Sakkolaskuri, vertailu

Klrryhtrryuurr

Ongelma:
Pitäs lähtee festareille vaunun kanssa mutta mun pakulla ei saa vetää ko yhdistelmää. Painoraja ylittyy 150kg pikku e puuttuu.
Saisin lainaksi samanlaisen k-autoksi rek pakun, mutta kortti ei riitä.
-kummalla selviää pienemmillä sakoilla?

12

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fhjjhioiygg

      Niin ja löytyykö netistä sakkolaskuria?

    • 10-17

      Kyllä ne taitaa samaan mennä, ajoneuvon kuljettaminen oikeudetta. En ole varma sakosta, mutta siitä olen täysin varma, että molemmissa tapauksissa lähtee myös ajokortti ja tulee vähintään kuukauden ajokielto.

      • qwqwq

        Niin metsässä, kuin olla voi.
        Molemmissa 14 ps. Liukuma 8-20 ps.
        Kummassakaan tapauksessa ei kortti kuivu, eikä siten mitään ajokieltoa tule.


      • 10-17
        qwqwq kirjoitti:

        Niin metsässä, kuin olla voi.
        Molemmissa 14 ps. Liukuma 8-20 ps.
        Kummassakaan tapauksessa ei kortti kuivu, eikä siten mitään ajokieltoa tule.

        Nyt on qwqwq kyllä aivan kuutamolla. Pitäiskö sun yrittää opetella ees ihan alkeet ajokieltoon määräämisistä?

        http://www.iltalehti.fi/autot/2015022719272753_au.shtml

        Tyhjä kärry perässä - kortti lähti kuukaudeksi

        Laskennallisesti liian isoa, mutta tyhjää, peräkärryä vetänyt autoilija menetti korttinsa kuukaudeksi.

        - Vedin tyhjää peräkärryä Salon keskustasta kohti Salon Vaskiota, kun minut pysäytettiin poliisin ratsiassa. Poliisi pyysi minut siirtymään poliisiautoon, koska epäili, ettei korttini riitä ajoneuvoyhdistelmän kuljettamiseen.

        Eikä se riittänyt. Kärryn laskennalliseksi kokonaispainoksi oli ilmoitettu 2 500 kiloa ja kun auto painoi toista tuhatta kiloa, niin sallittu 3 500 kokonaispainoraja ylittyi. Kortissa olisi pitänyt olla ns. pikku-e. Ajokortin ajo-oikeudet määritellään laskennallisien painojen mukaan.

        - Kuljettamani peräkärryn suurin sallittu kokonaismassa oli noin 2 500kg ja sen puitteissa korttini ei oikeuta minua kuljettamaan tätä yhdistelmää. Huomioon ei kuitenkaan otettu sitä, että peräkärry oli täysin tyhjä ja sen omapaino vain noin 400kg.

        - Jos olisin nostanut tämän kärryn kevyemmän kärryn kyytiin, niin olisin saanut vetää sitä laillisesti B-kortilla.

        Lauri Laaksosta ajokielto kismittää.

        - Ihan lain mukaanhan se meni, mutta eikö poliisilla ole mitään mahdollisuutta katsoa tällaistakin asiaa tilanteen mukaan. Kuukauden ajokielto on kyllä kohtuuton, Laaksonen toteaa.

        ///

        Notta sillai!


      • qwqwq

        Joo, olet oikeassa, kuutamolla olin ja tarkistin vielä laista, mitään vaihtoehtoja ei ole. Jäi vain mieleen, kun kymmenkunta vuotta takaperin Kimi Räikkönen ajoi peräkärry perässään Lahden moottoritietä ja ajokortista puuttui pikku-e kirjain. Sakot tietysti tuli, mutta silloin ei muistaakseen puhutta mitään Kimille seuranneesta ajokiellosta.


    • Fguytyuggjkgg

      Eli siis varmuuden vuoksi kevyt k-auto lainaan?
      Tai sit vaunu trailerin päälle jos painot ei ylity. Sairasta!

      Ei päiväsakkolaskuria löytyisi?

      • nokoitavaikkaiteettii

        KVG.


      • Älä_aja

        Ota huomioon, että polliisi voi pitkän reissun aikana napata sinut useampaankin kertaan. Pari kolme kertaa menomatkalla ja tulomatkalla samoin = kuudet rapsut.

        Jos siis jonkin sakkolaskurin löydät, niin kannattaa kesäbudjettia tehdessä varmuuden vuoksi kertoa summa kolmella.


      • hähmitää

        Miksi varmuuden vuoksi kevyt k-auto lainaan? Mitä parempaa on kärytä C:n puuttumisesta kuin pikku-e:n?


      • afhxxx
        Älä_aja kirjoitti:

        Ota huomioon, että polliisi voi pitkän reissun aikana napata sinut useampaankin kertaan. Pari kolme kertaa menomatkalla ja tulomatkalla samoin = kuudet rapsut.

        Jos siis jonkin sakkolaskurin löydät, niin kannattaa kesäbudjettia tehdessä varmuuden vuoksi kertoa summa kolmella.

        Ei riitä pelkkä kertominen. Ekalla pysäytyksellä pääsee halvimmalla, myöhemmissä pysäytyksissä on mukana ajokielto ja päiväsakkojen lukumäärä nousee aina neljällä per kerta. Kuudennesta voi päästä jo rosikseen.


    • dslkfjasd

      kaikkein inhottavinta olisi se, että ajo keskeytettäisiin eli vaunu jää siihen.

    • 9-7

      Kummasakin tapauksessa kortti lähtee, kun ei ole ajo-oikeutta kyseisille yhdistelmille. vähimmäisaika ajokiellolle on 1 kk. Lisäksi matka katkeaa kiinnijäämispaikalle.

      Etsi joko kevyempi vaunu tai kuski jolla on tarvittava ajo-oikeus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      93
      1738
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1159
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1158
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      813
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      34
      773
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      5
      716
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      696
    9. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      670
    10. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      666
    Aihe