - Maatti
H.- henrjii
Pato-putki
Talvi-vaara
Kure-liivit
Siirto-lava
Auto-mopiili
Kannatan siirtymistä yhteen ännään. Jos tuote merkittäisiin Finmadena eikä se tarkoittaisi hienosti tehtyä ? Finjävelkin saisi uuden positiivisen merkityksen.
Hieno jätkä ? Finland, hieno maahan meillä on jonkin...- Itse666
Miksi on vielä yhtiöitä jotka käyttävät fin tai finn nimessään. Minua ainakin hävettää tämä sosialistiroskaläjä sen verran etten sitä ainakaan firman nimeen laittaisi.
- heleveti-mikä-nimi
Finn-i-voide Finn-land = kuin akne pohjolan pers vaossa.
- ent.siivoojaparka
Englannin kielen Finn=suomalainen. Siitä se kaksi ännää.
- expimot
Saksalaiset kirjoittavat Finnland.
- ent.siivoojaparka
expimot kirjoitti:
Saksalaiset kirjoittavat Finnland.
Olisiko suomalaiset menneet niin kauaksi, että saksan kielestä lainaamaan lyhennyksen? Mikäköhän se olisi arabiaksi?
- bessie-
ent.siivoojaparka kirjoitti:
Olisiko suomalaiset menneet niin kauaksi, että saksan kielestä lainaamaan lyhennyksen? Mikäköhän se olisi arabiaksi?
Kauaksi? Eikös Saksa ole lähempänä kuin Englanti?
- ent.siivoojaparka
bessie- kirjoitti:
Kauaksi? Eikös Saksa ole lähempänä kuin Englanti?
Kyllä se käyttökielellisesti on kauempana kuin englanti.
- KysymysMerkkiErkki
Kerro aloittaja meillekin, miksi!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1243626Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,763148SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.832598Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.72396Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2212262Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302141- 42929
- 95918
- 52806
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16770