Katselin alakoulun kevätjuhlassa oppilaita ja alkoi mietityttämään miksi nuoret äidit pukevat ja laittavat hiukset jopa meikaavat nämä pikkulapset jo näin nuorina näyttämään kuin "pikku ilotytöillä".
Samalla opetetaan turhuuden markkinoille jo lapsena näillä valinnoilla.
Antakaa hyvät vanhemmat elää lapset vielä lapsina tässä iässä.
Onko ajatuksena kilpailla ja näyttää että meidän tyttö on kaikkein kaunein ja hienosti puetuin vai haikaileeko äidit omaa lapsuuttaan ja nuoruuttaan kun itsestä ei tullut mitään missiä.
Turhasti tai kauniisti puettu lapsi ovat kaksi eri asiaa.
Alakoulun kevätjuhla
Lapsuus
4
349
Vastaukset
- YRJÖÖ
Mieluummin kaunis, kuin läski ja ruma paska
- Läskiitsekin
Entäs sitten kun on läski ja sopimattomassa muotivaatteissa.
- YRJÖÖ
HYIHYI!! Eiköhän se ole aika karmiva ilmestys sitten.
- Turhuusmarkkinat
Herätkää vanhemmat ja antakaa lasten tosiaan olla lapsia,kyllä sitä myöhemminkin ennättää sitten " turhuuden markkinoille"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673468- 152136
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701251- 441221
- 371131
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381073Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 471004
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.411000